PDA

View Full Version : iOS 6.1 pe 3GS

philip_marius69
02-01-2013, 01:07 AM
Salut! Am un 3GS la care iam făcut update de la 6.01 la asta ultimul si a cam a părut Lag prin meniu de setings pe Facebook in Springboard pe paginile web si cam atât :) de 6.01 eram foarte mulțumit după cum se misca de bine, nu avea "gram" de Lag acum e diferit.. Dacă numai la mine e problema sa mă corecteze cineva. Si datorită acestor neplaceri am încercat sa ii fac downgrade după mai multe tutoriale si îmi da eroare 11 in iTunes(am salvate shsh si in PC si in cydia, metoda am folosito pe aceea cu start ts server din tyniumbrela si cu shift in iTunes dar nu funcționează, am modificat si fisierului hosts si degeaba. Cum ii pot face downgradela iOS 6.01? Va multumesc
-----------------------
De ce imi scrie wrote tss response in tyniumbrela?
-----------------------
Mod edit: nu face postari duble, ai 5min ca sa editezi. Merci.
P.S. Asteapta sa ti-se raspunda.

catalynoo
02-01-2013, 01:14 AM
incearca sa faci un custom cu redsn0w, il bagi in dfu, lasi fisierul hosts default, si ii dai cu shift restore. Inchide TinyUmbrella din procese cand faci asta.

philip_marius69
02-01-2013, 01:22 AM
Trebuie sa pun shsh cumva in noul Ipsw? Mersi de raspuns

catalynoo
02-01-2013, 01:28 AM
Bineinteles , tre sa pui shsh de la 6.0.1 din moment ce la versiunea aia vrei sa faci restore

philip_marius69
02-01-2013, 01:34 AM
Am încercat si varianta asta cu Ipsw custom si mi-a dat o eroare redsn0w ca iOS 6.01 nu este valid, îl am downloadat din Tabelul de jb si am si ultima versiune de redsnou

philip_marius69
02-01-2013, 03:11 PM
Am încercat din nou sa fac custom Ipsw după tutorial dat de Zaone dar cred ca nu funcționează si pe iOS 6.01, am intrat in redsnou>extras>shsh>ultima funcție cea cu încărcarea shsh in Ipsw 6.01, dupa ce mia zis ca sau pus am dat back am dat custom Ipsw am selectat din nou Ipsw 6.01 cu telefonul in Pownd dfu si începe sa incarce
La sfârșitul operatiei îmi zice ceva de tikete ca sau încărcat cu succes dar nu pot face restor pentru ca nu am dispozitivu in recovery, dacă îl pun in recovery nu îl vede redsnou , nu pot sa îl fac custom, am încercat totuși sa ii fac restore in speranța ca la făcut dar nu a funcționare îmi da eroare 3194

Koss
02-01-2013, 03:27 PM
Exact aceiasi problema o am si eu de ieri tot incerc sa imi activez iphone-ul si am ajuns la aceleasi probleme trebuie sa fac downgrade de bb si nu merge ca 6.1 nu o suporta redsn0w, 6.0.1 la fel nu merge sa fac downgrade, nici la 5.1.1 am salvat shsh cusotm ipsw tot si mie imi da eroarea 3194 si 1601 sau 1602..:mad:

philip_marius69
02-01-2013, 07:23 PM
Cum ai reușit sa faci custom Ipsw ? Mie nici ăla nu mil face cand dau sa îl fac zice ca tre sa fie in dfu mod îl pun reiau din nou operatiunea si apoi zice ca tre sa fie in recovery pentru restor. Si eu știu ca un custom Ipsw se redenumeste ceea ce mie nu mi-la redenumit de aici trag concluzia ca nu la făcut. Dacă ai buna plăcere sa îmi explici si mie cum lai făcut. Ms

philip_marius69
02-04-2013, 02:23 PM
Nu mai are nimeni o idee sau daca nu se poate macar sa zica concret!!?! Va multumesc

Protektor
02-04-2013, 02:35 PM
Ce tutorial ai folosit?

philip_marius69
02-04-2013, 02:44 PM
Unul dat de zaone dar era pentru ios 5.1.1, acela cu tyniumbrela start tss server si am mai incercat cum mi-a zis catalynoo mai sus fara tyniumbrela dar nu reusesc sa fac custom ipsw

Protektor
02-04-2013, 02:46 PM
Nu am inteles nimic, ce ti-a dat Zaone? Cum incerci sa faci custom, spune pe rand ca eu gandesc mai incet.

philip_marius69
02-04-2013, 03:13 PM
Nu mi-la dat personal...era la categoria tutoriale. Am incercat mai multe metode:1) am pus telefonul in dfu mode am deschis tinyumbrela am dat start tss server am deschis apoi itunes cu shift am selectat ios 6.0.1 am dat sa faca restor si dupa primul pas acela cu incarcarea ipsw imi dadea eroare 11. Sau 1600.
2)Am schimbat fisierul host cum zice in tutorial am dat comanda in comand_prompt(mi-a zis ca sa efectuat cu succes) am reluat din nou 0peratiunea si la fel eroare 3194
3) asta e varianta cu custom ipsw:
Am pus in dfu am deschis redsnow am intrat la shsh am selectat ultima functie aceea cu incarcarea shsh in ipsw am selectat ipsw 6.01 ca despre el e vorba si mi-a zis ca s-a efectuat cu succes fara sa se incarce vreo grila, am dat back am intrat in functia custom ipsw am selectat acelasi ipsw apoi a inceput sa incarce singur o grila albastra. La final mi-a dat un msg de avertizare acela cu triunghi si semnul "!" Si zicea ca tiketele sau pus cu succes dar pentru restor trebuie pus in recovery mod.
Am intrat unde trebuia sa se salveze ipswul cel nou si nu este niciun ipsw nou!( trebuia sa fie redenumit daca il facea nu?)
Eu totusi am incercat sa fac restor cu ala care era acolo si mi-a dat eroare 9134

SunSetRo
02-04-2013, 03:36 PM
9134? sau 3194? pentru 3194 trebuie sa stergi ultima linie ce tine de apple in fisierul hosts din c windows system32 etc hosts si restart la pc.

philip_marius69
02-04-2013, 03:41 PM
Scuze.. 3194.
Da am modificat fisierul host cum am mai spus si mai sus, inainte de restart iam dat si comanda respectiva. O intrebare! E normal ca ipswul cel nou sa se cheme ca prima de a fi incarcate shshurile in el?

SunSetRo
02-04-2013, 03:44 PM
daca ai posibilitatea incearca alt pc/laptop preferabil cu XP

philip_marius69
02-04-2013, 03:48 PM
Multumesc pt raspuns.. Am sa incerc cat de curand.

philip_marius69
02-06-2013, 04:38 PM
salut! am revenit din nou. am aflat care este problema: nu pot lipi shshu in ipsw la care vreau sa fac restore, cand dau stitch in redsnow si dupa ce selectez ipswul nu mi se deblocheaza optiunile cu local si remote pentru a selecta shsh... am incercat si cu el in dfu mode si normal dar nimic nu se deblocheaza.

mikeru
02-06-2013, 04:50 PM
cu ce ai salvat shsh?

ah.. si ce ipsw selectezi in redsn0w?

philip_marius69
02-06-2013, 05:46 PM
am salvat cu ultima versiune de tinyumbrela si in redsnou selectez ipsw 6.0.1 dar ce am observat ca acum nu imi mai apar shshurile in cydia si am incercat sa le incarc din nou cu redsnow dar imi zice ca nu urmez bine pasii pentru al pune in dfu ceea ce e imposibil ca nu e prima oara cand am pus un idevice in dfu ( eu am ajuns la ios 6.1 fara voia mea, am facut jb pe ios6.01 si am instalat un tweak si sa f...t iphonu, isi facea respring din secunda in secunda si nu am reusit sai mai fac nimic decat update la ios6.1 )acum cred ca de acolo i se trage
.......
nimeni nimic, nici o sugestie?
.......
am dat recovery fix din redsnow si la sfarsit a scris asta
Missing keys.plist data for this build:
device: iphone 3gs
ecid:561132535183
buil: iphone2,1_6. 1_10b141

e de bine sau de rau??

tiberiuboboc
02-06-2013, 06:03 PM
Te rog sa nu mai faci postari multiple si sa astepti sa ti se raspunda indiferent cat de disperat esti. Acum ti le lipesc eu.
Cauta pe forum despre missing keys plist, s-a mai discutat.

mikeru
02-06-2013, 06:18 PM
degeaba incarci 6.0.1, cred. nu stiu daca redsn0w recunoaste mai mult de 6.0.1.

philip_marius69
02-06-2013, 07:08 PM
multumesc mikeru... da problema era de la redsnow, am reusit sa fac custom ipsw cu snowbreeze si sa ii lipesc shshurile, am facut restore itunes cu shift si ipswul cel nou, a incarcat grila aia cu icoana de la snowbree si s-a facut ecranu negru... nu reusesc sa il mai scot din starea asta.. e in soft dfu..

SunSetRo
02-06-2013, 07:14 PM
tine apasat home+power cel putin 10 secunde amandoua.

philip_marius69
02-06-2013, 07:28 PM
da deja am incercat... se aude in windous sunetul acela ca se inchide si apoi se deschide dar tot negru a ramas.
am incercat din nou restore din itunes dar imi da error 1600 am incercat cu ireb si nimic, tot error 1600
...................................
nu stie nimeni o rezolvare pentru problema mea???

philip_marius69
02-08-2013, 06:25 PM
salut! am revenit cu rezolvarea problemei mele, poate sunt si altii in situatia in care am fost eu si vor sa faca downgrade de la ios 6.1 la ios 6.0.1:
datorita faptului ca redsn0w inca nu este combatibil cu ios6.0.1, se ia ultima versiune de sn0wbreeze v 2.9.9 aceasta fiind ultima in momentul de fata cu care creem un custom ipsw in mod iFAITH si lipim shshurile pentru ios 6.0.1(tutoriale pentru aceasta operatie se gasesc usor pe google), dupa ce am creat custom ipsw punem telefonul in dfu mode cu ajutorul softului IREB (asta a functionat in cazul meu), se deschide itunes (logat ca administrator in windows) cu tasta shift selectam custom ipsw creat cu sn0wbreeze care se gaseste in mod sigur pe desktop;asteptam sa se termine operatia de restore, si daca intampinati problema cu blocarea telefonului in dfu mod inseamna ca ati avut teathered jb inainte sa treceti pe ios 6.1, pentru asta urmati aceste instructiuni : deschideti redsn0w mergeti pe functia extras> select ipsw (veti selecta ios 6.0 deoarece cu acesta ati facut jb tethered) apoi dati back si selectati just boot, in mod normal ar trebui sa inceapa sa lucreze singur fara sa il mai introduceti voi in dfu mode, acum nu mai trebuie decat sa asteptati sa se deschida iphonu :)

Man
02-08-2013, 06:37 PM
Merci ptr feedback.
+1rep.

Sent from my old time iPad!