PDA

View Full Version : Cumparaturi iTunes

Mihai B.
02-16-2013, 08:54 PM
Salut, cum pot cumpara o aplicatie in situatia in care am cont pe State. Nu imi recunoaste cardul, imi spune ca nu e un card valid pentru SUA. Am incercat si cu mastercard si cu Visa. Ce alte variante mai am pentru a cumpara totusi o aplicatie?

Man
02-16-2013, 10:03 PM
In afara de a face un cont de Romania eu nu stiu alta metoda.

Sent from my old time iPad!

Mihai B.
02-16-2013, 10:43 PM
Ai idee daca imi schiimb datele din profil cu unele din Romania, contul devine unul de Romania?

Man
02-16-2013, 10:45 PM
Nu cred.
Dar mai poti folosi GIFT CARD-uri pentru cupmaraturi din appstore usa..

Sent from my old time iPad!

Mihai B.
02-16-2013, 11:09 PM
Cred ca aceeasi problema este si la achizia giftcard-urilor in sensul ca poti lua doar cu card SUA. Pe de alta parte cel mai ieftin este 15 $ iar eu vreau sa cumpar o aplicatie de 0,99$.

Am vazut ca exista si optiunea de plata prin PayPal. Astept sa imi valideze un card cei de la PayPal si o sa incerc si asa.

Are cineva idee ce se intampla in mod sigur daca schimb datele din profil (care in prezent sunt din SUA) cu date din Romania?

flotouran95
02-17-2013, 12:28 AM
Eu mi-am facut cont pe australia si am schimbat foar modalitatea de plata codul postal si orasul si am facut cumparaturi si apoi am trecut pe Ro

iPhone 4S using Tapatalk

Mihai B.
02-17-2013, 09:42 AM
In ce se sens aii trecut pe Romānia? Ai schimbat datele din profil cu o adresa din Romānia? Astfel acum poți face cumpărături doar din AppStore Romānia? Dacă Da, nu au fost afectate celelalte aplicații care sunt in Australia (spre exemplu) si nu sunt in Romānia?
Sper ca am fost coerent.

flotouran95
02-17-2013, 10:04 AM
Da poti face linistit cumparaturi si din alta tara. Eu am cont in Italia,australia,Sua si Ro binenteles. Intri de pe telefon in apple store 3669
Apoi mergi aici
3670
Si schimbi aici tara 3671
Apoi urmezi pasii care urmeaza si gata. Si asta o poti face de pe telefon

iPhone 4S using Tapatalk

Mihai B.
02-17-2013, 10:47 AM
Foarte interesant, multumesc. Partea naspa este ca asta mă duce pe magazinul din Romānia si dacă aplicația pe care vreau sa o cumpăr nu este disponibilă aici, nu am făcut nimic. Oricum informatia e foarte valoroasa. Ai idee dacă revin pe State, sau alta tara avuta anterior, īși completează automat vechile date sau trebuie sa ii bagi altele/ aceleași manual? Multumesc īncă odată.
Dacă am īnțeles bine poți cumpara din orice tara / AppStore cu condiția sa ai o metoda valida de plata pentru tara respectiva.

flotouran95
02-17-2013, 12:25 PM
Exact sau o modalitate de plata online valabila pentru ca un card de plata activ online isi face automat tranzactia in moneda de unde cumperi tu daca e activ cardul pentru platile astea.

iPhone 4S using Tapatalk

Ruukki
02-17-2013, 12:31 PM
salut , daca ai cont pe USA trebuie sa ai card de USA , daca ai card de romania trebuie sa iti faci cont pe romania sau daca vrei sa ai contul pe USA poti sa pui ca metoda de plata PAYPAL , asta in cazul daca ai cont pe paypal

Mihai B.
02-17-2013, 08:41 PM
Am incercat sa folosesc si plata prin PayPal dar am primit un mesaj de eroare, desi am activat contul de PayPal.
In final am schimbat datele in profil cu datele din Romania, am introdus datele de la un card si am reusit sa cumpara aplicatia, care din intamplare era disponibila si pe AppStore Romania. (Dupa schimbarea datelor din profil, cand am incercat sa cumpar am fost avertizat ca voi fi transferat pe Appstore Romania)

flotouran95
02-17-2013, 09:10 PM
Cum ti-am spus eu e cel mai simplu. Cardul sa fie activat pentru plati in afara romaniei si iti va merge shopingul. Bine ca ai rezolvat

iPhone 4S using Tapatalk

Mihai B.
02-17-2013, 09:39 PM
Abia acum cred ca am inteles ce vrei sa spui. Deci exista posibilitatea de ati activa cardul pentru plati online internationale? Adica este nevoie de o autorizare suplimentara din partea bancii? Credeam ca este "by default" activ pentru astfel de plati

flotouran95
02-17-2013, 10:29 PM
Nu toate sunt sau te mai obliga la un alt cont in valuta pe acelasi card

iPhone 4S using Tapatalk

Mihai B.
02-17-2013, 11:31 PM
Ok, multumesc tuturor pentru sugestii. Bafta multa!