PDA

View Full Version : cam cat dureaza o decodare oficiala ca timp ????

arazvan
03-05-2013, 09:06 PM
Buna seara, am si eu un iphone 4 codat pe Vodafone Uk, am platit tot ce trebuie sa ii fac decodare oficiala, nu se afla in black-list dar inca nu am primit confirmarea sa il decodez...cam cat dureaza sa primesc acceptul sa decodez? Comanda a fost procesata pe 25 februarie iar eu nici pana acum nu mail-ul de confirmare ca pot sa il decodez ! Am incercat eu sa ii fac full-restore din iTunes dar degeaba, imi zice iar ''Your sim card does not seems to be supported si trebuie sa il activez iar'' ! Astept si eu un raspuns de la voi !

Cu stima !

tiberiuboboc
03-05-2013, 09:22 PM
Ai postat aiurea, asa ca iti mut eu postul in aria Decodari. Fii mai atent pe viitor!

Aquarius
03-06-2013, 08:55 AM
Buna seara, am si eu un iphone 4 codat pe Vodafone Uk, am platit tot ce trebuie sa ii fac decodare oficiala, nu se afla in black-list dar inca nu am primit confirmarea sa il decodez...cam cat dureaza sa primesc acceptul sa decodez? Comanda a fost procesata pe 25 februarie iar eu nici pana acum nu mail-ul de confirmare ca pot sa il decodez ! Am incercat eu sa ii fac full-restore din iTunes dar degeaba, imi zice iar ''Your sim card does not seems to be supported si trebuie sa il activez iar'' ! Astept si eu un raspuns de la voi !

Cu stima !

1-10 zile dureaza timpul de procesare pt voda uk

gicuta
03-06-2013, 09:40 PM
Salutare.Dar pentru KT Korea blacklist ? cam cat dureaza ?

Aquarius
03-06-2013, 09:45 PM
Salutare.Dar pentru KT Korea blacklist ? cam cat dureaza ?

1-10 zile

gicuta
03-06-2013, 09:50 PM
La mine au trecut 2 luni de cand a fost inceput procesul.Daca nu s-a decodat pana acum sa imi mai fac sperante ?

Aquarius
03-06-2013, 09:53 PM
La mine au trecut 2 luni de cand a fost inceput procesul.Daca nu s-a decodat pana acum sa imi mai fac sperante ?

nu stiu prietene prin ce servere sau la ce oameni ai bagat tu telefonul la decodat
sa nu-ti fi luat vreo teapa...

gicuta
03-06-2013, 09:56 PM
La userul @GOAL de pe acest forum.Mi-a dat printscreen cam la o luna de la incepere si scria pending.Acum se poate sa fie teapa, ca vad ca tot se da lovit, ca e plecat din tara ca etc.....Nu e nici o problema, banii ii recuperez eu de la el ca sta pe langa mine.Merci de raspuns.O seara buna !

Aquarius
03-06-2013, 10:04 PM
La userul @GOAL de pe acest forum.Mi-a dat printscreen cam la o luna de la incepere si scria pending.Acum se poate sa fie teapa, ca vad ca tot se da lovit, ca e plecat din tara ca etc.....Nu e nici o problema, banii ii recuperez eu de la el ca sta pe langa mine.Merci de raspuns.O seara buna !

Userul GOAL dupa forum care zice ca face si decodari la lume are sa-mi dea 10 Euro de mai bine de 2 luni ... si vad ca refuza sa raspunda la mesaje si pe yahoo se vede cat de serios este...

gicuta
03-07-2013, 09:24 AM
Foarte urat din partea lui.Eu o sa dau ochii cu el cat de curand.Numai bine la toata lumea !

Myke312
03-07-2013, 10:26 AM
Userul GOAL dupa forum care zice ca face si decodari la lume are sa-mi dea 10 Euro de mai bine de 2 luni ... si vad ca refuza sa raspunda la mesaje si pe yahoo se vede cat de serios este...

si eu am decodat la el si dupa 2 luni pe un orange franta care nu sa facut mi-a dat jumate din bani doar si aia cu mare greu si telefoane

gicuta
03-07-2013, 10:25 PM
Ok daca e nevoie pentru suma respectiva fac plangere la politie.Nu imi este greu.Nu scapa asa usor.

mikeru
03-07-2013, 10:41 PM
vă sfătuiesc să vă rezolvați problemele īn privat. din simpla convingere că nu procedați corect. că dacă alții v-ar vorbi pe voi de rău īnainte să dea de voi, nu v-ar conveni.

ontopic: nu vreau să cāntărească părerea mea mai mult decāt a unui user obișnuit, dar @Goal pe mine m-a ajutat cānd a fost cazul.

gicuta
03-07-2013, 10:50 PM
Tocmai ca si pe mine m-a ajutat cand am avut nevoie.Momentan astept un raspuns de la el, dar daca vad ca tot nu raspunde la telefon e ceva dubios la mijloc.

tuyuk18
03-08-2013, 08:24 AM
@arazvan la cine ai facut decodarea"" ?

onepic
03-08-2013, 11:47 AM
Tocmai ca si pe mine m-a ajutat cand am avut nevoie.Momentan astept un raspuns de la el, dar daca vad ca tot nu raspunde la telefon e ceva dubios la mijloc.

Nu vreau sa-i iau apararea dar asa cum ti-am spus si prin PM mie mi-a rezolvat un iPhone 4 codat in Orange Franta care era in black-list in cca 18 zile. Stiu si prin ce server l-a facut si am avut ocazia sa vad zilnic care este status-ul. Daca tie sau altora nu vi le-a rezolvat nu as da cu bata in balta si as insinua ca v-a furat banii. Probabil ca le-a platit alora decodarea si la randul sau asteapta sa va fie rezolvate telefoanele. Oricum daca va da banii inapoi el nu si-i mai poate recupera de la aia si candva va veti trezi si cu telefonele decodate cand le veti conecta la iTunes. Sa faci factory unlock nu este chiar asa de simplu cum cred unii daca telefonul este in black list. Ca sa il decodezi trebuie sa ai un om in interiorul providerului si care trebuie sa ataseze (nu ma intrebati ca nu stiu cum face asta) o dovada cum ca restantele la contract au fost achitate (cel putin in cazul meu asta a fost) sau o dovada de la politia din tara respectiva cum ca telefonul a fost recuperat de catre proprietar (in cazul celor declarate pierdute sau furate).

gicuta
03-08-2013, 08:16 PM
Eu sunt foarte intelegator din fire, dar cand vad ca au trecut 2 luni si tot nimic, nu prea cred ca e ok.Are cineva idee cand se intoarce in tara userul GOAL ? Sa stim o treaba.

mikeru
03-08-2013, 09:27 PM
intrebati.l pe el si incetati cu offtopic.ul.

deja sunt doua threaduri in care lumea se plange de userii care fac decodari. asteptati sa va anunte sau incercati sa refaceti restore/activare si verificati daca nu cumva s.au decodat.

in rest, moderatorii acestui forum nu au cum sa va ajute. iar sezatoare nu sunt de acord sa facem, ca sa ne tot dam cu parerile.

ad3lin
03-09-2013, 12:53 PM
Iphone uk iese foarte greu, normal timpul este de la 7-21 zile lucratoare, si mie mi-au stat multe imei-uri circa 2 luni pe servere, si nu ieseau....
Imei-urile de uk inainte sa fie procesate sunt super verificate, de exemplu chiar daca nu este in black list sau blocked poate sa nu iasa din cauza unor facturi neplatite.
Ceea ce trebuia tu sa faci este sal fii cerut activarea la o persoana serioasa, ca uite ce ti sa intamplat si nu mai vrea sa iti raspunda.