PDA

View Full Version : call waiting

Unregistered
04-06-2011, 12:36 PM
sal am si eu o intrebare..exista vreo solutie atunci cand sun pe cineva si e waiting sa imi afiseze ..? asa cum e normal..

mctano
04-06-2011, 04:26 PM
Trebuie sa ai activata optiunea de call waiting de la operator.
Este gratuita. Iar in momentul in care vb si esti sunat, poti comuta apelul si reveni la cel dinainte.
Bineinteles ca iti apare pe ecran cand primesti apelul de pe linia 2 !
P.s. Si daca nu ma insel o poti activa din meniul telefonului.
Ma uit si iti zic.

via Tapatalk Forum App

Protektor
04-06-2011, 04:29 PM
El vrea sa ii afiseze daca cel sunat e in asteptare, sau nu prea inteleg eu bine?

mctano
04-06-2011, 04:31 PM
Ai dreptate Protektor!
pai iti apare pe ecran gen" waiting" si primesti si un mesaj scurt sonor.. Dupa care suna..
Si asta e valabil pt orice telefon

via Tapatalk Forum App

Unregistered
04-07-2011, 01:59 AM
da protektor..cand sun eu pe cineva..si acea persona vb la tel..sa imi afiseze mie ca e waiting..cea ce iphone nu face..:(

energo
04-07-2011, 02:24 AM
Activeaza intai optiunea si apoi vezi ca "face" :) tocmai am testat, eu o tin inactiva pt ca mi se spune ca nu raspund la telefon in modul asta, asa cel putin cei care au de comentat vor vedea ca e ocupat =))

Unregistered
04-07-2011, 12:45 PM
nu s a inteles..eu am iphone si cand sunt pe cineva..si persoana pe care o sun vorbeste la telefon..mie nu imiapare pe telefonu meu ca e waiting

energo
04-07-2011, 01:46 PM
ahaaa..apai inseamna ca pers pe care o suni, nu are activ serviciul Apel in asteptare :) de cele mai multe ori acest serviciu vine preactivat pe cartele poate a dezactivat serviciul astfel ca nu are cum sa iti apara tie.Daca tu ai activ serviciul testeaza si vei vedea ca asa este.Alta explicatie nu este ....partea asta tine de "servicii gsm' nicidecum de functiile aparatului

Protektor
04-07-2011, 02:03 PM
eu am iphone si cand sunt pe cineva..
Asta chiar nu am inteles-o, poate ne faci o poza sau macar o schita :D

Unregistered
04-07-2011, 05:59 PM
Hai sa va explic eu! sau sa va desenez :P

- am "call waiting" activ pe cartela mea care o tin in iphone
- persoana pe care o apelez are activat "call waiting"
- cand sun de pe iph pe acea persoana, ei ii apare ca eu o sun si sunt in asteptare, dar mie nu imi apare ca acea persoana este angajata deja intr-un apel
- daca eu sunt de pe Nokia e72, E52, 2730, de pe exact acelasi numar de telefon care il aveam in iph, exact pe aceeasi persoana de la punctul 2, mie imi apare pentru o secunda pe telefon ca sunt in asteptare si in acelasi timp si un bip scurt in casca.

In concluzie:

daca suni de pe un iPhone, apelantul nu poate vedea sau auzi ca apelatul este deja angajat intr-un apel.
daca suni de pe un Nokia, Samsung, Motorola, apelantul poate vedea si auzi ca apelatul este deja angajat intr-un apel.

Va pup :)

floricel
04-07-2011, 06:00 PM
Hai sa va explic eu! sau sa va desenez :P

- am "call waiting" activ pe cartela mea care o tin in iphone
- persoana pe care o apelez are activat "call waiting"
- cand sun de pe iph pe acea persoana, ei ii apare ca eu o sun si sunt in asteptare, dar mie nu imi apare ca acea persoana este angajata deja intr-un apel
- daca eu sunt de pe Nokia e72, E52, 2730, de pe exact acelasi numar de telefon care il aveam in iph, exact pe aceeasi persoana de la punctul 2, mie imi apare pentru o secunda pe telefon ca sunt in asteptare si in acelasi timp si un bip scurt in casca.

In concluzie:

daca suni de pe un iPhone, apelantul nu poate vedea sau auzi ca apelatul este deja angajat intr-un apel.
daca suni de pe un Nokia, Samsung, Motorola, apelantul poate vedea si auzi ca apelatul este deja angajat intr-un apel.

Va pup :)

by floricel, eram nelogat :)

mctano
04-07-2011, 06:11 PM
ce iOS ai?
s-ar putea sa aiba dreptate.
la mine de la 4.3 parca nu mi-a mai aparut si nici sunat in casca.
inainte stiu clar ca primeam mesajele de rigoare.

Unregistered
04-07-2011, 07:21 PM
mie de la primul iphone 2G, nu mi-a mers aceasta functie. Si stiu sigur ca am verificat, eram cumva dependent de asta :D Acum am 4.3.1 si degeaba. intr-un timp cautasem si eu vreun tweak ceva, dar nu am gasit, si am lasat-o balta.

energo
04-07-2011, 09:56 PM
m'ai ambitionat si am testat,pe 4.1 functioneaza smecheria numai in cazul in care amandoi utilizatori au activa optiunea call waiting...deci nu stiu ce sa zic de 4.3.1 posibil sa nu preia comanda data de operator...ar trebui testat de catre cineva care are 4.3.1 sa confirme.
Uitasem sa mentionez ca doar apare scris scurt Waiting nu si mesaj sonor .....

Unregistered
04-08-2011, 03:44 AM
zaone un pic de ajutor..exista vreo solutie...?

amfetamin
08-23-2012, 09:21 PM
Am si eu o problema care nu știu daca are rezolvare sau daca exista vreo aplicație dau vreo setare din IOS care ar putea-o remedia. Este vb despre apelul in așteptare la iPhone,in sensul ca daca eu de ex te sun pe tine zaone de pe Iphonu-ul meu si tu esti angrenat īntr-o conversatie telefonică cu nu știu cine,mie nu-mi arată tel-ul chestia asta(la Nokia imi zice "call waiting").Am patit-o de mai multe ori ca am sunat prietenii care mi-au zis "ce tot insisti,nu vezi ca vb la tel?". Asta ar fi una,a doua problema ca sa-i zic așa,ar fi cand primesc un mesaj in timp ce vb la tel,se aude message tone-ul alocat(care in cazul meu este unul destul de strident) si nu mai aud ce vb celălalt. Daca pun o melodie mp3 de ex la message tone,cred ca-mi cānta toată melodia(pe asta n-am īncercat-o,recunosc).
P.S. Nu știu daca are relevanta,am un iPhone 4s cu versiunea de firmware 5.1.1

mikeru
08-23-2012, 11:53 PM
eu n-am avut asemenea telefon care să-mi spună că destinatarul e īntr-o altă convorbire. sincer!

cea cu tonul.. schimba-ti-l. pune unul care sa nu fie asa strident. nu e bine ca te anunta ca ai primit sms? pune tel pe mut cand incepi o convorbire.

amfetamin
08-24-2012, 10:46 AM
Cum adica n-ai avut un tel care sa-ti spuna daca destinatarul e intr-o alta convorbire? Inseamna ca n-ai avut numai Iphone in viata ta,ceea ce pare putin plauzibil,dar ma rog,nu exclud ca se poate si asta.
Orice tel(Nokia,Samsung,Motorola) iti arata prin mesajul "call waiting" sau "in asteptare",depinde de limba selectata,printr-un bep scurt chiar la inceputul apelului cand suna prima oara.
Cea cu tonul de mesaj iarasi asa,la Nokia&Co cand primesc un mesaj in timpul convorbirii ma anunta printr-un bep scurt si atat! Daca am vreun message tone de vreo 30-40 de secunde la Iphone si primesc un mesaj in timpul conversatiei,e clar timp de 30-40 de secunde nu inteleg nimic din conversatie,ceea ce nu mi se pare normal iarasi,cel putin e ceva neobisnuit pt mine,care vin de pe Symbian pe IOS.
In rest sunt super foarte multumit de celula.
Respect.

mikeru
08-24-2012, 11:03 AM
prefer să nu mai răspund. ai fi uimit să vezi la ce telefon am ajuns acum.

tiberiuboboc
08-24-2012, 11:29 AM
Da @mike, dar are call waiting :D:D.

mikeru
08-24-2012, 11:31 AM
eu īl folosesc. nu are

catalynoo
08-26-2012, 01:33 AM
am observat si eu asta, pentru activare apel in asteptare este *#43# , am avut ceva telefoane, si cu symbian si fara sistem de operare, si absolut la toate, daca sunam pe cineva care era angajat in prealabil intr-o convorbire, si avea apel in asteptare activat, imi arata si mie in timp ce sunam, call waiting, si stiam ca persoana respectiva era intr-o conversatie, dar nici la iphone 3gs nici la iphone 4 nu imi arata lucrul asta :) si nu stiu daca este de la ios, ca am avut mai multe versiuni si chestia asta cu neafisarea a ramas la fel pe 5.0.1 si 5.1.1
@mikeru, absolut toate telefoanele care le-am avut faceau chestia asta, si anuntau ca persoana care o suni este angajata intr-o convorbire , scria call waiting apoi suna, si respectivul alegea daca vrea sa imi raspunda sau nu, si sa ma puna in conferinta, dupa caz, cand am trecut la iphone am observat asta, ca la terminalele apple nu se intampla acest lucru

flotheboy
08-26-2012, 02:35 AM
Stiti cumva ce face *#62# ?
:
Interogare configurare reusita
Voce redirectionare apel daca nu e disponibil deviaza catre +40744 945 555 Activata

Nu inteleg exact la ce se refera

flotouran95
08-26-2012, 02:48 AM
Uite flo pe google ce am gasit

Dezactivarea mesageriei vocale la Orange se face in felul urmator.

Mai intai, verificati daca o aveti activata, formand codul/codurile
*#62# - asta e pentru cand telefonul e inchis sau nu e in aria de acoperire
*#61# - pentru cand nu se raspunde
Daca mesageria e activata, cum vine ea in continuare din "fabrica", atunci la ambele coduri ar trebui sa raspunda ceva de genul:
Activ pentru: voce, Numar: +40744945555

Poate scapati usor de ea. Incercati sa formati urmatoarele coduri:
##62# - dezactivati redirectionarea pentru inchis sau inaccesibil
##61# - dezactivati redirectionarea pentru cand nu raspunde
O varianta mai simpla ar putea fi: ##002#, care anuleaza toate redirectionarile existente. In cazul mesageriei, daca poate.

Reluati apoi pasul 1. Daca raspunde tot ca e activa pentru numarul ala, aveti o problema, ca majoritatea noilor abonati, iar atunci treceti la pasul 3.

Apelati la fel ca pe codurile de mai sus: *100# si urmati instructiunile de acolo. Codurile pot diferi in functie de tipul abonamentului sau cartelei. In orice caz, trebuie de acolo, tastand cifrele care trebuie, sa ajungeti in Servicii-->Mesageria vocala-->Activare/Dezactivare (cred ca e doar optiunea opusa starii curente a ei). Formati cifra indicata si ar trebui sa se rezolve.
Pentru a forma optiunile de acolo consultati manualul telefonului. Daca nu va descurcati, notati-va cifrele in ordinea meniurilor si formati din nou ceva de genul: *100*3*4*1# Asta ar trebui sa fac eu ca sa reactivez mesageria.

Repetati pasul 1. Daca tot mesajul cu numarul ala cu 555 la coada vedeti, treceti la pasul 4, numit si hackul Man & Cat.

ATENTIE! Daca e prima data cand formati *100# veti primi un mesaj ceva cu inregistrare reusita. Mai formati odata codul.

Daca sunteti aici, inseamna ca nu puteti scapa de mesagerie. Puteti totusi insista la Serviciul Clienti si puteti scapa asa. Daca totusi nu puteti sau mai vreti mesageria vreodata cand o dori muschiul dumneavoastra, formati urmatoarele coduri:
*62*alt_numar# si *61*alt_numar*11*30#, unde 62 si 61 sunt codurile pentru redirectionare descrise mai sus, alt_numar e un numar unde ati vrea sa ajunga apelul, 11 e codul pentru apeluri vocale, iar 30 e un numar multiplu de 5 care reprezinta secundele pana la redirectionare din momentul cand se face apelul si nu se raspunde.

Tot hackul este acest alt_numar. Daca nu vreti ca atunci cand nu raspundeti dupa x minute sau aveti telefonul inhis sa redirectioneze apelul catre alt numar (acasa, la bunica, la prieten(a) &c), selectati un numar care este, dar la care nu raspunde nimeni niciodata sau un numar care nu este, de exemplu: 0779012345 sau 0719876543. Preferabil sa fie un numar din zona 7 (mobile), dar sa nu fie alocat vreunei companii de mobile. Merge si un numar de tipul 0221234567 sau 0321234567.

In functie de numarul selectat, apelantul va avea insa surprize la mesajul primit, care poate fi un ton dubios, un mesaj ca numarul format nu e alocat sau alte ciudatenii. Scopul scuza insa mijloacele

P.S. Pentru fricosi: orice mesaj in afara mesageriei vocale, care anunta vocal, sonor sau prin text ca apelul nu poate fi efectuat, NU ESTE TAXABIL, deci daca auziti ca "Esti in reteaua Orange, numarul format blablabla", acest lucru nu se taxeaza.
Succes!

Vezi poate te ajuta

Sent from my iPhone using Tapatalk

flotheboy
08-26-2012, 03:22 AM
Ms flotouran95 ... Comanda e pt verificarea statusului mesageriei, ce banuiam si eu ;)

berila_mz
08-27-2012, 10:55 AM
Complex si util flouturan...

flotouran95
08-27-2012, 11:24 AM
Cu placere (?berila facem si noi ce putem 😜)

M1nd
03-13-2013, 11:05 PM
Da e chiar enervanta chestia sa suni o anumita persoana care vb la telefon si tu sa nu stii ca vb la tel in momentul ala si sa astepti ca .... pe fir ca poate iti raspunde si tie, dc ar fi aparut inchideai si asteptai sa te sune ea cand termina convorbirea,la orice alt telefon apare numai la iphone nu, nu inteleg d c nu fac un tweek ceva , care descoperi ca s'a facut asa ceva te rog sa ne zici si nou.Multumim

nemet_tt
03-13-2013, 11:30 PM
Si mie imi lipseste aceasta functie, asa ca asteptam, poate, poate

nemet_tt
05-12-2013, 05:53 PM
A aparut ceva ???

flotouran95
05-13-2013, 02:39 AM
Oare callbar nu face asta?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2