PDA

View Full Version : Job

ionutZ68
05-17-2013, 05:50 PM
Salut! as vrea si eu sa ma angajez (sau cel putin sa castig ceva experienta) intr-un service GSM. Am 17 ani si ma pasioneaza de ceva timp telefoanele si as vrea sa stiu daca ma pot angaja de la varsta asta si ceva pareri despre job.:D

KingOfDion
05-18-2013, 02:04 PM
Bai chestia asta asa cu GSM nu e asa serioasa, nu stiu daca intelegi...
Mai pe scurt daca nu ai pe cineva care sa te bage el la un service GSM, gen un unchi, un prieten foarte bun, etc. nu prea ai sanse decat daca stii tu foarte bine cu ce se mananca telefoanele si asta ma refer la toata gama de telefoane si sa mai fi avut in trecut experiente din astea cu service-urile GSM.
Sau poti sa iti deschizi tu unul, vorbestii cu parintii tai daca sunt de acord...niste acte niste treburi un loc de inchiriat si multa multa la inceput, dar asta deja e cam vis.
Nu ramane decat prima varianta a mea, dar ti-am zis ca trebuie sa mananci pe paine telefoane...ca daca vine unu cu un Nokia si iti cere sa ii schimbi placa de baza sau altceva si tu ii pui piese de la Samsung nu e bine.
Si asta cu "te pasioneaza de ceva timp telefoanele" de cand e? de cateva saptamani sau luni?

apple.center
05-18-2013, 03:09 PM
Salut @ionutZ68

Ei bine... eu personal sunt adeptul principiului uceniciei.
Pricipiul este destul de vechi si se bazeaza original pe invatarea meseriei muncind ca 'sluga' la maestru pentru 15 - 35 ani dupa care pravalia sau afacerea devine a ucenicului si tor asa.
Bineanteles lucruriile se schimba de la perioada la perioada si eu, cand spun ca sunt adeptul acestui principiu nu ma refer la cel vechi insa cred ca este potrivit pentru un tanar sa aiba sansa de a invata o meserie.
In cazul uceniciei la un service, poate lucra pe zi, fara salariu, pentru experienta. Eventual, ocazional poate castiga si niste banuti de cheltuiala pentru acea zi sau mancare si bautura cu echipa (a se citi suc :) )
Dar din pacate, la inceput de drum pretentile sunt mari si experienta mica.

ionutZ68
05-18-2013, 04:33 PM
Sa fiu sincer a venit pasiunea asta de la 13 ani, si ar fi culmea sa pun o placa de samsung pe nokia :) . O mica experienta am avut prin casa cu un lg arena care l-am dezasamblat si asamblat la loc dar cu niste urme pe ecran din cauza ca l-am fortat putin cand l-am scos (PS telefonul era deja stricat). Bine ca merge si pe principiul uceniciei fiinca rude care sa lucreze la aceasta meserie,nu am. Dar nu cred ca toti tehnicienii merg pe acest principiu.

KingOfDion
05-18-2013, 04:44 PM
Asta frate cu un dezasamblat acasa, montat o carcasa cred ca am mai facut fiecare, chestia e sa ai cunostinte foarte multe despre telefoane, piese, softuri(decodari,instalare sistem,etc,) sunt o multime de lucruri pe care trebuie sa le stii.
Eu fac pariu cu tine ca nu te baga nimeni pe tine asa pe ochi frumosi la un service GSM, mai ales daca nu te cunoaste sau nu e vreo ruda ceva de familie.E foarte greu sa gasesti pe cineva, gandeste-te ca omu ala lasa service-ul pe mana ta....
Plus ca de asta sunt multi smecherasi,samsari astia cu service-urile GSM...sunt putini care au service-uri in regula si controlate si cu acte in regula.
Mai este faptul ca nu este ceva foarte $$$ banos $$$, daca iti place electronica si ce tine de ea ai putea sa te interesezi cum sa intrii intr-un service de la magazinele mari gen emag,pcgarage unde acolo lucrezi "curat" plus salarii pe masura.
Deci imi pare rau ca iti spulber visul dar asta e adevararul.Tu poti sa incerci sa cauti, lasi CV-uri la tine in oras pe unde stai tu si vezi daca te suna cineva, ceea ce nu prea cred.Se cere experienta, te intreaba unde ai mai lucrat...tu ce le zici? ca ai montat o carcasa acasa si ai asamblat un telefon...serios acum...

ionutZ68
05-19-2013, 12:35 PM
Ehh! peste tot e greu. Sunt dispus sa invat desi,daca se ajunge mai greu sa lucrez cred ca o sa ma axez si pe alte lucruri,dar nu renunt prea usor la aceasta meserie. Oricum,multumesc de pareri ;)

ad3lin
05-19-2013, 06:32 PM
Salut, cam pe la varsta ta am inceput si eu prin 96-97 cand era ""febra calculatoarelor si a telefoanelor mobile"" psiunea sa transformat in munca dorita. Daca chiar iti place ""lumea telecomucatiilor"" pune mana pe carte, ai sa descoperi un domeniu fara frontiere. Invata sa citesti o fisa tehnica, o schema, eventual un limbaj de programare. Asta daca vrei sa fii cineva, nu un simplu angajat. Daca vrei sa fii bun repet ""pune burta pe carte"".

Sent from my iPhone using Tapatalk

ionutZ68
05-19-2013, 09:26 PM
Merci de sfat ad3lin. Se pare ca si la varsta asta te poti angaja,dar trebuie sa pun mana pe carte.

ionutZ68
05-28-2013, 04:24 PM
Cred ca am aflat tot ce vroiam sa aflu. Putem inchide topicul.

ionutZ68
06-09-2013, 01:53 PM
Daca tot a ramas topicul deschis si observ ca la cafenea se inchide cu un motiv intemeiat (sunt cam nou pe forum),mai am o intrebare: de unde as putea gasi mai multe informatii in cea ce priveste sistemul de operare,hardware cum ar fi IMEI,IPSW si toate astea? Nu prea am reusit sa gasesc ceva pe "goagal".

tiberiuboboc
06-09-2013, 05:03 PM
Nu te cred:
http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone
http://ro.wikipedia.org/wiki/IPhone

ionutZ68
06-09-2013, 05:42 PM
Intradevar e bine sa incep cu ce stiu

tiberiuboboc
06-09-2013, 05:46 PM
Tu intrebi de IMEI si IPSW si vrei sa-mi spui ca stii tot ce scrie in link-urile date?
Atunci scuza-ma ca m-am bagat ...

ionutZ68
06-09-2013, 05:52 PM
Doar am auzit de acesti termeni,inca nu prea stiu inca ce sunt. E bun si linkul tau insa caut la majoritatea brand-urilor cate ceva. (nu am reusit sa scriu tot si panarama mea de iph 3g pe opera ma disperat).
.................................................. ....
Am vrut sa caut despre telefon in general,ce se afla in el: ce fel de hardware e,ca sa stiu ce gasesc cand il "disec ",si prin soft cred ca o sa ma uit mai bine intr-un calculator,doar sunt pe acelasi principiu..
.................................................. .
Merci inca odata de link

Man
06-09-2013, 06:13 PM
Rog un moderator sa lipeasca toate trei postari!
Pe viitor fii mai atent cum postezi, merci.

Sent from my iPad using Tapatalk HD