PDA

View Full Version : informații gevey, r sim

slader
06-10-2013, 01:14 AM
Salut,

Urmăresc să imi cumpăr un iphone 4S și tot dau de unele deblocate cu gevey sim sau cu r sim. Care ar fi diferențele intre cele două metode? Din ce am citit despre gevey sim ar cam fi probleme cu semnalul uneori, trebuie să ai grijă la updateuri și că ar fi o metodă de evitat.

Mulțumesc anticipat oricărui răspuns.

OXXO
06-10-2013, 01:34 PM
Gevey SIM-ul se programeaza pe un singur operator si in cazul in care faci update se poate reprograma iar la R-SIM cand il introduci prima oara in telefon, trebuie sa alegi dintr-o lista operatorul pe care este blocat telefonul. Nu stiu daca R-SIM se poate reprograma dar partea buna e ca il poti vinde in caz de nu mai ai nevoie de el sau il poti folosi in mai multe telefoane. Cred ca R-SIM e o varianta mai buna in cazul tau.

slader
06-10-2013, 03:48 PM
Deci e mai bine să cumpăr unul deblocat cu r sim. La astea cu rsim sau gevey mai trebuie făcut jailbreak?

OXXO
06-10-2013, 04:00 PM
Merg si fara jailbreak.

slader
06-16-2013, 10:08 PM
Dacă tot am deschis topicul, poate cineva să imi spună cam ce dezavantaje ar fi la o decodare cu gevey? Văd că majoritatea care se vānd sunt decodate astfel și sunt mult mai ieftine decāt cele neverlocked.

Incă o intrebare, cum imi dau seama dacă un telefon e neverlocked? Cānd bag cartela trebuie să meargă automat fără jailbreak sau orice altceva?

djciupi
07-20-2013, 05:17 PM
Dezavantajele la gevey sunt :
1. Nu poti face update dacat la ios care il suporta
2. Nu il poti scoate de multe ori din tel , daca il scoti din tel de 4,5 ori max se strica
3. Exista posibilitatea de a se arde
R sim am int ca poate decoda si ios7

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ad3lin
07-20-2013, 06:13 PM
Djciupi. Nu generaliza. Nu toate gevey-urile si rm-urile sunt de proasta calitate. Vand. Gevey-uri de vreo 3-4 ani sau mai bine, si nu stiu daca mi sau reclamat 10 chipuri.

I'm using tapatalk.