PDA

View Full Version : Cea mai buna configuratie Apple pentru un developer

bogdan314
07-15-2013, 03:27 PM
Salut!

E primul meu post pe acest forum si nu stiu daca aici e locul potrivit pentru subiect. Rog moderatorii sa mute postul intr-un loc mai potrivit. Multumesc!

Pe scurt:

Sunt un dezvoltator de aplicatii (freelancer) pentru Android si vreau sa intru pe piata iOS. Asa ca am nevoie sa-mi cumpar un computer Apple si aici am o dilema legata de ce configuratie ar fi cea mai potrivita.

Buget
Sunt pe punctul de a termina o aplicatie Android pentru un client asa ca peste o saptamana voi beneficia de aproximativ $2000 buget maxim pentru un sistem Apple. Sper totusi sa raman pe undeva pe la $1500.

Ce vreau
Fie un iMac, fie o sugestie pentru o configuratie MacMini+monitor (Samsung, Dell ~1000ron).
Am nevoie sa fie suficient de puternic pentru a rula XCode si Eclipse (pt Android) la viteza maxima - ma refer in special la emulatoare, pentru ca momentan nu o sa am iPhone/iPad pentru a testa aplicatiile.
De asemenea ecranul sa fie mare (de aceea am exclus laptopurile din lista) - developerii stiu de ce :)

+as prefera sa fie ceva NOU pentru a beneficia de suport tehnic maxim de la Apple in perioada garantiei.

Ce NU vreau
Sa joc jocuri. Intelegeti ideea.
Portabilitate - nu intentionez sa il scot in parc.

Ce variante am momentan
1) un iMac 21.5'' (as vrea 27'' dar e prea scump) - 6700 lei de la magazinul oficial Apple (apcom.ro)
2) un MacMini + monitor Samsung + mouse + tastatura + 8GB RAM- total pe undeva pe la 5335 lei

Bun. Si care e de fapt intrebarea?
Se merita sa combin un MacMini cu un monitor extern (a carui marime e asadar sub controlul meu) sau compactibilitatea unui iMac isi spune cuvantul la performanta? Se adapteaza bine un monitor non-Apple la un MacMini?

Alte optiuni de a mai limita cheltuielile?

Ati inteles, sper, ca nu vreau ceva "de fita", dar vreau ceva puternic si performant in domeniul dezvoltarii de aplicatii.

Mersi mult in avans pentru orice sugestie!

Protektor
07-15-2013, 04:38 PM
Ia legatura cu @boboc, supermoderator si el se ocupa de asta si cu siguranta te va ajuta.

boboc
07-16-2013, 11:56 AM
Imac e alegerea potrivita, cu ssd/fusion drive neaparat, e foarte important.
Apoi iMac-ul are ecran mare si placa video dedicata.

bogdan314
07-17-2013, 11:00 AM
Ok mersi! M-am hotarat si eu pana la urma la un iMac 21.5 inch, 2.7GHz, 8GB RAM - cel standard disponibil acum pe apcom.