PDA

View Full Version : video player cu DTS suport

xpender
09-14-2013, 04:39 PM
salutare,
multi dintre noi stiu despre fiasco-ul de anul trecut cu licenta DTS din video player-ele din AppStore.

Acum in prezent, stie cineva vreun player ce suporta DTS nativ?

Recent CineXplayer a introdus suport DTS, dar numai ca si extensie ce trebuie sa o cumperi separat :(

Merci.

xpender
09-18-2013, 04:13 PM
OK, revin cu cateva impresii.
Am incercat CineXPlayer, ProPlayer, nPlayer, VLC, HD Player, LuberPlayerHD, Yxplayer, MoliPlayer, playable PRO, AVplayerHD etc.
Cu exceptia nPlayer, aproape toate pot sa redea audio DTS, dar sunt praf la decodarea video, adica redarea e sacadata, si sa nu mai vorbesc de delay-ul dintre audio si video.

nPlayer (https://itunes.apple.com/us/app/nplayer/id539397400?mt=8) - e singurul player ce stie sa redea 720p/1080p cu audio DTS fara sacadari sau alte erori, DAR, fara sunet, din lipsa licentei DTS.
In concluzie, colac peste pupaza, ce exista la unele playere lipseste la altele.
Mentionez ca am facut testele acestea pe iPad3 iOS 6.1.2 jb.
Sursele video sunt descarcate de pe scene trackers, encoding mkv autentic de pe Bluray
de exemplu: video:x264:8527Kbps, FPS:23.976, Resolution:1920x808, Audio: DTS 1509Kbps.

Cat despre redarea mkv 720p/1080p audio:AC3, video bitrate:9.500 kbps, nPlayer (https://itunes.apple.com/us/app/nplayer/id539397400?mt=8) este cel mai bun.
Da clasa in toate privintele la mult mai titratele CineXPlayer sau AVplayerHD.
Redarea video/audio este fina, fara sacadari, asa cum ar trebui sa fie.

Concluzia mea este ca hardware-ul din iPad3 iOS 6.1.2 este mai mult decat suficient pt a rula un film 1080p DTS in conditii bune, dar Apple ne impune conditii care nu sunt pe placul tuturor.

Desigur, poate multi va intrebati de ce am incercat sa redau asa fisiere pe un iPad3 care are difuzoare mono sau in cel mai bun caz iesire stereo pe jack 3.5mm?
Ei bine, beneficiez de spatiu pt a stoca fisiere mari, rezolutia iPad-ului permite vizionarea unui film full HD si in plus pt a evita timpul pierdut cu conversia audio din DTS in AC3.

Pana cand se vor rezolva toate problemele cu licenta DTS sunt nevoit sa ma multumesc cu ceea ce am si sa astept viitoarele update-uri care, sper, vor multumi pe multi dintre noi. :)

OXXO
09-18-2013, 05:10 PM
Multumim pentru info! :)