PDA

View Full Version : Problema Viber pe iPhone 5 cu iOS 7

bitbocs
10-08-2013, 05:25 PM
De cand mi-am instalat versiunile de beta de la iOS 7, Viber nu mai functioneaza cum trebuie pe 3G (am abonament de la Vodafone). Merge fara probleme pe Wifi insa nu si pe 3G. Am incercat reinstalarea aplicatiei, am dat restore la iPhone, reset all content and settings, am instalat doar viber-ul dar degeaba nu vrea sa mearga.

Daca incerc sa imi activez contul pe 3G nu vrea nici in ruptul capului. Insa, daca sunt pe 3G si primesc mesaje, notificarile le vad, citesc mesajul intreg, imi arata ca am 7 mesaje necitite, insa cand intru in aplicatie nu imi afiseaza mesajele noi. Mesajele noi mi le afiseaza doar daca intru pe wifi.

Daca se intampla sa chatuiesc pe viber, conectat fiind pe wifi si trec pe 3G, uneori se intampla sa imi mearga - in ultimul timp nici asta nu a mai mers.

Am mai cautat pe google, unii zic ca un motiv ar fi ca Vodafone blocheaza traficul VOIP. M-am conectat prin VPN, folosind doar 3G-ul si atunci merge. Din cate vad la Vodafone exista o optiunea de Internet Premium care deblocheaza traficul VOIP pentru 3,14 pe luna. Insa sunt sceptic daca e de la asta si nu as dori sa imi activez optiunea degeaba. Ceea ce ma face sa fiu sceptic este faptul ca eu pot sa vad mesajele in notificari dar nu si in aplicatie, ceea ce mi se pare ciudat tare.

Are cineva idee de ce se comporta aplicatia asa?

nemet_tt
10-08-2013, 09:34 PM
Instaleaza ios7.0.2

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Viber
10-09-2013, 07:22 PM
Hi,
This is an official representative of Viber Media.

@bitbocs - Please check:http://viber.kayako.com/Knowledgebase/Article/View/25/0/iphone-viber-connection-issues for possible solutions. :)

If the issue persists, please let us know.

Thanks,
Viber