PDA

View Full Version : Experiență neplăcută cu iStyle / ApCom

icflorescu
01-09-2014, 11:08 PM
Salutare,

Aș dori să vă īmpărtășesc o experiență neplacută pe care am avut-o cu cei de la iStyle și ApCom și să vă īntreb ce părere aveți despre calitatea serviciilor lor. Īnțeleg că și alții au avut experiențe neplăcute cu ei...

La data de 30 noiembrie 2013 am plasat (și achitat integral) o comandă la iStyle Cotroceni (magazinul din Mall-ul AFI), respectiv o configurație custom de iMac 27" destul de scumpă, echivalentul a $3,615.
La momentul plasării respectivei comenzi mi s-a comunicat un termen de livrare de aproximativ 30 de zile, termen care, dealtfel, este specificat și pe factura proformă.

Știu că 30 de zile e mult, dar asta este - nu avem īncă un magazin Apple serios īn Romānia. Problema este că cele 30 de zile riscă să se transforme īn aproape 90. Īntrucāt anul acesta nu am primit īncă nici un semn de la ei, m-am gāndit să-i contactez eu, și īn urma acestui demers am primit prin email un răspuns īn care m-au informat, cu scuzele de rigoare, că au primit următoarea informare de la Apple:

"All the imac CTO's orders- delivery rescheduled unit the end of January beginning of February because of the "Row Material" problem.

If somebody wouldn't like to wait this circa 1,5-2 month we can cancel the orders until the middle of the next week."

Vă dați seama că respectivul mesaj m-a intrigat, chiar și pentru simplul motiv că nu pare a fi scris de un vorbitor nativ de limba engleză. După o serie de investigații, am aflat că mesajul ar fi fost trimis de cineva din staff-ul de la ApCom. Am toate datele, inclusiv numele și adresa de email ale autorului, īnsă din politețe nu le voi divulga public aici (deocamdată).

Aș dori să știu care este cea mai eficientă cale prin care i-aș putea sesiza pe cei de la Apple, pentru că sunt convins că problema nu este la Apple ci la iStyle sau cel mai probabil la ApCom.

Configurația pe care am comandat-o eu este livrabilă īn USA īn "2-4 business days" iar īn Ungaria īn 1-2 săptămāni; nu cred că cele aproape 90 de zile au o justificare serioasă. Nici vorbă de "Row Material" problem, ci de prea mult porc și vin de sărbători, și de dezinteresul cronic și incompetența crasă atāt de des īntālnite pe meleagurile mioritice. Ori asta, ori cei de la iStyle sau ApCom īși rezolvă anumite probleme de cashflow pe banii mei...

apple.center
01-09-2014, 11:46 PM
Salutare si bun venit pe forum!

In primul rand observ ca sectiunea de forum aleasa este Mac News. Cu siguranta lucul potrivit este in sectiunea cafenea unde pot fi abordate astfel de subiecte.
Prin empatie pot intelege problema insa ajutor nu cred ca poti primi in acest sens. In cel mai "bun" caz putem intretine focul care deja s-a aprins.

Recomandarea mea este sa ai o discutie serioasa cu ei pe tema asta inainte, apoi, daca nu se gaseste rezolvare sa anunti ANPC-ul. Moi departe, discutia poate duce la speculatii, injurii, in general lucruri care nu sunt de dorit in comunitate.

Sent from my iPhone

icflorescu
01-09-2014, 11:56 PM
Mulțumesc pentru răspuns, și scuze pentru secțiunea aleasă, dar nu am găsit alta potrivită. Legat de problema īn sine, nu vreau să fiu nepoliticos cu nimeni, nu țin să anunț ANPC-ul, dar mi-aș fi dorit ca nivelul de calitate al produselor Apple să fie susținut de calitatea serviciilor distribuitorilor/resellerilor de la noi.

Nu ne rămāne decāt să sperăm că vom avea īn curānd cu magazin Apple :)

icflorescu
01-10-2014, 12:00 AM
Mda, greșeala mea. Trebuia să fi postat īn "cafenea", īnsă m-a descumpănit headline-ul: "The place where people come to relax", pentru că problema īn sine nu e relaxantă :-)

apple.center
01-10-2014, 12:07 AM
Nu este nici o problema, am mutat thread-ul la cafenea.
Sunt de acord legat de atentia fata de client. Din pacate nu suntem obisnuiti cu tratatea serioasa a clientiilor. Este o problema legata de "maturizare" culturala si ar fi printre cele mai putin ingrijoratoare. :)

Sent from my iPhone

icflorescu
01-10-2014, 12:31 AM
Ai dreptate.

Oricum, m-am interesat și am aflat că și alții au avut diverse probleme cu iStyle și cu ApCom. Īn cazul meu, există, după cum ai menționat, posibilitatea de a anunța ANPC-ul, iar īn cazul īn care livrarea īntārzie mai mult de 90 de zile mai există și o cale juridică de atac; īntrucāt respectiva comandă a fost efectuată printr-o firmă, și - repet - plătită integral, conform legislației din Romānia există posibilitatea deschiderii unui proces īn care se poate cere chiar falimentul furnizorului care nu și-a achitat obligațiile (vezi cazul Carrefour :-) ).

Īnsă nu doresc să ajung pānă acolo. Mi-ar fi plăcut ca termenul agreeat să cu fie depășit cu atāt de mult timp, și mi-ar fi plăcut să văd puțină bunăvoință din partea lor ("maturizare" culturală este deja prea mult).

Aș vrea, insă, să le aduc īn atenție celor de la Apple această problemă, și aș face acest lucru chiar și numai īn virtutea unui principiu și a unei păreri: cred că īn Romānia ne-am obișnuit să fim mult prea toleranți cu abuzurile și cu incompetența.

Īn cazul de față, discutăm despre o companie care fabrică produse de calitate superioară (cred că putem fi de acord cu toții īn această privință), și mi s-ar părea normal ca și serviciile partenerilor să se ridice la aceeași calitate. Nu de alta, dar și prețul este pe măsură. Nu știu care este profilul general al clienților iStyle sau ApCom, dar pentru mine respectiva sumă este mare. Știu că produsul īn sine merită banii și de aceea am și ales Apple, (lucrez tot pe un iMac ceva mai vechi), dar īncep să cred că Apple nu a primit suficient feedback negativ īn privința partenerilor din Romānia, pentru că din ceea ce știu eu, pentru ei este foarte importantă idee de "customer satisfaction"...

mikeru
01-10-2014, 01:09 AM
scrie celor de la apple si cere detalii. istyle fac fitze la orice, inclusiv preluat iphone.uri pentru inlocuit, nimic altceva

/m.r.
Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

icflorescu
01-10-2014, 02:15 AM
Cei de la Apple sunt destul de greu de contactat prin email. Dacă știți vreo cale despre care eu n-am aflat īncă, vă rog să-mi dați de știre. Dacă nu, voi suna la numărul de telefon alocat pentru Romānia (care din păcate nu poate fi apelat decāt din Romtelecom).

Mulțumesc anticipat!

mikeru
01-10-2014, 10:48 AM
atunci sună și cere numărul de ticket, fă sesizare. cere și adresă de mail și dă detaliile și acolo :)