PDA

View Full Version : iPhone 4 IMEI.

drajan
01-14-2014, 08:25 PM
Salut. Am primit de curand un iPhone 4 alb de la un prieten. Mi-a spus ca este adus din Italia, dar ca nu stie in ce retea este codat ( banuieste ca Vodafone Italia). Telefonul are pe el iOS 7 ( nu stiu exact care versiune). Am incercat sa bag un sim de Cosmote Romania, si nu merge, imi cere sa bag sim-ul original.

1.Cum pot afla IMEI-ul telefonului daca nu am SIM-ul sa il activez, si nu am nici cutie/acte la el? As dori ca sa aflu IMEI-ul, in speranta ca pot afla pe ce retea este codat, si cat ma costa sa il fac neverlock.
2. In caz ca reusesc primul pas, si totusi este foarte scump sa il fac neverlock, as dori sa stiu daca excista vreo sansa sa ii fac jailbrake, si sa trec peste SIM cu Sn0wBreeze ?

tiberiuboboc
01-14-2014, 08:31 PM
IMEI e scris si pe SIM tray, dacă este originala ... Ai mai putea folosi un utilitar de genul tinyumbrella sau iTools care mai oferă informații despre iPhone (nu știu dacă si atunci cand este neactivat dar merita īncercat) ... Tot īnainte de activare, pana la iOS 6 apărea un "i" de unde puteai afla IMEI ...

PS : din cāte știu eu Italia nu codeaza telefoanele ....

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro ...

drajan
01-14-2014, 08:38 PM
O da, multumesc. Si la iOS 7 apare acel i. Am dat si IMEI este: 012842004024197 ICCID: Unknown. ( nu stiu ce este ICCID). Se poate sa ma ajute cineva de aici folosindu-se de IMEI, in ce retea este codat telefonul? Va multumesc.

tiberiuboboc
01-14-2014, 08:40 PM
Postează imei in aria Decodari, eventual in topicurile baietilor care se ocupa cu așa ceva ... Aici nu te va ajuta nimeni pentru ca cei de la Decodari rar mai citesc si alte topicuri ....

Stefanita
01-14-2014, 08:58 PM
IMEI: 012842004024197
Serial Number: JF13884FDZZ
Activated: Yes
Last Activated SIM: Hutchison - Austria AUT
Telephone Technical Support: Expired
Repairs & Service Coverage: Expired
Contract: Expired
Country Purchased: Austria
Carrier: Hutchison Austria
SIM Lock: Locked

@tiberiu: Nu mai face reclama negativa! :P
@drajan: Din pacate nu se poate decoda momentan acest operator. Btw, verificarea este cu titlu de promo!:)

tiberiuboboc
01-14-2014, 09:00 PM
@Stefanita, ai vrut tu neaparat sa para ca fac reclama negativa :D

Stefanita
01-14-2014, 09:02 PM
Just kidding! :D

Sry de off-topic!
O seara faina tuturor!:)

drajan
01-14-2014, 10:27 PM
Stefanita, eu ma refeream cat ma costa ca sa imi decodezi. Banuiam ca informarea este gratis :P

Este blocat momentan Austria AUT sau nu se vor putea debloca niciodata?

sLaYz0R
01-14-2014, 10:41 PM
Momentan nu il poti decoda, asta a vrut sa iti spuna.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) Pro

Stefanita
01-14-2014, 10:47 PM
Ms @sLaYzOR! :)
@drajan: cum am scris si mai sus, momentan nu se poate decoda, sry. Si da, este blocat in reteaua 3 Hutchison Austria.

drajan
01-14-2014, 11:51 PM
Am inteles. Atunci spuneti-mi daca exista posibilitatea sa ii fac jailbrake si hacktivate? Daca da? Cum? Eu am luat redsn0w si am incercat sa pun iOS 6.0 pe el, dar nu reusesc nici cum. Nu vrea sa se stearga iOS 7 care este acuma pe el.

DiplomaT
01-16-2014, 09:14 PM
Nu poți face downgrade la iOS am mic de 7 doar ai numai dacă ai SHSH pentru in ioa inferior. Momentan pe iOS 7 nu poți face hacktivare.

Sent from my 4S using Degetu' mare!