PDA

View Full Version : Iphone 4 problema restore

Kygo
01-21-2014, 09:48 PM
Salut!
Am un Iph 4 de 8 gb neverlock cu jailbreak si de cand i-am facut jb (evasi0n7) nu imi merge sa ii dau restore. Tin sa precizez ca am 2 cu Jailbreak si la fel imi face.

geobyte
01-21-2014, 09:50 PM
DFU mode and Restore

Sent from my iPhone 5s using Tapatalk

Kygo
01-21-2014, 09:53 PM
DFU mode and Restore

Nu am inteles,scuze. Poti explica mai pe intelesul meu?

geobyte
01-21-2014, 09:57 PM
Pune telefonul in DFU Mode gasesti pe idevice.ro cum se face si apoi faci Restore din iTunes. Ai tutorial pe iDevice.ro.

Kygo
01-21-2014, 09:58 PM
Mersi mult! :*

geobyte
01-21-2014, 09:59 PM
Bafta si spor la treaba.

Kygo
01-21-2014, 10:07 PM
Imi poti da link-ul ...sunt nou pe forum si nu gasesc tutorialul, am dat si la search si nu mi-l da...

no_fun
01-21-2014, 10:13 PM
http://www.idevice.ro/2009/10/22/cum-sa-introduci-un-iphone-in-dfu-mode/

Kygo
01-21-2014, 10:39 PM
mersi , dar uite ce imi arata....

no_fun
01-21-2014, 10:42 PM
Din pacate nu inteleg nimic din pozele pe care le-ai postat. Au o rezolutie prea mica. Scrie aici mesajul pe care ti-l da eroarea.

no_fun
01-21-2014, 10:49 PM
Am reusit sa inteleg in cele din urma ce spune acolo (cred).
Mergi in settings/general/about si vezi cat spatiu liber mai ai.
Procedura implementata de cei de la apple implica downloadarea pe terminal a soft-ului, dupa care ti-l instaleaza. Vezi cum faci si fa-ti loc pe telefon, macar 1 gb sa ai liber.

-----

Verifica si hdd-ul de pe care incerci sa instalezi. Vezi daca ai spatiu suficient.

Kygo
01-21-2014, 10:50 PM
http://tinypic.com/view.php?pic=2efpz0o&s=5#.Ut7ctC38KIU

http://tinypic.com/view.php?pic=2eyba1c&s=5#.Ut7dUC38KIU

http://tinypic.com/view.php?pic=2my3ndv&s=5#.Ut7dMS38KIU

Uite link-urile cu imaginile, dai click pe ele sa se faca mai mari si vezi acolo .. sunt in ordine dupa cum imi apar

Kygo
01-21-2014, 10:51 PM
aaaa, mai am 1,7 gb liberi...nush ..mai sterg ceva

no_fun
01-21-2014, 11:01 PM
Verifica si hdd-ul calculatorului de pe care incerci sa instalezi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kygo
01-21-2014, 11:16 PM
Asta am facut, imi merge acum. Multumesc mult.

no_fun
01-21-2014, 11:18 PM
Cu placere:)

bogdans75
01-28-2014, 05:37 PM

Buna si scuze daca am intrat unde nu trebuie,sau cum nu trebuie...sint nou si nu ma pricep...am un iphone 5,care de la o bucata de vreme,cind incerc sa ma conectez cu el pe iclpud,(de pe laptopul pe care o faceam de obicei)imi cere sa revin la setarile din fabrica...cumva nu-l mai recunoaste recunoaste...ma poate ajuta cineva care a trecut prin asta cu un sfat?ce se intimpla daca dau click si pierd totul din tel?Ms mult.

no_fun
01-28-2014, 06:01 PM
Care este mesajul mai exact?
Scrie-l aici.

bogdans75
01-28-2014, 07:16 PM
``itunes nu poate citi continutul iphoneului...accesati fila Rezumat din preferintele iphone si faceti click pe restaureaza pt a restaura acest iphone la configurarile de fabrica``

no_fun
01-28-2014, 07:38 PM
When running iTunes and you receive the popup message:

"iTunes cannot read the contents of the iPhone. Go to the summary tab in iPhone preferences and click restore to restore this iPhone to factory settings”.

DO NOT RESTORE

It could be one of two (or both) files are corrupt on your iPhone (or other iDevice), they are iTunesDB and iTunesCDB.
There is an fast fix for this, even if your iDevice is non jailbroken.
You want to disconnect your iDevice from your computer and close iTunes to ensure you DO NOT RESTORE.
Download iFunBox or iTools a Free Tool for accessing the iDevice file system. It has both a OSX version and Windows version for download.
After you download the version of iFunBox or iTools for your OS, you will need to install it and run it.
After installing and running iFunBox or iTools, connect your iDevice to your computer.
You will see a message in the Upper Right of iFunBox ”connecting to iDevice“, after iFunbox has connected to your iDevice, click on the tab “iFunbox Classic“.
On the left panel, expand “Raw File System” (click on the +), then expand “iTunes_Control“, then click on “iTunes“.
In the right panel you will see a number of files, right-click on the file “iTunesCDB” and select rename, please add X after the iTunesCDB in the file name, this will allow you keep the file in case you need it again (you should never need it, but better to be careful than sorry.)
After you have renamed the file, click on your iDevice name on the upper right of iFunBox and select “Device Safe Removal“, this will ensure the file name change will be written back to your iDevice.
After you see your iDevice is closed (“No device connected” will be displayed in the upper right), you should now close iFunBox
Now run Apple iTunes, it will see your iDevice and you will be able to Sync again.

bogdans75
01-28-2014, 07:56 PM
stii sigur ca merge asta?
ma bag la treaba...spun asa pt ca-s cam operat de reflexe in domeniu...Doamne ajuta

tiberiuboboc
01-28-2014, 08:03 PM
Merge sigur, am experimentat-o si eu cu ceva vreme im urma ...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro ...

bogdans75
01-28-2014, 08:34 PM
multumesc mult domnilor...merge,vad ca-l recunoaste si acuma-i fac backup...acum nu vreau sa cer prea mult dar cum pun muzica de pe laptop pe tel...imi cam prind urechile...multumesc inca o data si evantual scuze admin-ilor daca am comis-o...

no_fun
01-28-2014, 08:43 PM
-Conectezi telefonul la calculator, deschizi itunes, o sa-ti apara in itunes in colt dreapta sectiunea "iphone" pe care trebuie s-o selectezi, dupa care o sa-ti apara mai multe sectiuni, selectezi sectiunea "on this iphone".
-Te duci frumos in folderul de pe calculator unde ai muzica pe care vrei sa ti-o pui pe telefon si copiezi dintr-o parte in alta "drang & drop".

tiberiuboboc
01-28-2014, 08:49 PM
Sau folosesti iTools ... Pentru mine e mult mai sinplu :)

Oricum @no_fun are Reputation de la mine pentru ajutor ...

bogdans75
01-28-2014, 08:54 PM
rezolvat...multumesc inca o data domnilor...seara buna

no_fun
01-28-2014, 09:02 PM