PDA

View Full Version : Probleme camera iPhone5 ios 7.0.4

Csallai
02-04-2014, 09:37 AM
Bottom line: nu mai imi functioneaza camera pe iPhone.
Ultima data cand am folosito, ieri am folosito cu aplicatia vine. Am facut video, dar mergea doar cu front camera, dar nu am sesizat, credeam ca asa e softul.
Azi noapte, la un moment dat am vrut sa folosesc functia torch si am vazut ca este inactiva. Nu am inteles de ce dar am ignorat (stau cu febra in pat asa ca aveam alte preocupari)!
Azi dimineata am constata ca back cammera imi afiseaza doar o imagine neagra. Am dezinstalat vine si am constata ca front camera si-a revenit, dar back camera NU!
Cautand pe forumuri am gasit zeci de solutii care nu functioneaza.
Nu cred ca sunt singurul care intampina aceasta problema. Ati identificat vre-o solutie functionala?
Un iPhone fara camera is shitty.

SunSetRo
02-04-2014, 09:39 AM
Restore si setat ca iphone nou, asta daca stii contul de iCloud si nu ai gevey.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk Pro

Csallai
02-04-2014, 09:42 AM
Nu e jailbreak, e blocat in Orange. Deci. Back-up si restore din back-up? Ca alt fel pierd tot, sau?

SunSetRo
02-04-2014, 09:43 AM
Nu mai repui back-up-ul ca poate acolo este o eroare si o sa iti pui iar eroarea, asta ca sa inlaturi eventuala problema soft, daca nu merge nici asa e problema hardware. faci back-up doar la contacte in iCloud, aplicatiile le pui manual.

Csallai
02-04-2014, 11:24 AM
Pai nu are cum sa fie hardware, ca am inteles ca sute de utilizatori au problema asta. Doar de la update-ul la 7 incoace. Din pacate Apple nu a catadicsit sa implementeze o solutie pana la ios 7.0.4

Ma mir ca la noi nu are nimeni problema asta. Se pare ca in state au schimbat device-urile in garantie dar problema a re-aparut.

Acum se face restore-ul, te tin la curent.

Nu mai repui back-up-ul ca poate acolo este o eroare si o sa iti pui iar eroarea, asta ca sa inlaturi eventuala problema soft, daca nu merge nici asa e problema hardware. faci back-up doar la contacte in iCloud, aplicatiile le pui manual.

styles18
02-04-2014, 11:49 AM
Dai restore si ii dai Set up as New iPhone si daca nu se rezolva problema, atunci este una hardware iar service-ul/garantia este singura solutie.

Csallai
02-04-2014, 12:20 PM
Deci! I-am facut restore si set up as a new iPhone. Acum totul e ok. Deci NO Hardware... but software. O sa ii fac restore si dupa back-up sa vad daca mai functioneaza.

Csallai
02-04-2014, 02:32 PM
Dupa restore-ul de pe back-up-ul de azi dimineata camera pare sa isi fi revenit. Mai am emotii pentru ca am inteles de la unii utilizatori ca problema poate reveni. Avem in casa 2 iPad-uri, 3iPhone-uri si un iMac si un Apple TV deci suntem destul de convinsi de tehnologia acestei companii. In schimb in ceea ce priveste reactia la problemele aparute dupa introducerea ios7 trebuie sa spun ca softistii de la Cupertino ne-au cam dezamagit!!!!

Csallai
02-12-2014, 01:15 AM
Absilut incredibil!!!! Cameara a functionat exact 4 zile (timp in care nu am folosit-o aproape deloc, iar astazi DIN NOU ca in prima zi cand au aparut problemele. JUST BLACK!!!! Iar acum nu exista nici un dubiu ca e o chestiune de software si nu de hardware (de alt fel am citit pe forumuri din state si se pare ca sunt sute de utilizatori cu aceasi problema)!!! intr-e userii acestui forum NIMENI nu are aceasta problema???? A gasit cineva o solutie permanenta la problema? What the FUCK! apple... the cammera is an important feature of the phone!!!! Nu imi vine sa cred ca pur si simpluignora aceasta problema!!!! Deci... din nou restore si probabil va functiona again cateva zile!

apple.center
02-12-2014, 01:35 AM
Problemele software se rezolva cu restore. Legat de limbaj, incearca te rog sa te conformezi regulamnetului forumului.

Csallai
02-12-2014, 02:02 AM
Problemele software se rezolva cu restore. Legat de limbaj, incearca te rog sa te conformezi regulamnetului forumului.

Imi cer scuze daca am folosit un limbaj neadecvat, desi nu vad unde (am recitit textul)! Nu cred ca vre-o companie este intangibila. Am 7 device-uri apple... de aceea cred ca imi pot permite sa ii critic atunci cand gresesc!! Si in aceasta chestiune gresesc profund! Din pacate NU se rezolva cu restore. Sper ca 7.1 aduce rezolvarea acestei probleme.

Inca o data scuze daca se considera ca am folosit un limbaj ne-adecvat!