PDA

View Full Version : Problema ciudata conectare wifi (cu exceptia UPC sau Hotspot)

tpaul
02-04-2014, 12:02 PM
Buna,

Problema cu conectarea wireless la internet cred ca s-a mai discutat. Doar ca la mine problema este diferita: se conecteaza fara probleme si instantaneu la reteaua UPC (am la birou) si la Hotspot (de la iPad sau Blackberry) fara sa se deconecteze, dar la Romtelecom(am acasa atat eu cat si acasa la socrii) de cele mai multe ori nici vorba. Rar se conecteaza si pentru putin timp. Internetul 3G merge fara probleme. Telefonul este liber de retea si folosesc reteaua Orange. Mai am alt iphone 4, ipad 2 3G si ipad 3 3G care se conecteaza fara problema acasa la Romtelecom. Doar iphone-ul 4S nu. Evident ca apare intrebarea de ce doar al meu nu? Si daca este o problema cu antena wireless atunci de ce se conecteaza la UPC sau hotstop, stabil si fara probleme. Sugestii? Ca eu sunt tare confuz :) Am incercat tot tacamul: resetare network settings, verificat surubel daca este destrans, etc Multumesc anticipat

Man
02-04-2014, 02:03 PM
Am fost si eu la cineva la tara si tot net de la romtelecom, si eu cu ipad 2 al meu macar nu-l puteam gasi, dar un laptop langa mine mergea brici, asa ca eu cred ca depinde si de router-ul folosit, nu mi-am dat nici eu seama...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

LegendKillerBV
02-04-2014, 09:51 PM
Confirm problema lui Man. Am un iPad Mini si nu vedeam o retea (cu router TPLink 841N). Wifi-ul era setat doar pe N nu si b si g. Teoretic, ar trebui sa stie de N, dar se pare ca nu vroia.

mikeru
02-04-2014, 10:56 PM
Ón concluzie, problema e la router, nu la device.

pentru Ónceput, restartează-l, dacă nu vrea iPhone-ul să se lege, umblă la setările de WiFi

tpaul
02-05-2014, 03:22 PM
Multumesc de raspunsuri. Voi incerca sa vad ce rezultate dau. Desi nu intelege de ce ipad-urile si iphone 4 al sotiei se conecteaza iar telefonul meu nu :) daca ar fi o problema la router...ar trebui sa afecteze orice device care incearca sa se conecteze la el, nu? O sa revin cu un feedback:)