PDA

View Full Version : iPhone 5 bateria se descarca foarte repede

calin_lei
02-10-2014, 01:43 PM
Buna! Nu de mult am deschis un topic cum ca nu mai incarca telefonul, a murit bateria cu totul si timp de o zi nu am mai incarcat telefonul si dupa nu a mai vrut nicicum pana ce nu am bagat bateria mea in telefonul unui prieten si la el a vrut sa incarce. Deci, am cumparat baterie noua originala cica la 50 lei, de tinut a tinut mult mai mult decat tinea cea dinainte 1-2 ore. Acum am schimbat bateria de pe un telefon cu displayul defect, baterie originala 100% si tine mai putin decat cea cumparata inainte. Nu stiu ce sa mai fac de la 9% se stinge telefonul direct. Poate fi ceva probleme si cu aceasta baterie? Nu stiu ce sa mai fac, va rog spuneti-mi de unde sa cumpar o baterie originala sau ce sa fac cu telefonul la ce service sa-l aduc sa vada ce poate avea, de la incarcare ceva, habar n-am. Va multumesc frumos!

apple.center
02-10-2014, 02:04 PM
Salut @ calin_lei

Aveai deja thread deschis, puteai sa intrebi acolo. O sa il inchid pe acela, subiectul fiind epuizat.

Baterie originala noua = baterie aftermarket de obicei piesele prezente pe telefon din fabricatie, deasemenea si accesoriile sunt de calitate mai buna.
In acest caz poate fi o problema de acomodare a soft-ului cu electronica, respectiv cu elementii bateriei. Dupa un clean restore si cateva cicluri complete de incarcare (poti folosi aplicatia Battery Doctor (https://itunes.apple.com/gb/app/battery-doctor-iphone-power/id446751279?mt=8)) vei putea trage o concluzie corecta in privinta bateriei. Deasemenea iti recomand apicatia BatteryInfo Lite din Cydia, repo BigBoss pentru o "privire mai aprofundata" asupra caracteristiciilor bateriei.

Psych0
02-18-2014, 10:16 AM
Un sfat (il iei in considerare doar daca vrei ). Nu tine telefonul la incarcat peste noapte , iar dupa ce s-a incarcat complet mai lasa-l in priza 20 de minute si nu il lasa sa se descarce sub 20% decat o data pe luna .
P.S. Eu asa imi optimizez performantele bateriei