PDA

View Full Version : iPhone 3G Blocat In Recovery Mode

Danny66
02-19-2014, 12:12 AM
Buna, am primit un iPhone 3g dar din pacate este blocat in recovery mode. Am folosit cateva metode:

1: Restore iPhone din iTunes, eroarea 1015.

2: Recovery Fix din redsn0w, usb communication problem.

3: Recovery Mode Loop Fixer/ SHSH Blobs Grabber, nicio reactie.

4: Exist Recovery Mode cu RecBoot, nimic.

Defiecare data se intoare in Recovery Mode. Am incercat si cu DFU mode. Iar acuma daca fac din nou cu iTunes imi da eroarea 1604. Din cate am citit, e ceva cu porturile USB sau asa ceva. Am incercat in 8 USB-uri, ecranul ramane negru la telefon iar apoi intra iarasi in recovery mode.

Ce as putea sa ii mai fac ?

P.S 1: Nu cunosc istoricul telefonului, tot ce stiu este ca e blocat in orange.
P.S 2: Pe mine nu ma intereseaza decat sa-l pot folosi pe post de iPod.

Multumesc.

apple.center
02-19-2014, 12:16 AM
Salut @ Danny66 si bine ai venit pe forum.

Pentru inceput poti face un custom firmware cu sn0wbreaze si sa il restaurezi cu iTunes din Pwned DFU.

Danny66
02-19-2014, 04:53 PM
Nu functioneaza.... Dupa ce dau Shift + Restore si selectez sn0wbreeze_iPhone_3G-3.1.3-7E18.ipsw imi da eroarea 1600...

Deja e prea de oaie, erori dupa erori. Cine mi-a dat iPhone-ul mi-a spus ca a dat restor din telefon sa stearga tot si a ramas asa.

Telefonul nu este furat sau altceva, e telefonul lui luat de la Orange in 2010 iar acuma a vrut sa-l vanda dar sa stearga tot de pe el.

apple.center
02-19-2014, 05:06 PM
L-ai pus in Pwned DFU cand ai dat restore?

Danny66
02-19-2014, 05:29 PM
--------------------------- MOD EDIT-------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
NU cita ultimul post, se intelege ca la el te referi !!! --
---------------------------------------------------------------------------------
--------------------------- MOD EDIT-------------------------------------

Desigur. :) in sn0wbreez mi-a scris: you'ar now in Pwned DFU, go to iTunes and press shift + restore and select the sn0wbreeze_iPhone_3G-3.1.3-7E18.ipsw from you'r desktop. Sau ceva de genul.

apple.center
02-19-2014, 05:32 PM
Momentan plec de la tastatura, cauta in arhiva, au fost multe discutii pe tema asta, cauta si dupa codul de eroare, etc s-a mai discutat de multe ori de problema asta (in cazul in care nu este hardware).

Succes intre timp!

Psych0
02-20-2014, 03:55 PM
Ai incercat sa ii dai Exit from recovery cu TinyUmbrella ? Poate merge :)

apple.center
02-20-2014, 09:00 PM
Are baseband de iPad... deaceea are nevoie de une restore cu baseband izolat apoi flash de baseband cu RedSn0w apoi optional downgrade.

Danny66
02-20-2014, 09:08 PM
Am mai incercat de cateva ori dupa multe tutoriale si degeaba. Am incercat si pe un alt PC si la fel face. Cred ca are ceva probleme hardware de nu vrea.... Icoana de pe display cu iTunes este schimbata. Inainte era ca in prima imagine iar acuma ca in a 2-a imagine.

apple.center
02-20-2014, 09:18 PM
In prima imagine este de la iOS 4.x in a doua iOS mai vechi.

Incearca ce am scris mai sus.

Danny66
02-20-2014, 09:57 PM
Poti sa imi spui te rog, ce trebuie sa fac pentru "restore cu baseband izolat apoi flash de baseband" ?

apple.center
02-21-2014, 10:15 AM
Vezi Danny66, daca ai fi cautat in arhiva si ai fi citit thread-uriile legate de aces subiect stiai deja.

restore = restaurare firmware din itunes sau prin cai alternative precum redsn0w
firmware cu baseband izolat = firmware caruia ii lipseste baseband-ul (in cazul tau motivul erorrii 1015 - repet exceptie unei probleme hardware insa nu ai ajuns la concluzia asta inca)
flash de baseband = folosind functia Install ipad baseband din redsn0w

Ipsw-ul custom facut initial de sn0wbreeze poate fi o varianta buna INSA nu nu versiunea de iTunes pe care probabil o ai. Deasemenea redsn0w precum am scris mai sus poate face restore si poate izola baseband-ul.

In final, efortul de ajutor este de a facilita economia de a merge cu el la service. Pretul pe care trebuie sa il platesti tu este atentia rabdarea si timpul alocat studiului... ca la scoala oarecum.

Danny66
02-21-2014, 02:07 PM
Cu redsn0w nu mai pot face nimic. USB communication problem.

P.S: Am folosit search-u si singurul thread pe care ma trimite este acesta.

apple.center
02-21-2014, 02:08 PM
Ai citit cu atentie ultimul meu post?