PDA

View Full Version : Baterie iPhone

miraoiumihai
02-19-2014, 10:58 AM
Desi sunt utilizator de iPhone de aproape 2 ani si nu am avut probleme cu ele, am si eu o intrebare. Cum este mai bine sa incarc iPhone-ul / iPad-ul (pentru a nu distruge bateria prematur)? Le conectez dupa ce primesc mesajul de baterie descarcata (20% telefon si 10% tableta) sau sa nu ajunga la valorile respective? Nu am folosit niciodata aplicatii de monitorizare a incarcarilor :)

Kilobaid
02-19-2014, 11:30 AM
Foloseste cu incredere battery doctor, pentru ciclul de incarcare, este o aplicatie foarte buna, este si free in appstore, ea te va anunta automat cand trebuie sa il incarci, cat sa il tii, cand sa il scoti. Eu ideviceuri-le le bag la incarcat cam pe la 2-4-10-15 % , si moare de tot, din cate stiu de la un prieten, bateriile astea noi nu mai sunt ca celelate 'vechi' , nu mai au probleme daca le bagi la 40% , ti-am spus foloseste battery doctor

miraoiumihai
02-19-2014, 11:42 AM
Eu le incarc cand au sub 20% si de regula le las pana la 100% ... Mi-am pus problema asta, deoarece unui var i s-a dus bateria la 4s (la 18% se inchide si la service i s-a zis ca una din celulele bateriei este moarta)

apple.center
02-19-2014, 01:13 PM
Salut @miraoiumihai,

Recomandarea facuta de @Kilobaid este buna pe langa rutina ta de incarcare obisnuinuita.

Pentru a preveni destrugerea prematura a elementiilor bateriei cel mai important sfat este evitarea incarcarii prelungite.
Aplicatia de mai sus si acest gen de aplicatii notifica sonor finalizarea incarcarii moment in care deconectezi incarcatorul.