PDA

View Full Version : Descarcare rapida baterie iphone4s

ficus
02-20-2014, 08:44 AM
Salut! Am de doi ani un ip4s, care a functionat fara probleme. Dintr-o data, fara sa intervin cu ceva asupra softului, bateria a inceput sa se duca vazand cu ochii ( minim 30% pe noapte fara sa pun mana pe el). Solutia a fost un restore ca nou, dupa care am pus un backup. Tinea mai bine ca la inceput. Minunea a durat cam o saptamana, apoi problema a revenit. Acum ma gandesc sa-i fac restore ca nou , fara sa mai pun backup. Are ios 7.0.4 si e fara jb. Il incarc 100% si fara sa umblu la el, in 8 ore imi scade 35% si imi arata 8 ore de la ultima incarcare si TREI ore folosire. Toate aplicatiile sunt inchise, inclusiv icloud. Ceva idei?

Man
02-20-2014, 09:25 AM
Nu ai zis daca ai jailbreak?
Mai bine daca ii faci restire sa nu-i re-pui backup vechi.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

ficus
02-20-2014, 10:17 AM
Am zis, e fara jb. Ma intriga cele trei ore care apar la folosit. Exista vreo aplicatie in appstore, care sa-mi monitorizeze aplicatiile?

Kilobaid
02-20-2014, 11:19 AM
Da exista, battery doctor , incearca un restore si setup a new iphone fara back up , pozele si contactele etc le salvezi in icloud

Man
02-20-2014, 01:12 PM
Am zis, e fara jb. Ma intriga cele trei ore care apar la folosit. Exista vreo aplicatie in appstore, care sa-mi monitorizeze aplicatiile?

Ai dreptate, nu am fost atent...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Papibabone
02-21-2014, 11:20 PM
buna seara , ai mai rezolvat ceva cu bateria la telefon ? la fel am patit si eu cu bateria ,seara incarcata full si pe dimineata aveam 79 la suta ,am cumparata si alta baterie noua la el ,acceasi situatie ,deci clar nu este bateria ,incerc sa ai fac si eu un restore sa vedem ce zice
se mai poate incerca altceva ?
mersi mult la toti

apple.center
02-22-2014, 08:41 AM
@ficus (http://forum.idevice.ro/member.php/8901-ficus) verifica sa nu aiservicii de fundal active, dezactiveaza-le manual.
@Papibabone (http://forum.idevice.ro/member.php/30857-Papibabone) incurcam thread-uriile interventiile sunt binevenite atat cat sunt constructive si aduc propuneri, rezolvari.

YooCata
02-22-2014, 02:11 PM
@ficus nu ai trecut pe la vreun service ? ok baietii de acolo sigur au mai avut acest gen de probleme si nu costa nimic sa pui cateva intrebari ...

Papibabone
02-22-2014, 06:43 PM
Ideea era daca stie cineva de pe forum sau a mai patit cineva , eu am patit la fel doar ca inca nu am gasit rezolvarea

ficus
02-22-2014, 10:51 PM
Din pacate, nimic nou. Am facut restore ca iphone nou si apoi am pus backupul vechi, cel care a dat roade pentru o saptamana, la prima incercare. Fara rezultat. Apoi a picat la fix ios 7.0.6, dar nici asta nu a rezolvat problema. Acum am facut restore ca iphone nou, fara sa mai pun backupul si fara sa instalez vreo aplicatie. Ritmul de descarcare este cam de 5% pe ora, fara sa-l ating.
Servicii active le am doar pe cele de sistem, dar nu cred ca e bine sa le opresc. Mai bine iau vechiul nokia, ca asta numai smartphone nu mai e.
Eram convins ca e bateria, dar vazand ca nu sunt singurul si ca la @papi, schimbarea ei nu a dat roade, ma mai gandesc
Doua lucruri ma intriga:
1. Defectul a aparut din senin, fara sa umblu la setarile aparatului. Poate sa fi facut cel mult update la vreo aplicatie.
2. L-am incarcat 100%, l-am lasat pe masa si dupa o ora jumatate imi arata 1,30 ore repaus si 1,20 ore UTILIZARE. De unde vine aceasta utilizare?
Inca nu am fost la service.

Papibabone
02-23-2014, 12:11 AM
acum incerc si eu tot felul de variante ,sa vedem care da rezultate si postam aici ,poate ai dam de cap cumva ;)
sper sa ajung maine pe la un service ,poate sa fi auzit ei ceva
o seara faina la toti

SunSetRo
02-23-2014, 07:18 AM
@ficus, asa am patit si eu la un iphone 4 dupa aproape 2 ani de zile bateria a cedat, faceam 6 ore stand-by si 3-4 ore utilizare (doar E si Wi-Fi). Am schimbat bateria di a fost totul ok.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk Pro

ficus
02-23-2014, 09:22 AM
@SunSetRo, înclin sa-ți dau dreptate. Am încercat cam totul si asta e ultimul lucru rămas. Doar experiența lui @papibabone, fara rezultate, m-a reținut.
Si fiindcă tot are legătura, de unde ați luat bateria? Eu ma gândeam la magazingsm si sa o schimb la un service.

SunSetRo
02-23-2014, 09:23 AM
Eu mai aveam garantie si am schimbat telefonul cu totul.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk Pro

ficus
02-23-2014, 09:35 AM
:)))))) Asta da rezolvare!

Papibabone
02-23-2014, 11:28 AM
Bateria am luato din SUA de pe Ebay,era noua si originala(mai multe ce pot sa zic ...) de schimbat am schimbato eu acasa , am mai cumparat si scule :)), daca va ajuta pot sa pun si site de unde am luato. Sper sa ai dam de capat cumva. O duminica faina

Papibabone
02-24-2014, 12:08 AM
ca sa fie treaba mai sigura azi am mai comandat o baterie la tel pe miercuri sper sa o primesc si va spun atunci daca se schimba ceva.
asta am comandato din IRL
seara faina sa aveti

Papibabone
02-25-2014, 08:44 PM
astazi a ajuns bateria ,am puso sus si pe maine pot sa va dau mai multe detali daca ea a fost vina ;))
seara faina la toti

ficus
02-28-2014, 07:10 PM
Eu am rezolvat problema prin inlocuirea bateriei cu una noua, "originala", cumparata de la un magazin online. 50 lei cu transport cu tot. Nu au fost probleme de compatibilitare. Mi-a disparut si anomalia cu timpul de folosire exagerat de mare, apropiat de cel de repaus. Ma tine maxim o zi si jumatate, cu 3g, wifi si push active permanent, dar cu o utilizare moderata, adica cam cat ma tinea telefonul cand l-am cumparat.

Papibabone
03-01-2014, 01:24 PM
din pacate eu nu am rezolvat situatia bateriei , am schimbat a 2 baterie si este la fel, am facut si un restore la tel ,nimic
momentan astept sa vedem daca mai apar ceva schimbari dupa toate operatiile facute .
o zi buna