PDA

View Full Version : Problema iPhone 5 si Activation Lock

SplitSecond
02-27-2014, 01:23 PM
Salutare tuturor.Mi-am cumparat un iPhone 5 cu iOS 7.0.6 si nu am avut inspiratia de a face un restore complet la setari si asa ma intreb daca telefonul se va bloca la un eventual restore.Telefonul in momentul de fata are contul meu de iCloud bagat cu functia Find My iPhone activata pe contul meu personal.Pot sa il bag in Lost Mode si sa il localizez fara probleme.Tot aud lume ca vorbesc de un bug aparut pe serverele Apple care face in asa fel incat atunci cand fac restore o sa imi ceara contul vechiului proprietar.Cand ne-am intalnit si-a scos contul de iCloud si l-am bagat pe al meu cu functia Find my iPhone.Vreun motiv sa ma ingrijorez?Multumesc.

Man
02-27-2014, 01:33 PM
Daca si-la scos pe al lui nu ar trebui sa-ti faci probleme, dar daca a avut rea intenta poti avea probleme, acum nu stiu daca hack-ul ala cu icloud merge si ios 7.0.6, sper sa nu mearga si sa nu ai probleme....

Sent from my iPad using Tapatalk HD

mikeru
02-27-2014, 02:47 PM
eu zic ca nu ai niciun motiv de ingrijorare. am facut acelasi lucru cu ipad3 si ios 7.0.3, la momentul respectiv

/m.r.
Sent from my iPhone using Tapatalk

SplitSecond
02-27-2014, 09:36 PM
Multumesc mult baieti pentru sfaturi.As vrea sa stiu si eu despre ce hack este vorba si cam cum stau lucrurile.Ce a fost inainte de iOS 7.0.6.Si cum sa fi avut "rea intentie"?

Psych0
02-27-2014, 11:34 PM
Sa fi avut "rea intentie" , adica sa iti ceara bani in plus ca sa iti scoata contul lui de icloud de pe telefonul tau

SplitSecond
02-28-2014, 12:41 AM
Proprietarul nu are rea intentie de a nu scoate contul.Raspunde la telefon a zis ca daca am probleme cu el ne putem inalni si nu vrea sa se ascunda.In plus lucreaza in armata din cate am inteles si imi cunoaste o ruda.Problema insa este ca la randul lui a cumparat telefonul de la o alta persoana care nu stie sigur daca a facut personal update-ul la iOS 7 (cand l-a primit era cu iOS 7.0.4 pe el apoi am facut amandoi update-ul la iOS 7.0.6).Am sa il sun saptamana viitoare cand vine acasa sa il intreb de proprietarul respectiv si sa discut cu el daca el a facut update-ul la iOS 7 si doreste sa imi dea contul lui pentru a putea fi sigur.Am vazut ca exista pe internet servicii care verifica daca telefoanele au Find my iPhone activ.Daca sa zicem platesc 1$ si scot contul meu de iCloud as putea afla daca imi va aparea aia cu iCloud la verificare?

Unui prieten i s-a intamplat sa ii ceara contul meu desi era logat cu contul lui pe iCloud din ce sustine el.De fel e cam uituc dar ca sa fiu sigur o sa incerc cu telefonul lui sa fac un restore adica sa bag contul lui apoi pe al meu si sa fac vreo 2-3 restore-uri sa vedem care este contul pe care il va cere activation lock.Pana atunci cand il tin la incarcat ii voi opri Wi Fi-ul pentru a evita un posibil update si il voi tine asa pana ajunge ca 3GS-ul sa nu mai preasca update apoi vad ce fac.Mike daca doresti povesteste-mi mai multe la faza cu Ipad-ul 3.