PDA

View Full Version : Site-uri online de decodare a idevice-urilor real/fake

ionix2727
03-30-2014, 04:34 PM
Am hotarat sa dechid acest thread deoarece am un iphone codat orange franta si este blacklist asta din ce am inteles de la 3 persoane.
Problema mea si cred ca si a multor posesori sau potentiali posesori de idevice-uri este ca la un moment dat ar dorii sa isi decodeze telefonul legal si official (neverlocked). Acum intervine si problema preturilor ridicate a unora din decodari care pot depasi valoarea telefonului. Cautand pe internet am gasit cateva site-uri care ofera un pret cat de cat rezonabil (cel putin in cazul meu - orange franta blacklist ~ 100USD), problema este ca nu stiu cat de sigur este site. Nu o sa public numele acestei pagini deoarece nu stiu daca am acordul echipei idevice daca un admin imi va da voie o sa il public.
Interesul meu este de a crea o "baza de date" a paginilor care ofera decodare oficiala si care sunt sigure si o lista de pagini de care trebuie sa ne ferim atunci cand vrem sa facem o decodare.
Consider ca acest topic este bine venit pentru orice utilizator al acestui forum care are un idevice codat sau doreste sa achizitioneze un idevice codat.

Imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator, nu am avut timpul necesar de a cauta.

ciprivat
03-31-2014, 01:47 PM
Si eu sunt in situatia ta @ionix , am incercat la 4 persoane pana acum unlock,la una din ele inclusiv cu serviciul blacklisted,la celelalte cu barred,nici unul nu a reusit unlockul.Din ce am citit pe un site,am inteles ca orange france ar vinde unele terminale gata blacklisted.Nu stiu cat e de adevarat.Oricum,e foarte scump,si dureaza foarte mult daca e orange france...

mikeru
03-31-2014, 02:45 PM
eu zic să apelați la cei care oferă aici serviciul de decodări. ei sunt de încredere. nu e cazul să vă fentați ca să dați cu 20 de euro mai puțin

tiberiuboboc
03-31-2014, 05:38 PM
+1... macar stii de unde sa-i iei :)

maduschi2009
03-31-2014, 06:26 PM
Daca tot cautati voi saituri de ce nu le si decodati? Puneti-va bani pe acele saituri si pe urma vedeti ce se intampla. Asa cand unul va cere cu 20-30 lei in plus ziceti ca e scump frate !!

ionix2727
03-31-2014, 07:29 PM
Am acutat si aici pe la cateva persoane unii din ei au spus ca nu se ocupa de decodare blacklist pe orange franta iar in unele cazuri este prea scumpa decodarea de la 350-400 de lei in sus iar in cazul meu am dat 250 pe iphone 4 nu imi comvine acest pret dar totusi revenind la motivul real al acestui post este acela de a stii de ce pagini sa te feresti si la cele care poti apela... pentru ca sunt destul de multi "smecherasi" care vor sa dea tepe... da poate rezolvi cumva cu politia dar asta inseamna 1 timp pierdut 2 banii dati si 3 foarte multa bataie de cap. Si nu cred ca pentru 20-30 de lei s-ar plange cineva... si mi se pare si normal ca oricare din noi sa caute o solutie mai ieftina pentru ca din cate stiu eu banii nu cresc in pomi sau nu ii gasesti pe strada
........

eu zic să apelați la cei care oferă aici serviciul de decodări. ei sunt de încredere. nu e cazul să vă fentați ca să dați cu 20 de euro mai puțin

Mikeru am incercat si la cei care sunt pe aici dar multi nu fac acest serviciu iar cei care fac acest serviciu il au foarte scum si nu renteaza stiu ca acum poate multi de pe idevice care fac decodari o sa ma injure putin dar pana la urma fiecare din noi isi urmeaza si interesul.
..........

Si eu sunt in situatia ta @ionix , am incercat la 4 persoane pana acum unlock,la una din ele inclusiv cu serviciul blacklisted,la celelalte cu barred,nici unul nu a reusit unlockul.Din ce am citit pe un site,am inteles ca orange france ar vinde unele terminale gata blacklisted.Nu stiu cat e de adevarat.Oricum,e foarte scump,si dureaza foarte mult daca e orange france...

Stiu problema si de asta am creat acest topic eu am gasit pe o pagina respectiv digitalunlocking-100 usd si la cineva pe ebay 40 euro de pe ebay nu am comandat niciodata nimic si nu stiu cat de sigur este am inteles ca daca e sa fie vreun tepar te despagubesc cei de la paypal dar nu stiu cat de sigur e si aceasta varianta... acum astept raspunsul unui prieten care se ocupa cu asa ceva si mai caut si in alte parti aici in tara poate gasesc ceva la un pret asemanator aici daca nu o sa ma risc si pe ebay dar pentru moment o sa mai astept putin sa vad cum decurg lucrurile oricum o sa postez daca o sa reusesc sa fac ceva la o sursa mai convenabila