PDA

View Full Version : OverClock 4S

YooCata
03-31-2014, 10:20 PM
Am un batran 4S cu ios 7.0.6 si deja unele chesti incep sa se miste greoi si nu vreau sa folosesc "Reducere miscare"
Asa ca mi-a trecut prin cap... cat de rau poate dauna un overclock la procesorul A5 ? Si mai exact cum se poate face ? Da am JB.

SunSetRo
03-31-2014, 10:21 PM
Instaleaza din cydia noslowanimation si o sa vezi diferenta

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk Pro

YooCata
03-31-2014, 10:23 PM
Nu ma refer la animatii... in general la incarcarea aplicatiilor sau folosirea unor efecte de blur sau tweak-uri.. pe iphone 5 + se misca cum trebuie, dar mai jos deja se reduce fps-ul.

apple.center
04-01-2014, 08:42 AM
Totusi, ai incercat tweak-ul recomandat de @SunSetRo (http://forum.idevice.ro/member.php/3763-SunSetRo) ?

YooCata
04-01-2014, 10:15 AM
Da da , stiu de acel tweak dar pe langa acesta mai folosesc si vertex si inca cateva, si acestea au probleme la incarvare oricum... Decea ma gandeam la altfel de viteza... Una din overclock dar deocamdata as vrea doar sa vad cum se comporta si riscu care apare la un telefon ...

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

apple.center
04-01-2014, 10:29 AM
Motivul principal pentru care Apple lasa procesoarele underclocked este pentru stabilitatate si fiabilitate in timp. Acum, mai ales in cazul iPhone-ului 4s, care se incinge peste parametrii destul de des, supratactarea procesorului va creste sansele de deteriorari BGA care oricum apar des. Amintesc cateva posibile, defectiuni audio, digitizer sau video.

Deci prin urmare NU se recomanda decat un upgrade eventual.

YooCata
04-01-2014, 10:32 AM
Deci overclockul ar pica... La ce fel de upgrade te referi ??

apple.center
04-01-2014, 10:35 AM
La telefonul in sine.

YooCata
04-01-2014, 10:40 AM
Daca era vorba de un calculator stiam ce e un upgrade, mai schimbam ceva prin el ...
La telefon e acelasi lucru ?:))) cea ce m-ar tenta cel mai mult ii sa pun o baterie mai mare decat cea de la apple dar nu stiu ca sa spun despre chinezarii... Iar cu viteza probabil nu ma bag prea adanc, astept i6 :)
Deci inainte sa dai closed poti sa imi spui ceva de alte baterii pentru 4s ?? Gaseam ceva pe net de 2000 ce asiguram autonomie mult mai buna ...

apple.center
04-02-2014, 10:14 AM
Nu sunt diferente mari de performanta a bateriei. Apple a gandit deja maximum de capacitate libera a caroseriei pentru baterie si dispersia termica necesara. Cand vine vorba de baterie, se chinuie sa le echilibreze pe cat de mult posibil. Insa bineanteles poti incerca.

Sent from my iPhone using Tapatalk