PDA

View Full Version : Sfat Achizitie Iphone 5 Second Hand

klaudiu7
04-05-2014, 11:03 AM
Buna ziua!
Doresc sa imi cumpar si eu un iphone 5 second(nu am bani de nou si nu vreau sa dau atat pe el).Nu ma intereseaza cutia,garantia..vreau doar dispozitivul si incarcatorul.
Ce trebuie sa stiu atunci cand il achizitionez ? Ce trebuie sa verific?
Daca dispozitivul nu are functia Find my Iphone activata,contul de icloud nu mai exista, eu daca ii dau restore e posibil sa ma trezesc ca imi cere datele fostului cont de icloud ?

styles18
04-05-2014, 11:15 AM
Ca sa verifici ca iPhone-ul sa nu aiba Find My iPhone activat, cere IMEI-ul si verifica-l pe iphoneimei.Acolo trebuie sa-ti arata la Find My iPhone:OFF.Daca iti arata ON, dar in telefon nu e bagat niciun cont iCloud, inseamna ca acel cont a fost scos cu ajutorul bug-ului din iOS si in caz de restore o sa ti se blocheze.Daca arata ON si e bagat cont in el, cere-i vanzatorului sa stearga contul introducand parola.

flotheboy
04-05-2014, 11:44 AM
Mie la Find My Iphone imi arata unknown, e dezactivat, de ce oare? Si dupa ce l-am activat imi arata tot unknown

Sent from my iPhone using Tapatalk

klaudiu7
04-05-2014, 12:01 PM
Ok.Am inteles. Asta este la orice IOS,nu ? Adica..nu mai exista anumite protectii suplimentare la IOS 7.. in cazul in care bag contul de icloud .
Deci trebuie sa fie FMI pe OFF,altfel,s-ar putea sa ma aleg cu o piesa de mobilier..

Psych0
04-05-2014, 03:27 PM
Cel mai bine e sa ii dai un restore cu vanzatorul de fata , cea mai sigura solutie de a nu lua teapa

klaudiu7
04-05-2014, 06:43 PM
Ok.Multumesc. M-am uitat si are FMI On,dar vanzatorul nu mai stie parola de la icloud.Daca ii dau restore,sigur se blocheaza,nu ?

Psych0
04-05-2014, 09:04 PM
DA , daca nu o mai stie inseamna ca e furat