PDA

View Full Version : iPhone 4, recunoasterea dispozitivului de catre PC

cLauDddd
04-23-2014, 03:05 PM
Salut. Am un iPhone 4 de cateva luni, iar cand l-am luat aveam iOS 6.1.3 pe el si l-am lasat ala ceva vreme... Mergea totul perfect cu el, nu avea niciun bug. Mi-am bagat prima oara iOS 7.0.4 pe el, mergea greu, dar fara buguri. De cand am bagat iOS 7.1 am bug la poze( cand intru in galerie si vreau sa ma uit la poze, ori se blocheaza, ori se vad pozele blurate), se stinge singur, etc... Dar altundeva vreau sa ajung : la inceput, in primele zile de la folosinta iOS-ului 7.1 imi recunostea pc'ul telefonul, dar si iTunes. Acum nu mai recunoaste nici PC'ul si nici iTunes. Solutii?
Multumesc.

no_fun
04-23-2014, 04:15 PM
Salut,

Incearca un clean restore:
Reinstalezi ios 7.1 si alegi optiunea "set as a new iphone". Nu mai pune niciun backup, instaleaza-ti aplicatiile manual din app store.
La problema cu nerecunoscutul telefonului, incearca pe mai multe porturi usb de pe calculatorul personal sau mergi si incearca pe un alt pc.

Sent from my iPad using Tapatalk

Man
04-23-2014, 05:19 PM
De fapt a aparut ios 7.1.1, introdu iphone-ul in dfu mod si dai restore fara a instala backup...

cLauDddd
04-23-2014, 05:32 PM
I-am dat update la 7.1.1... Cum fac "Clean restore" din el? :\ Am dat "resetati toate configurarile", dar nu ma intreaba de niciun "set as a new iPhone" sau sa-i dau cu backup...
Si am incercat la toate porturile si inca la un prieten, dar degeaba...

no_fun
04-23-2014, 05:54 PM
Ca sa faci un clean restore e nevoie sa conectezi telefonul la calculator si ii dai reinstall din iTunes.
Cablul cu care incerci sa te conectezi este original?
Ai incercat si cu un alt cablu?

cLauDddd
04-23-2014, 05:56 PM
N-am cum sa-i dau reinstall din iTunes din moment ce nu-l recunoaste...
Si nu, nu e cel original, dar arata ca incarca cand e bagat la pc :-?. Am sa incerc cu unul original, mersi de sfat.

no_fun
04-23-2014, 06:11 PM
Cel mai sigur problema cu nerecunoscutul telefonului se datoreaza cablului. Cu unul original iti va merge sigur.
Iti conectezi telefonul la pc si faci ce a zis Man. :)

cLauDddd
04-23-2014, 07:29 PM
Ok. Mersi mult :*

cLauDddd
04-24-2014, 06:05 PM
Am incercat cu alt cablu, merge, dar imi da eroarea asta: 5805 - l-am bagat in DFU mode inainte de restore.

no_fun
04-24-2014, 06:22 PM
Dă un search pe Google cu eroarea respectivă cel mai bine.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Man
04-24-2014, 08:32 PM
Ce eroare este?

no_fun
04-24-2014, 10:40 PM
Mai ai o varianta:
1. Iti dezactivezi find my iphone (asta daca il ai activat si daca esti sigur ca este al tau telefonul si stii id-ul si parola de iCloud)
2. Conectezi telefonul la calculator si intri in itunes.
3. Imediat pe prima pagina dupa ce iti conectezi telefonul la culculator o sa-ti apara "restore iphone" si de acolo urmezi pasii, daca vrei sa-ti faca backup la aplicatiile de pe telefon, s.a.m.d