PDA

View Full Version : Locked sa unlocked ? Nu Mai inteleg nimic

Bobo
06-10-2014, 08:06 PM
Ma poate ajuta si pe mine cineva?! Am un iPhone 5 pe care in Tara il foloseam cu r-sim. Telefonul este sau era blocat pe T-mobile Germania. Problema mea e urmatoarea, in us nu l-am putut folosii cu R-sim deoarece nu aveam o cartela de 64k , sau ma rog 256... Pe scurt imi merge doar pe edge . Intr-o zi am bagat o cartela de la AT&T si mi-a cerut sa conectez telefonul la iTunes pentru update carrier, supriza.. Mi-a luat semnal de AT&T cu 4g cu tot ce trebuie, apoi am bagat cartela de orange Romania , la fel mi-a luat semnal de AT&T , apoi t-mobile (rooming) .

Intrebarea mea este urmatoarea : telefonul asta este blocat pana la urma in t-mobile sau nu?! Ca nu Mai stiu ce sa cred?! Mi-as dorii sa-I fac update la ultimul iOS dar ma gandesc sa nu-l blochez din nou....

In momentul de fata folosesc o cartela de AT&T .

Ps: cand mi-a cerut update carrier in iTunes nu mi-a Ararat si mesajul "your iPhone was unlocked" sau ma rog ce mesaj trebuia sa arate.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Imei : 013404000744465

Bobo
06-10-2014, 08:11 PM
Cand am bagat cartela de AT&T si orange, am bagat-o fara R-sim. Am bagat cartelele ca si cum telefonul e unlocked ...
Ps: scuze dar n-am gasit edit la postul anterior.

Man
06-10-2014, 09:55 PM
Mutat la decodari...

Sent from my iPad using Tapatalk

Bobo
06-11-2014, 11:58 PM
Nu are nimeni nici o idee ce se intampla cu telefonul asta ?! Va rog daca aveti un sfat, v-as ramane recunoscator.
Multumesc tuturor,

OXXO
06-12-2014, 12:05 AM
Telefonul tau a iesit de sub contract. T-mobile DE l-a decodat automat. Am patit si eu cu un iPhone de elvetia la fel.

Bobo
06-12-2014, 01:44 AM
Mersi frumos pentru raspuns, din pacate, pe site-ul T-Mobile Germania imi arata ca, contractul expira in Noiembrie A.C.
Din cauza asta sunt confuz.... Mai astept si alte pareri. Oricum, mersi frumos!

OXXO
06-12-2014, 01:49 AM
Mie imi arata ca e activat prima oara pe 11 Aug 2012, teoretic... daca ar fi fost luat pe contract de 2 ani ar trebui sa fie decodat dupa 11 Aug 2014, chiar ca e ciudat, nu-mi ramane sa cred decat ca ti l-au decodat din greseala :))

iPhone 5 64GB Black
IMEI: 013404000744465
Serial Number: C39JNPZRF39C
Activated: Yes
Find My iPhone: Unknown
Last Activated SIM: T-Mobile - Germany DEU
Telephone Technical Support: Expired
Repairs & Service Coverage: Expired
Estimated Purchase Date: August 11, 2012
Carrier: Germany T-Mobile
SIM Lock: Unlocked

P.S. Telefonul nu se va bloca la loc, va ramane unlocked.

Bobo
06-12-2014, 02:18 AM
Da, ciudat rau... Dar ciudat tare e ca n-am primit nici un mesaj cand l-am conectat la iTunes (you phone was unlocked) sau ma rog .... Mesajul standard... Iar cartela cu care a fost activat ultima oara e AT&T :)
Sa se fi intamplat ceva cu setarile de la r-sim si Sam ... N-am nici o idee. Oricum merci pentru timpul tau si pentru ajutor.

Mai asteptam si alte pareri?!

mikeru
06-12-2014, 09:48 AM
poate e refurbished și o fi fost și Ón vreun contract anterior :)

zic și eu. dacă OXXO spune că activarea inițială e August 2011, iar Bobo zice de Noiembrie, poate că pe 15 iunie a fost alt contract Ón care telefonul a fost primi, apoi returnat.
un scenariu Óntortochiat :))

spor2135
06-12-2014, 03:05 PM
Cei de la T-Mobile au schimbat politica pentru o perioada, si au decodat toate telefoanele achizitionate intr-un anumit interval 1 ianuarie 2012-31 decembrie 2013, sau pur si simplu a fost decodat de catre cineva din greseala ceea ce e prea putin posibil..dar avand in vedere ca e o retea ieftina de decodat e posibil si acest lucru. Odata ce e unlocked, nu mai exista nici o sansa sa se blocheze inapoi asa cum a zis si OXXO. Enjoy your factory unlocked iPhone :D

Bobo
06-12-2014, 04:43 PM
Da... Cine stie... Ciudata situatia... Dar ma bucur ca n-am fost nevoit sa dau banii pe un alt telefon:D . Cel Putin nu pana apare 6-le :)

Multumesc tuturor pentru timpul vostru.

spor2135
06-12-2014, 05:43 PM
You got luck. Cu placere, zi frumoasa in continuare !