PDA

View Full Version : Placa de baza iPhone

xsider
08-24-2014, 06:16 PM
Buna ziua! Ieri am mai postat un topic referitor la iPhone-urile blocate pe iCloud, insa am revenit cu o noua intrebare. Din cate am inteles, iPhone-urile blocate pe iCloud pot fi practic deblocate daca le sunt inlocuite placa de baza cu una neverlocked. Este adevarat? Daca da, cam cat m-ar costa inlocuirea unei placi de baza la un service, caci eu nu m-as baga sa o inlocuiesc de unu singur poate mai stric ceva? (cineva mi-a spus ca in jur de 700 lei la un iPhone 5) Si daca se poate, mi-ati putea da un site unde sa gasesc placi de baza pt iPhone-uri ?

tiberiuboboc
08-24-2014, 06:23 PM
Ca discutia sa poata avea loc, te rog sa-mi raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Ai un iPhone blocat iCloud?
2. Daca da, care este provenienta lui?

Daca vrei sa cumperi o placa de baza mutam topicul in Spatiul comercial. Deci?

xsider
08-24-2014, 07:24 PM
Nu detin un iPhone blocat iCloud, doresc sa cumpar unul, insa sunt interesat daca ar fi deblocat daca ii schimb placa de baza :D

tiberiuboboc
08-24-2014, 07:35 PM
Cel mai bun lucru pe care ai putea sa-l faci este sa iti cumperi un iPhone neverlocked sau blocat in reteaua in care il folosesti, asta pentru a elimina toate problemele care pot sa apara. Daca cumperi unul blocat iCloud si o placa de baza vei ajunge cam la acelasi pret, plus ca vei avea un iPhone in care s-a umblat (nu mai esti sigur nici de piesele din el). Mai mult decat atat faci o ilegalitate, un iPhone cu cont de iCloud apartine altcuiva, deci vei fi partas fiind facuta tranzactia cu buna stiinta.

xsider
08-24-2014, 07:36 PM
:D ok, am inteles. Multumesc de raspuns

tiberiuboboc
08-24-2014, 07:40 PM
Nu stiu cat de lamurit esti dar crede-ma ca asa este. Pentru 100-200 de lei in plus (cam atat ai castiga, nimeni nu vinde placi de baza foarte ieftin pentru ca, de fapt, ala este telefonul) nu merita. Schimbi placa la un service, cei de acolo iti inlocuiesc piesele cu unele mai vechi sau reparate, nu poti avea certitudinea ca lucrarea e facuta bine, poti avea parte de fire trase pe placa de baza etc. Parerea mea!