PDA

View Full Version : Problema buton Home iphone 4

milenium
06-13-2011, 04:11 PM
Cred ca butonul home are o problema. Uneori merge din prima alteori la 2-3-4 apasari. Stie cineva cam care ar fi cauza ? Trebuie schimbat sau poate fi doar curatat ? Poate fi problema asta si de la soft cumva ? 4.2.1 01.59 unlock ultrasnow . Na fost scapat pe jos trantit , are cam 2 luni de folosire.

Multumesc anticipat

Unregistered
06-13-2011, 11:19 PM
ami si eu acelasi problema.... nu stiti, daca il duc inapoi la orange in garantie, imi schimba telefonul, sau numa repara butonul?

Iph4g
06-13-2011, 11:22 PM
si al meu are problema asta dar m-am obisnuit
Il am de 1 luna si a facut asa din prima zi.
E luat de la vodafone. Soft 4.3.2 cu JB

Berti
06-13-2011, 11:27 PM
pe mine ma enerveaza cate o data, si vreau sa stiu, daca mil schimba...

xchris
06-13-2011, 11:33 PM
La 4 e mai simplu...se schimba dar se poate si curata...dar mergeti la un service.
la 3G,3Gs e aiurea ca este bagat intre touchscreen si rama ce tine displayul.

Cu alte cuvinte,aveti micro-contactul(pastila-flex) oxidat si trebuie curatat...sau cele 2 cleme aferente flexului dintre buton si PCB(placa telefonului) sunt slabite sau oxidate.

Iph4g
06-14-2011, 10:56 AM
Chiar sa fie oxidat din prima zi? Telefonul e nou, produs in 2011 si a venit din fabrica cu 4.3

milenium
06-14-2011, 11:42 AM
mai stii de la ce sa te astepti ? o sa merg la service sa vedem ce si cum.

byby_tmg
06-14-2011, 01:39 PM
Salutare si bine v-am gasit.

Cred ca sunt probleme de la telefon, am intampinat si eu problema la iPhone4 din primele saptamani.
@Berti - de la cine ai garantie?
Daca aveti garantie de la Vodafone este bine (la orange nu stiu criterile de schimbare) dar daca esti din bucuresti este bine sa mergi direct la service-ul Vodafone, pentru ca se proceseaza mai repede, daca il lasi la reprezentanta vodafone dureaza cam 2 zile in plus.
Mie mi-a fost schimbat de 2 ori pana acum, dar tot sunt nemultumit si merge greu. Cred ca il voi duce iar la service.

Bafta

Berti
06-14-2011, 01:44 PM
Am garantie de la orange, si sunt din cluj,;) mai astept, sa vad ce rezolva milenium, si dupa aceea il duc si eu inapoi... Tie tio schimbat telefonul, sau numa butonul?(la Vodafone)

byby_tmg
06-14-2011, 01:50 PM
Eu am semnalat mai multe simptome de fiecare data :)
Prima data am lasa doar telefonul la service Vodafone si mi s-a inocuit cu altul nou (zicand ei) l-am folosit 2 saptamani si a inceput sa faca iar figuri si am fost direct la service si le-am zis ca nu am de unde sa stiu eu ca este nou doar pentru ca zic ei (avand alt SN telefonul) si l-am lasat si pe acela cu toate accesorile si am primit altul sigilat care mi l-am activat singur acasa.
Dar la cel sigilat, intampin iar probleme la el si din cate am vazut cutie este ce-a mai inalta cu loc la incarcator de america (pe cand cutia mea era cea mai slim), dar o sa il returnez si pe acesta pentru ca este un delay mare cand dai slide intre paginile cu aplicati si la wi-fi se conecteaza dar merge extrem de greu.

milenium
06-16-2011, 11:52 PM
deci l-am facut neverlock ... am terminat cu 01.59 bb si sunt pe 4.3.3 si nu mai are nici o problema acum la butonul de home, merge la prima atingere. Mentionez ca nu mai am jailbreak este curat telefonul cu back-ul facut. deci era ceva de la soft / jailbreak / ultrasnow ?? asa mi se confirma, sau prin minune sa reparat singur ?

Curiozitate : dece nu imi da sa pun ios 5 pe el ? mi-a dat 4.3.3 la update si am itunes 10.3.1.55 . as vrea sa incerc totusi ios5 cam ce ar trebui sa fac ?

mikeru
06-17-2011, 12:17 AM
ios 5 e in beta. adica doar pentru developeri. ai nevoie de itunes 10.5 pentru a face update la 5. care e tot pentru developeri. cauta printre articolele de pe idevice.ro o sa gasesti cum se procedeaza, daca vrei sa ocolesti conditia asta.

Unregistered
06-17-2011, 08:13 AM
Si eu am avut probleme cu butonul de on off. l-am dus la garantie deja de 2 saptamani, ieri am sunat la servis si mi-au zis ca dureaza atata pentru ca mi-l inlocuiesc. Saptamana asta nu au primit unuitati pentru inlocuire si mai dureaza inca o saptamana.....deci daca ai probleme cu un bton o sa ti-l inlocuiasca, asta cel putin la orange.

byby_tmg
06-17-2011, 11:58 AM
Si eu am avut probleme cu butonul de on off. l-am dus la garantie deja de 2 saptamani, ieri am sunat la servis si mi-au zis ca dureaza atata pentru ca mi-l inlocuiesc. Saptamana asta nu au primit unuitati pentru inlocuire si mai dureaza inca o saptamana.....deci daca ai probleme cu un bton o sa ti-l inlocuiasca, asta cel putin la orange.

Este extrem de mult, dar da un telefon si ii poti ameninta cu OPCul pentru ca legea zice asa : "Perioada de timp stabilită nu poate depăsi 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul a adus la cunostintă vânzătorului lipsa de conformitate a produsului. (alineat modificat prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 174/2008) "

Multa bafta

mikeru
06-17-2011, 12:11 PM
prima dată poți doar să le reamintești de OUG 174, fără să-i ameninți ;)

evilboarder
06-18-2011, 02:33 PM
Am si eu problema cu butonul de blocare/deblocare (3gs). Tre sa apas de mai multe ori si mai apasat cateodata. A mai patit cineva ? Se curata sau ar trebui schimbat ? E complicat ? Mentionez ca nu am garantie si daca stie cineva un service bun pt iphone in Cluj sa'mi spuna si mie

strainu
03-31-2012, 10:43 AM
Incearca asa. Ti e apasat pe butonul off pana iti apare slide to power off nu ii dai slide. Acum tii apasat usor pe butonul home apasand din ce in ce mai tare. Asa se calibreaza butonul. Poti sa cauti si pe youtube . Cand e gata dispare aia cu power off

mikeru
03-31-2012, 11:32 AM
home button e una.
el are probleme cu Power Button

/m.r.
Sent from my iPhone

ionutzstan
05-09-2012, 10:10 PM
buna! stie cineva un service iphone in cluj? imi mege foarte greu butonul home..trebuie s apas mai tare pe el...cam cat costa schimbatul lui? multumesc!

mikeru
05-09-2012, 10:15 PM
păi pe Memo și pe Eroilor e cam plin de service-uri. unul BUN? nu știu, n-am avut de-a face cu ei :D

ionutzstan
05-09-2012, 10:18 PM
Nu sunt din cj dar ajung pe vineri acolo si de asta intreb...si da, un service bun m-ar interesa :D

mikeru
05-09-2012, 10:19 PM
ai pm :)

iulickw
05-12-2012, 09:17 PM
te costa 50 de lei unul chinezesc si unul original 1 mil fara montaj acum asa miau cerut mie cand am schimbat la iph 4 poate sau mai ieftinit acuma

flotouran95
07-13-2012, 09:21 AM
Am si eu o intrebare. Se pare ca tre sa schimb butonul home la orange pe garantie. Oare as putea sa cer un 4S la schimb plus diferenta sa merita (e posibil) a facut cineva asa ceva.?

Sent from my iPhone using Tapatalk

mikeru
07-13-2012, 09:57 AM
nu cred că te lasă.. eu am încercat cu alte produse, în mai multe domenii, astfel de ”upgrade” dar au zis ca nu e posibil..

în plus, i4 încă se fabrică, nu prea au motive să-l schimbe cu 4s...

dar tu poți încerca :D

ionutgy
02-18-2013, 09:24 PM
ptr toti cei care au probleme cu butonul home
1. Open an official Apple App like the clock or compass
2. Hold the power button until u get the slide to turn off
3. Hold down the home button until the slide to turn off goes away.

Remus325i
02-19-2013, 07:11 AM
Si de curios, ce ar putea rezolva ce ai scris tu acolo cu rosu?
Care-i magia?

florinirimia
02-19-2013, 08:35 AM
Asta e doar e recalibrare a butonului home. O rezolvare momentana e alcoolul izopropilic, iar o rezolvare definitiva e inlocuirea la service a butonului !!!