PDA

View Full Version : Problema iPhone 4 nou

icetkk
01-12-2011, 01:20 PM
Va salut. Am o problema cu telefonul. Imi iese aiurea din aplicatii (ex: angry birds, system lite). Mentionez ca este iPhone 4, versiune de soft 4.1, neverlocked (e cumparat de la eMag), fara jailbreak, cu aplicatii originale, luate din AppStore. Telefonul este nou (luat ieri 11.01.2011), sigilat. Cand se intampla asta, memoria nu e supraincarcata, pentru ca obisnuiesc sa inchid aplicatiile din task-bar. Am mai avut doua iPhone-uri 4 pana acum, niciunul nu a facut asa. Ma puteti ajuta cu o informatie? Am incercat sa-i dau restore cu versiunea 4.1.0 downloadata de aici si mi-a dat eroarea 3194. Help please! :D

Dgsm
01-12-2011, 01:22 PM
Reset total din settings reset.
Si o ia de la zero.
Sau verificati data.

Unregistered
01-12-2011, 01:36 PM
Reset total din settings reset.
Si o ia de la zero.
Sau verificati data.

I-am dat reset. Revin imediat, dupa ce ii pun aplicatiile, sa vad daca mai face.

Unregistered
01-12-2011, 02:00 PM
Nu a mai facut de prima data dupa ce am pus back-up-ul, dar a doua oara cand am intrat in aplicatie, mi-a iesit din ea. Intre prima incercare si a doua, am mai pus cateva melodii. Nu face la toate aplicatiile. Pana acum mi-a iesit din Angry Birds, System Lite (de aici cel mai des) si din Impossible (e un test gen Moron test). Ce fac acum? :)

PsychOps
01-12-2011, 02:08 PM
Poi nu mai pune restore from backup selecteaza set as a new iphone..si problemele ar trebui sa dispara/...

Unregistered
01-12-2011, 02:25 PM
Poi nu mai pune restore from backup selecteaza set as a new iphone..si problemele ar trebui sa dispara/...

Incerc si asa. Revin.

Unregistered
01-12-2011, 02:41 PM
Am dat reset, am activat iPhone-ul in iTunes ca pe unul nou, l-am numit, am pus pe el aplicatii si muzica (aceleasi de erau si inainte, numai ca le-am pus iar una cate una, nu am pus back-up-ul) si tot imi face probleme; aceleasi probleme.

PsychOps
01-12-2011, 03:00 PM
naspa...poi nu prea mai stiu altceva asteapta pana intra zaone poate te lamureste el...imi pare rau ca nu te-am putut ajuta..O zi buna:(

Unregistered
01-12-2011, 03:02 PM
multumesc oricum pentru bunavointa.
Astept alte idei, eu sunt in pana...

Unregistered
01-12-2011, 04:06 PM
am incercat si varianta cu inlocuirea fisierului "host" din windows/system32/drivers/etc cu un fisier cu acelasi nume downloadat special pentru a rezolva eroarea 3194 pe care mi-o da cand incerc sa fac restore cu versiunea 4.1. Tot imi da eroarea respectiva, doar ca dureaza mai mult pana mi-o da.

philip
01-12-2011, 04:59 PM
Ce ar fi sa faci si un update la iOS 4.2.1, daca tot esti pe acolo ?

icetkk
01-12-2011, 06:18 PM
Se poate jailbreakui 4.2.1?

philip
01-12-2011, 06:26 PM
Se poate, dar doar tethered deocamdata....anyway, de ce ai nevoie de jailbreak daca zici ca ai iphone 4 fara jailbreak,aplicatii din appstore. ?

Unregistered
01-12-2011, 07:27 PM
vreau sa-i fac jailbreak pentru ca vreau sa-i fac diverse tweaks (sa-i pun SBSettings, sa-i schimb fundalul la mesaje, la dial screen, la notes, sa schimb "numele" carrier-ului, etc), nu pentru aplcatii neaparat, ca nu ma deranjeaza sa platesc pentru ele pentru ca merita toti banii. Dar problema nu este de ce vreau jailbreak sau la ce-mi trebuie, ci de ce imi face figurile pe care mi le face telefonul. Daca as sti sigur ca se rezolva, dar si ca ii pot face jailbreak, as pune versiunea 4.2.1. Dar intrebarea ramane, din ce motiv ar putea sa-mi faca asa?

zaone
01-12-2011, 08:09 PM
E decodat din fabrica telefonul? Nu a venit cu vreun mesaj pe cutie care iti spunea sa nu faci update de software?

Unregistered
01-12-2011, 08:16 PM
Nu avea niciun mesaj pe cutie. Am si intrebat, in magazin, daca e neverlocked si mi-au zis "da, asa ar trebui!"

zaone
01-12-2011, 08:26 PM
Hmm, ia uita-te in settings>about>modem firmware si spune-mi ce valoare ai acolo.

icetkk
01-12-2011, 08:30 PM
02.10.04

icetkk_icetkk
01-12-2011, 11:17 PM
"Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!"

mi-am facut cont si, logat, nu pot sa postez sau sa deschid un nou thread, in schimb, in calitate de "Guest" pot posta, dar nu mai pot cu nickname-ul de "icetkk"... :))

Revenind, ti-am zis modem firmware, ai dedus ceva din el?
Btw, cum poti sa-ti dai seama daca un iPhone e neverlocked (fara sa-i faci update)?

tdk
01-12-2011, 11:30 PM
Nu avea niciun mesaj pe cutie. Am si intrebat, in magazin, daca e neverlocked si mi-au zis "da, asa ar trebui!"

Ai incercat sa pui si alta cartela de la o alta retea sa vezi daca merge?:)) Daca merge inseamna ca e deblocat :)

Unregistered
01-13-2011, 12:08 AM
Ai incercat sa pui si alta cartela de la o alta retea sa vezi daca merge?:)) Daca merge inseamna ca e deblocat :)

:)))) bineinteles ca am incercat si merge. Dar mi-a pus Zaone intrebarea daca era ceva scris pe cutie care sa ma atentioneze ca nu trebuie sa ii fac update, care m-a pus pe ganduri si am tras concluzia ca exista, probabil, iPhone-uri care functioneaza initial pe orice retea, dar dupa update nu se mai intampla asta. Asta am dedus, logic zic eu, din intrebarea pe care mi-a pus-o Zaone, intrebare care pentru mine a avut si rol informativ, pentru ca nu stiam ca exista si varianta asta, cu mesaj pe cutie. Am fost cam redundant, dar nu mai stau sa reformulez :))

zaone
01-13-2011, 11:59 AM
Ce user ti-ai facut? Daca ai baseband 02.x e decodat din fabrica, nu exista solutie de unlock pentru baseband-ul ala.

icetkk_icetkk
01-13-2011, 05:24 PM
Ce user ti-ai facut? Daca ai baseband 02.x e decodat din fabrica, nu exista solutie de unlock pentru baseband-ul ala.

"icetkk" e user-ul pe care mi l-am facut.
si totusi, vezi vreo solutie la problema mea?

zaone
01-13-2011, 05:48 PM
Am activat userul. Doar restore te-ar putea ajuta insa iti trebuie SHSH pentru 4.1. Sau faci la 4.2.1 si ramai tethered. Baseband-ul 02.x e nedeblocabil deci presupun ca e factory unlocked.

icetkk
01-13-2011, 06:09 PM
m-ai pierdut la SHSH... :)) cum se face?

catanzaro27
01-15-2011, 01:17 PM
Pune 4.2.1, cel mai sanatos. Cum? Deschizi iTunes, conectezi telu la pc si apesi butonul de restore. Atat. Apoi neaparat dupa ce termina sa dai Set as New Phone. Dupa asta instalezi Angry Birds din AppStore. Daca tot iti mai iasa din el e ceva bai la tel. Dupa astea poti continua cu jailbreak, etc. Principalul sa scoti din vedere posibilitatea vre-unui defect al telefonului.

icetkk
01-15-2011, 04:19 PM
Pune 4.2.1, cel mai sanatos. Cum? Deschizi iTunes, conectezi telu la pc si apesi butonul de restore. Atat. Apoi neaparat dupa ce termina sa dai Set as New Phone. Dupa asta instalezi Angry Birds din AppStore. Daca tot iti mai iasa din el e ceva bai la tel. Dupa astea poti continua cu jailbreak, etc. Principalul sa scoti din vedere posibilitatea vre-unui defect al telefonului.

stiu sa-i pun Firmware, nu e problema. SHSH nu stiam ce e, dar m-am documentat. Multumesc oricum.