PDA

View Full Version : cumparaturi eBay

fares
07-29-2011, 08:27 PM
Salut!

A cumparat cineva de pe eBay? Care ar fi etapele pentru a achizitiona un produs si sa vina in Romania? Plata cum se face? inainte de primire sau dupa primire?

Azi ce mi-am facut un cont pe eBay ca vreau sa iau un i4 neverlocked la cutie sigilata si am vazut ca sunt preturi mai bune decat in RO.

boboc
07-30-2011, 03:44 AM
Eu am cumparat multe de pe eBay,insa ultima achizitie a fost un fake,am facut reclamatie (poti doar daca platesti cu paypal) si am primit banii inapoi,e vorba de un Windows 7 Ultimate,cutia era ca ce-a originala insa era fake,key-ul din interior era blocat de Microsoft.
Cel mai scump produs cumparat asa a fost din US de pe eBay e Macbook-ul Pro 13" actual,cumparat in 2009,totul a decurs ok,pret 1300$ + vama.

lilutosh
09-08-2011, 09:49 AM
pasii sunt astia : iti faci un cont la o banca romaneasca(visa preferabil), iti faci cont pe paypal, iti inregistrezi cardu pe paypal, astepti confirmarea cardului, intrii pe ebay, iti faci cont si acolo, incearca sa vb putin cu vanzatorul inainte de a cumpara ca sa-ti faci o idee, liciteaza sau cumpara, plateste si asteapta sa-ti vina pachetu ( sa fii foarte atent ca sunt persoane care nu livreaza in anumite tari sau livreaza doar in tara lor gen uk etc ) .. in caz ca ti-ai luat teapa cu produsul, urmareste pasii pe paypal, ii deschizi proces, astepti sa se solutioneze si iti iei banii inapoi... ca sa eviti chestiile astea mai uite-te la feedback-uri,citeste bine descrierea ,,,, etc

attilar1
10-24-2011, 08:36 AM
@Cashix pot sa spui cum se calculeaza taxele vamale pentru produse din SUA sau Canada? Ai cumva un link?
Mersi

mikeru
10-24-2011, 08:47 AM
e cam cum vrea vamesul. dupa regulile Postei Romane n.am inteles nimic.

/m.r.
Sent from my iPhone

lilutosh
10-24-2011, 12:23 PM
e pe categorii ... de obicei e cel mai bine sa fie sub 20 usd.. cand te duci dupa colet arata-i o factura de paypal ceva si pe aia modific-o cum iti vrea inima ...

maxs01
12-02-2011, 05:59 PM
daca iei din europa nu platesti nicio taxa, doar din afara ue platesti vama. eu fac regulat cumparaturi de pe ebay, iti sugerez sa verifici si trader rating-ul vanzatorului si problemele constatate de cumparatori pt a-ti face o parere despre seriozitatea acestuia

y02dor
01-12-2012, 04:54 PM
intrebare daca tot am ajuns aici...am comandat 50 X adeziv pt ecran.. era in jur la 5 dolari..si free shiping. pe langa asta cand ma duc dupa colet mai platesc o taxa sa inteleg? si a fost trimis din hong kong (e prima comanda pt mine:D ma gandesc ca se intelege:)) )

mau
01-12-2012, 06:42 PM
Totusi in unele tari din ue difera tva-ul, am facut recent o comanda pe uk, e posibil oare sa-mi ceara in plus? transportul si etc au fost platite in avans.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Protektor
01-12-2012, 08:26 PM
Nu paltesti nimic in plus, doar pretul care se care cu tva. Se plateste vama doar pentru produse din afara UE. Atentie la produsele electronice din SUA, ca eu am primit cadou un tv si merge la 110V si 60Hz, la fel era si incarcatorul unui aparat foto, sa nu mai vorbesc ca nu s-a potrivit stecherul pentru priza :(.

minimALY
01-12-2012, 08:57 PM
Dar produsele vin prin posta sau cum vin ?

Protektor
01-12-2012, 08:59 PM
Depide cum le trimite vanzatorul sau cum te intelegi cu el, daca se poate.

Shadow
01-16-2012, 11:36 AM
Eu cumpar si am cumparat foarte multe dupa eBay , ma uit in general dupa vanzatori TOP SELLER , sunt foarte seriosi , din vreo 30-40 de comenzi niciodata nu am avut probleme. Plata se face inainte prin paypal , eu platesc cu card de credit la paypal , fara a avea cont. Daca intervin probleme , trebuie dat mesaj vanzatorului deobicei se rezolva problemele , daca nu se poate apela la eBay deoarece exista serviciul "eBay buyer protection" care returneaza banii + transportul.

ZPM
01-25-2012, 07:45 PM
Salut, sunt nou aici si am o intrebare in legatura cu, comenzile de pe ebay. Cu facut card si cont paypal etc. rezolv eu, mentionez ca nu am facut niciodata comanda de pe site si as vrea sa incerc acum. Cateva sfaturi cer, vreau sa imi iau telefon, iphone second hand sau nou, la unele scrie 20$ shipping sau 40$ + costul telefonului. Vreau sa stiu daca la dolarii astia mi se mai cere ceva cand ajunge in tara si mai important, UNDE ajunge in tara? Sau de exemplu cand are free shipping catre Romania, e adevarat? Deci platesc doar costul produsului nimic mai mult? In plus ca sa caut ceva cat mai "sigur" si de incredere, dupa ce sa ma uit, cum arata un produs adevarat si nu o teapa?
Multumesc mult, scuze pentru postul lung.

Protektor
01-25-2012, 07:50 PM
Daca citesti mai sus o sa afli raspunsul la toate intrebarile tale.

Shadow
01-25-2012, 09:34 PM
Hai sa iti raspund desi sunt raspunsuri si mai sus. Deoarece ebay percepe comisioane mari pentru vanzatori , cel care vinde prefera sa puna un iphone la pretul de 300 de dolari cu 60 shipping (transportul) , pt ca nu plateste comision pe transport. Eu unul nu te-as sfatui sa cumperi telefoane dupa ebay. In tara ajunge la posta vamala, deobicei vanzatorul pune coletul la gift (cadou) sau valoare de 1-2 dolari , pentru ca tot ce trece de 10 dolari platesti tva. Daca scrie free shipping te duci la sectiunea shipping si vezi daca ai selectat la tara Romania daca da atunci este gratuit si DA platesti doar costul produsului. Ca sa cauti un produs sigur deobicei gasesti la top seller , au o medalie langa nume si scrie top seller. Citeste foarte foarte bine descrierea , niciodata nu mint in legatura cu produsul. Inca odata nu te sfatuiesc sa iei iPhone dupa ebay.

Sent from my iPhone using Tapatalk