PDA

View Full Version : iPhone 4 Composite AV Cable

radubaciu_2002
12-24-2011, 02:55 PM
Am vazut diferite clipuri pe youtube in care posesorii de iDevice-uri redau continutul (poze, videoclipuri filmate sau de pe youtube, muzica) pe ecranul TV-ului. Cu iOS 5.0.1 instalat, se poate sa redau si jocurile (aplicatiile) pe ecranul TV-ului, fara jailbreak? Sau sa astept jb-ul si apoi instalez din Cydia DisplayOut?
Va multumesc anticipat. Sarbatori fericite!

xadi
12-24-2011, 03:26 PM
Poți. ți trebuie doar un adaptor.

radubaciu_2002
12-24-2011, 03:30 PM
xadi, daca nu e cu suparare, poti sa fii mai explicit?
Este cumva un adaptor VGA? Am vazut asa ceva printr-un clip pe youtube.
Daca da, nu ai idee de unde l-as putea achizitiona si cat costa? :D Multumesc anticipat

Protektor
12-24-2011, 04:23 PM
Pe okazii gasesti cablu hdmi.

xadi
12-24-2011, 04:46 PM
Exista adaptoare hdmi, vga si composit. Iti recomand hdmi pentru ca ai si imagine si sunet. Iti mai trebuie cablu si desigur mufa hdmi in televizor. Daca tv-ul nu are hdmi, foloseste vga sau composit.

radubaciu_2002
12-24-2011, 04:58 PM
Cred ca o sa iau adaptor VGA pentru ca am deja cablul (il folosesc pentru conexiunea dintre laptop si tv)
Dar intrebarea ar fi urmatoarea, pentru ca inca sunt nedumerit: In afara de poze, filme, muzica... pot sa vad si aplicatiile/jocurile fara sa am vreun tweak din Cydia instalat?

xadi
12-24-2011, 05:49 PM
Da, poti, nu trebuie sa instalezi nimic. Eu am folosit hdmi si se vedea orice pe tv. Practic iti copiaza ecranul.

radubaciu_2002
01-14-2012, 10:14 AM
Revin cu intrebarea urmatoare. Am cumparat un cablu AV care nu este original si primesc pe ecranul telefonului urmatoarea notificare: "This accessory is not supported by the phone " (sau ceva in genul).
Pot rezolva cumva problema? Va amintesc ca am iphone 4, iOS 5.0.1 cu jailbreak. Am instalat Ressuported 4.0 1.7.1 parca, unde scria ca e compatibil cu iOS 5, dar nu merge :(. Imaginea e afisata uneori 2-3 sec pe ecran dupa care primesc eroara cu incompatibilitatea accesoriului si gata cu imaginea. Daca aveti vreo idee, va rog sa mi-o impartasiti. Multumesc anticipat

funiest
01-14-2012, 11:49 AM
Am o intrebare.
La scoala la mine sunt LCD-uri montate pe perete. Din ele sunt trase cabluri la care conectezi PC-ul/Laptopul.
Ma gandeam ca sa scap de laptop, sa gasesc o solutie de tv out de pe Iphone si sa imi pun prezentarile PowerPoint direct de pe Iphone [ le fac in PC si le transfer cu itunes asta dupa ce iau o varianta de Office ].
Are cineva idei ce pot face in situatia mea?

mau
01-14-2012, 03:56 PM
Ai nevoie de adaptor vga out pt iphone, ca si in cazul colegului de mai sus.

Problema cu cablul non-compatibil e pt ca-i lipsesc anumiti pini. Pt a diminua costurile, etc. De aceea recomand calitatea chiar daca e un pic mai scump.

Sent from my iPhone using Tapatalk

funiest
01-14-2012, 09:52 PM
VGA out? Adica voi putea baga direct cablul ala in cablul pe care il voi achizitiona? Cat costa un asemenea cablu.
Multumesc.

mau
01-15-2012, 10:36 AM
Depinde ce anume ai nevoie, vga sau ... Uite aici un link unde poti vedea pret-uri store.apcom.ro/accesoriiiphonecabluridocuri-c-6_44.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

radubaciu_2002
01-18-2012, 09:35 PM
Stimati posesori de iDevice-uri. Maine am de gand sa imi achizitionez un cablu AV original de la iStyle, reseller apple din Cluj Napoca. Cu iOS 5.0.1 instalat pe iphone 4, am nevoie de ceva tweak-uri din cydia (gen displayout) pt a putea viziona pe ecranul tv-ului jocurile sau alte aplicatii (app 3rd party)? Youtube, pozele sau muzica stiu ca le reda oricum. Intrebarea ar fi pentru restul aplicatiilor

Protektor
01-18-2012, 10:30 PM
Hm! Nu stiu, nu am incercat, dar nu cred. Sa ne spui si noua daca a mers.

radubaciu_2002
01-19-2012, 08:58 PM
Am cumparat cablul AV Composite original si aplicatiile native ruleaza foarte bine. Am instalat chiar si GoodPlayer care are optiune de TV out (deci fara vreun tweak din Cydia) si filmele ruleaza foarte bine. Problema apare cand intru in jocuri. Pentru a le reda pe ecranul tv-ului, am instlalat TV out2 mirror tv (cu DisplayOut nu functiona). Ei bine, dupa ce am instalat tweak-ul si aveam imaginea idevice-ului clonata pe tv, in jocuri imaginea a inceput sa sacadeze. Probabil ca trebuie sa astept un update la DisplayOut si problema se va rezolva.
M-am gandit sa va impartasesc parerea mea, poate aveti intrebari sau sugestii si ne ajutam reciproc :)

Protektor
01-19-2012, 09:21 PM
Multumim, mai asteptam vesti. Ce bine ar fi daca toti userii ar reveni si ar spune ce si cum, poate am fi mult mai invatati, doar ca majoritatea cer, rezolva problema si good bye :(.

do_mihail
02-09-2012, 08:45 PM
cat costa acest cablu

si eventual locul de unde l-ai procurat...ms anticipat

tiberiuboboc
02-09-2012, 08:48 PM
@do_mihail ai la dispozitie 5 minute in care poti sa editezi postul. Nu ma face duble postari! Asteapta sa ti se raspunda! Citeste regulamentul!

radubaciu_2002
02-09-2012, 09:05 PM
@do_mihail: L-am cumparat de la iStyle, reseller Apple situat in complexul Polus Center, din Cluj Napoca. Pretul a fost 200 lei. L-am cumparat acum cam o luna.

cnorisor
11-01-2012, 02:23 PM
Salut,
Daca este cineva interesat vand cabluri composit la 35 ron bucata, aveti nevoie de jailbreak si resuported.

Laurentiu Utiu
12-04-2012, 07:54 PM
A incercat cineva sa ruleze filme prin cablu hdmi la plasma/lcd/led? Se vede Hd? 720p sau 1080?

Sent from my iPhone4S using Tapatalk

Philpat
07-15-2013, 12:42 AM
La cat costa un cablu mai bine ți cumperi un Apple TV si ești mai cștigat cu AirPlay si alte aplicații.