PDA

View Full Version : Problema contacte la ios 5 dupa update de la 4.3.3

jordanelll
01-06-2012, 09:53 AM
Salut,

Se da un i4 , gevey , la care i am facut update de la 4.3.3 la 5.0.1 (ipsw facut cu snowbreeze si jb cu redsnow).

Problema mea este : dupa ce mi-am salvat contactele (si pe outlook, si manual cu ifunbox), dupa ce am instalat ios 5.0.1, i-am dat set as new iphone, apoi sync de pe mail. Treaba e ca acum imi arata numele, dar nr de tel este in alt format (in loc sa-mi afiseze 07xx xxx xxx, imi afiseaza 07xxx xxxxx) iar cand primesc un apel, imi arata doar numarul celui din contacte si nu si numele.

Am copiat si cu ifunbox contactele si e same problem, adica daca sunt sunat de cineva din agenda nu mi arata numele, ci doar nr, ca si cum nu ar fi trecut in agenda.

PS : acum am observat ca daca trec numarul cu +40 7xxx imi arata numele si functioneaza normal, dar nu exista alta varianta decat asta cu modificatul nr cu +40 pt a functiona normal ?

Multumesc

MihaiCirstea
01-06-2012, 04:46 PM
cauta pe google caller id format fix iOS5 si vezi tutoriale

jordanelll
01-06-2012, 04:52 PM
caller id nu functioneazaa, pt ca nu are facut pt romania prefixul.
iar tutorialele de pe net sunt doar pt verizon.

alte idei ?

MihaiCirstea
01-06-2012, 05:44 PM
cum ma sa nu merga ? am avut eu si merge perfect.doar ca trebuie sa faci tu o modificare.iei iFile si:

te duci aici

/System/Library/Frameworks/UIKit.framework/PhoneFormats/UIMobileCountryCodes.plist

1- Right click on UIMobileCountryCodes.plist and open it in the notepad.

2- Change the 202 to 001

3- Change the gr to ro

4- Save and Reboot your iPhone.

jordanelll
01-06-2012, 06:05 PM
Multumesc mult omule, a mers. Locu si ora pt o bere :)

MihaiCirstea
01-06-2012, 06:11 PM
ma bucur ca am putut ajuta:)