PDA

View Full Version : A mai facut cineva decodare iphone 4 prin inlocuirea chip-ului?

Fr0sty
01-08-2012, 12:21 AM
Salut! am cumparat recent un iphone 4 32 gb (model MC319LL/a) cumparat de la apple store codat in at&t si baseband 04.11.08.
La fel ca multi altii am cautat o modalitate de a ii face unlock pana am dat de niste persoane care mi-au zis ca pot face unlock la el (neverlock) prin inlocuirea unui chip sau chipurilor (am citit undeva pe un site gen beijingrepair(dot)com ca se inlocuiesc 2 chip-uri dar tot trebuia sa folosesti geveysim, dar ultimul update era de prin noiembrie anul trecut)..
Am gasit la cineva si mi-a cerut 150 lei; imi face decodarea hardware (neverlock, adica o sa pot face update la orice ios si o sa am mereu unlock) dar trebuie sa astept pana la sfarsitul lunii pana ii vin chip-urile pe stoc, dupa aceea a zis ca dureaza maxim 2 zile pana se ocupa de telefon. o sa plusez niste bani daca mi-l face pe loc la momentul cand ma suna ca are chip-uri pe stoc si ajung la biroul lui.
O sa revin cu un update la sfarsitul lunii sa vad cum decurg lucrurile.

nu inteleg cum a ajuns thread-ul acesta aici dar in fine..rog un moderator sa mute unde se cuvine acest thread. merci

*multumesc din nou :D

mikeru
01-08-2012, 12:25 AM
done :)

reiv
01-11-2012, 04:07 AM
Dami pm k detalii k vreau si eu. Pret. Unde. Cat.

mau
01-12-2012, 06:52 PM
Sa ne tii si pe noi la curent cu acest tip de unlock, eu am auzit de mult timp de el, logic pare ok, dar mai e nevoie ca imei-ul sa fie clonat banuiesc ...
Idee e ca chip-urile sa nu vina toate cu acelasi imei pt ca exista riscul sa fie blocate ... Ci sa poata fi rescrise ca in cazul celor de la nokia:p

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fr0sty
01-23-2012, 01:35 PM
Ok am vorbit cu nenea ala.. inca nu i-a ajuns comanda, mai sunt cateva zile de astepta, dar am vorbit in legatura cu hardware unlock-ul.. toata treaba se rezolva in 30 minute, constand in desfacerea iphone-ului, dezlipirea Processor-ului 337S3833 (cip-ul baseband) si inlocuirea lui cu unul facut pentru telefoanele neverlock. http://www.aliexpress.com/store/607593/211112500-480118523/Baseband-Processor-337S3833-For-iPhone-4.html

Exista de vanzare la lot de 5 bucati - o bucata costa 16$ lotul costa 80 $.
Cine are card si vrea sa punem bani sa luam 1 lot de fiecare? (Caut persoana care are card caruia sa ii trimit banii prin banca si sa dam comanda de pe siteul ala) Eu am dexteritate in ale lipitului (am statie de lipit). Mai facem si un profit mic. Gen mai cumperi un iphone impecabil blocat il desfaci il faci forever-unlocked si il vinzi cu cateva sute de ron mai scump :).

P.S.: Iphoneul va ramane deblocat mereu1263 chiar daca ii faci update la ultima versiune de ios.

mikeru
01-23-2012, 01:55 PM
e intersantă treaba.. dar va funcționa?

Fr0sty
01-23-2012, 02:02 PM
da, merge 100%. :) o sa caut pe cineva din brasov care si-a facut o astfel de interventie la iphone si vreau sa ma uit la modem firmware ce versiune scrie.

nenea acela a zis ca se ocupa cu asta de luan trecuta.. a zis ca a avut pe stoc si a terminat stocul de cip-uri foarte repede (isi luase putine) la inceputul lunii cand l-am sunat eu pe 5 ianuarie, mi-a zis ca tocmai ce daduse comanda de cip-uri (1000 bucati). Pe atunci nu intelesesem despre ce chip-uri vorbeste. Dar la cat "research" am facut pe net luna acum stiu despre ce e vorba.

metoda mai veche de hardware unlock era sa iti schimbe 2 chipuri de la un alt iphone care ar fi donat chipurile (metoda fiind foarte scumpa - in bucuresti inca se practica costand intre 450 ron si 200 euro)

http://www.beijingiphonerepair.com/store/#ecwid:category=885942&mode=product&product=7344667

lucrurile au ajuns mai bine.. lot-urile acelea de 337S3833 sunt pentru telefoane neverlocked numai ca nu au fost "implantate" in iphoneuri. ele nu contin in memorie codul acela care iti blocheaza telefonul pe un anumit carrier. toate ispw-urile pentru iphoneuri sunt la fel, dar cand instalezi pe un iphone sistemul de operare, el altereaza sistemul de operare dupa cum este pre-programat din fabrica.

zaone
01-23-2012, 02:29 PM
Yeah, chestiile astea se practicau o data, pentru iPhone 4 nu am auzit sa se faca. oricum ar fi, nu se schimba chip-ul ci se schimba firmware-ul din el si se facea decodarea. Intreaga treaba este foarte riscanta si s-ar putea sa ramai cu o bucata de plastic daca nu merge. Mai bine platesti decodarea permanenta decat asa ceva. Povestea aia cu 1000 de bucati comandate mi se pare ... Cumva persoana de care vorbesti a dat 16.000$ pe chip-uri? Come on.

mikeru
01-23-2012, 02:51 PM
@Fr0sty: nu mă interesează reclama. mă interesează rezultatul

Fr0sty
01-23-2012, 02:52 PM
corect.. o sa revin cu un update dupa ce se va intampla ceva interesant :D

mmuntean
01-24-2012, 12:29 PM
Mda, din cate stiu eu "codarea" telefonului se face dupa IMEI, nu dupa nu stiu ce versiune de chip pe care o are telefonul, decodare la fel. asa ca raman destul de rezervat cu privire la asta, plus ca de pe siteul ala aliexpress, sincer nu m-as baga sa comand nimic, nu imi inspira incredere.