PDA

View Full Version : Problema Wireless

Innaaa
01-21-2012, 09:59 PM
Salut. Am si eu o mare problema cu wireless ul. Se misca extrem de incet. Routerul este setat pe frecventa mixta (b, g, n) si channel automat. Vreo sugestie? Multumesc

Protektor
01-21-2012, 10:01 PM
Da-i un reset, sau scoate modemul din priza si pe urma vezi cum merge. Cred ca am inteles bine.

Innaaa
01-21-2012, 10:05 PM
Mi e mila de modem de cate ori am facut asta. Chestia f ciudata e ca la mama acasa, unde am alta retea, merge cu viteza luminii. Am cautat acolo ce si cum, am facut modificarile de rigoare aici, a mers pe moment si dupa l am laudat prea repede ca s a stricat la loc...

Protektor
01-21-2012, 10:10 PM
Nu cumva faci download pe alt calculator sau nu ai parola pe wifi si fac altii download? Daca zici ca in alta parte merge, atunci la tine la router e problema.

Innaaa
01-21-2012, 10:13 PM
Este parolat tot. M am gandit si la asta dar am zis sa intreb inainte sa stiu pe care l trantesc primu' :)).

mikeru
01-21-2012, 10:16 PM
fă un test cu speedtest .net

cānd intri pe site de pe iPhone, īți va zice că au aplicație și pentru iPhone.

Innaaa
01-21-2012, 10:21 PM
Good idea. Si ar mai fii ceva... Nu pot sa trimit nici un fel de mail. Zice ceva de o eroare la conectarea cu serverul. Hmm...

Protektor
01-21-2012, 10:23 PM
Vezi la setarile contului de mail si daca totul e ok, atunci chiar nu ai viteza la net.

Innaaa
01-21-2012, 10:30 PM
E mai mult decat ok la cont. Netul este f bun...numai pe pc, laptop etc. Pe tel merge execrabil. Aceeasi problema o intampin mai nou si pe un Samsung Wave 2... Acum stiu ce arunc pe geam. Multam' si o seara buna

keytel
01-21-2012, 10:59 PM
deci chiar nu inteleg nici eu problema aceasta ...... la bistrita folosesc iphoneul prin wireless si merge brici......la cluj vreau sa folosesc iphoneul prin wireless si merge aproape deloc.....de exemplu daca trimit vreun mesaj prin viber trebuie sa il conectez pe 3g ca sa se trimita...(asa de rau merge)......si totusi pe calculator merge prin wireless foarte bine ...si pe telefon nu .....foarte ciudata mii se pare treaba asta

Innaaa
01-22-2012, 02:18 AM
Stiu perfect cum este si nu reusesc sa inteleg de ce. Cred ca au si ele sistemele lor de functionare...pretentii pretentii...