PDA

View Full Version : iOS 5.0.1 Merita sau nu?

Tavi Daniel
01-24-2012, 08:40 PM
Salut.Intentionez sa trec de la iOS 4.3.3 la iOS 5.0.1.Dar am niste nelamuriri.In primul rand,sunt nou in "lumea" tethered si vreau sa stiu care sunt dezavantajele,cum ar fi.Pot sa dau respring fara sa conectez telefonul la PC sau nu?...(inteleg faza cu reboot-u).Altceva...Nu sunt sigur din cate am citit in tutorialul pt jailbreak,daca pot face unlock cu Gevey la iOS 5.0.1.Nu sunt sigur daca ramane acelasi baseband :|...momentan am 4.10.01 si folosesc Gevey 3G pe un iPhone 4...Si ultimul lucru e,cum pot face backup fara sa folosesc iTunes,pt ca daca imi vede iTunes telefonul incepe sa imi stearga aplicatiile..nu stiu de ce(poate pt ca imi descarc aplicatiile din Installous)...Nu vreau sa pierd nimic.Nici contacte,nici melodii,nici aplicatii("Sunt certat cu iTunes si as vrea sa ne impacam"):)).Si as mai dori si alte sfaturi.Ce sa fac si ce sa nu.M-ar ajuta mult sa ies din ceata asta densa in care sunt :).

tiberiuboboc
01-24-2012, 08:55 PM
Daca vrei 5.0.1 nu da update direct din itunes ca iti upgradeaza si BB si nu mai poti folosi gevey. Trebuie sa pui un custom 5.0.1 facut cu snowbreeze pentru a-ti pastra BB (vezi aici http://www.idevice.ro/2011/12/27/tutorial-untethered-jailbreak-activare-si-unlock-ios-5-0-1-pe-iphone-ipad-si-ipod-touch-cu-sn0wbreeze-2-8-beta-11/) . Pentru 5.0.1 exista jailbreak untethered cu Corona din cydia. Backup poti face cu iTools, e foarte usor de folosit.

Tavi Daniel
01-24-2012, 09:35 PM
M-am uitat unpic peste tutorial(mersi) si..n-ar trebui sa vad undeva sau sa bifez ceva sa imi tina baseband-ul pe loc?Sau asa e programul facut?..Si backup-u as vrea sa il fac din PC :|...nu gasesc de unde sa descarc iTools.Scuze ca pun atatea intrebari..dar tot timpu am avut probleme cand faceam restore si jailbreak,si de data asta chiar nu vreau sa ma risc.Vreau sa ma asigur bine inainte.

tiberiuboboc
01-25-2012, 06:18 AM
Snowbreeze nu upgradeaza basebandul si nu o va face niciodată. Nu trebuie sa bifezi nimic legat de pastrarea basebandului. Urmează exact pasii din tutorial si o sa reusesti. ITools este o unealta pentru PC (se instaleaza pe PC si nu pe iPhone) pe care eu am descarcat-o gratuit de pe net si o folosesc pentru backup (face inclusiv pentru SMS sau CallLog). Caut-o sub denumirea de iTools (mai exista si iTool care este cu altceva) si o vei găsi pe net.

Sent from my iPhone using Tapatalk.

Tavi Daniel
01-25-2012, 04:35 PM
Se pare ca m-am impacat cu iTunes...Oarecum(mi-a sters melodiile).Am facut jailbreak,totul a decurs perfect.BB-ul a ramas intact,datele importante au ramas in telefon.Dar..Mi se pare mie sau iOS 5.0.1 se misca mai greu decat 4.3.3 pe iPhone 4?.Sau poate fi de la faza ca eu il butonez in timp ce el se chinuie sa isi instaleze aplicatiile? :)).Vreau totusi un raspuns :) Multumesc

mikeru
01-25-2012, 04:44 PM
1. ai facut RESTORE, clar ca ti.a sters melodiile. de fapt ti.a sters tot.
2. daca ai folosit sn0wbreeze, era de asteptat sa ramana intact basebandul:p
3. da, se misca mai greu daca faci si sync in acelasi timp, mai ales la aplicatii.
ceva mai greu decat 4.3.3 oricum o sa se miste.

Tavi Daniel
01-25-2012, 04:47 PM
@mikeru Mi-a sters melodiile dinainte sa ii dau restore...pur si simplu l-am conectat la PC(nu l-am mai pus de mult timp pt ca am folosit alt program,am devenit inamici de cand am vazut cu ochii mei ca scrie "Removing <song>" fara acordul meu..)Si azi l-am pus la PC si cand l-am scos nu mai aveam melodii..i-am dat doar un sync.In rest aplicatiile,notitele,contactele sunt toate la locul lor

mikeru
01-25-2012, 04:52 PM
daca tu nu ai nimic in libraria iTunes.ului, si ai dat sincronizare la piese, s.au dus, evident

/m.r.
Sent from my iPhone

Tavi Daniel
01-25-2012, 05:47 PM
Se pare ca mai am o problema.Totul a mers bine in afara de decodat.Baseband-ul e 4.10.01.Cand deschid telefonul Gevey imi arata meniul,accept,dar nu imi da linia de semnal ca sa pot continua procesul de decodare.Ce sa fac?.E din cauza iOS-ului?

Am reusit.De aici incolo ma descurc eu :).Multumesc foarte mult!

lau_cojo
02-10-2012, 10:10 AM
Salut!!!

Ce parere ai dupa doua saptamani cu noul iOS 5.0.1?
Ma intereseaza cum merge telefonul? mai greu mai bine?
merita upgrade-ul? ai avut ceva probleme pana acum ???(am inteles ca daca faci update la ios 5 si pastrezi basebandul ai probleme cu gps, bluetooth, camera...etc)

Ce parere generala ai pana acum??? E ok iOS 5?

Mentionez ca am un iPhone 4 (4.3.5) cu Gevey si vreau update la 5.0.1.
Trebuie sa schimb Gevey pentru 5.0.1 sau e bun cel actual(nu stiu exact de care este)?

Eventual daca poti ajuta si cu niste sfaturi si pasi detaliati cum ai facut toata treaba cu update fiindca nu prea ma pricep...

MULTUMESC ANTICIPAT !

Protektor
02-10-2012, 10:15 AM
La postul #2 din acest thread gasesti tutorial la update, dar grija sa pastrezi acel bb decodabil ca altfel vei avea un ipod pentru catava vreme.

lau_cojo
02-10-2012, 10:30 AM
@ Protektor

Multumesc pentru raspuns!

Stii cumva daca o sa am probleme cu funtionalitatea lui (hardware) gen... bluetooth, GPS sau camera daca fac update la iOS 5 si pastrez baseband?

Si apropo se poate face update fara sa ii fac jailbreak?

Protektor
02-10-2012, 10:42 AM
Update fara jail nu poti face decat cu iTunes, dar atunci vei pierde acel firmware decodabil si nu cred ca vrei asta. Eu am facut jailbreack si totul e ok, e drept ca nu folosesc gevey si am telefonul pe Orange.

mmuntean
02-10-2012, 11:26 AM
Daca GeveySim e original nu e vreo copie "fidela" nu ar trebui sa fie probleme, desi un coleg de servici, are GeveyPro, varianta dinainte sa apara asta cu decodare fara apel la 112, si ii face figuri pe ios 5.0.1 in sensul ca nu tot timpul reuseste sa parcurga toti pasii cu final fericit, se intampla sa trebuiasca sa dea un restart la telefon si sa faca din nou toata treaba de la capat cu apelul la 112, airplane mode etc ca sa ia semnal dupa pasii de decodare.

lau_cojo
02-10-2012, 11:40 AM
Nu m-ar deranja prea mult faza cu pasi de la gevey sim... Mai mult ma framanta daca fac jailbreak si update la iOS 5.0.1 cu pastrare BB (04.10.01) daca apar probleme la telefon... gen GPS, bluetooth, camera... sau baterie..

Man
02-13-2012, 06:09 PM
In cate locuri mai postezi?