PDA

View Full Version : problema securitate imessage

Paul Adrian
01-31-2012, 04:09 PM
Am avut ieri o surpriza cand foloseam i message prin wifi de pe iphone pe iphone.Vorbeam cu tatal meu ceva banal despre o chestie de intretinere a masinii.Eu la titlu de mesaj il aveam doar pe el iar el la fel era adresat doar mie deoarce se poate si in sistem conferinta.Ce scriu eu vedeam cu albastru iar el cu alb.Doar ca a inceput sa scrie cineva in romaneste in locul meu.Prima reactie a fost sa intreb repede pe tata daca a bagat el pe cineva.El nu eu nu.Intreb cine e respectivul spune ca e a doua personalitate.Apoi eu scriu ca nu inteleg nimic din ce se intampla si el spune ca intelege.Zic ca e imposibil asa ceva ala scrie inapoi ca ba da e posibil.Apoi zice hai pa ca va las.
Folosesc modul conferinta cu alti prieteni dar acolo vad sus in bara cati sunt si nu scrie nimeni fara sa apara numele deasupra.
Clar m-am gandit la ipad-ul vandut dar am facut restore si nu avea cum sa ramana ceva date de a mele in el.
Am schimbat parola la contul itunes dar tot nu sunt lamurit daca a fost un hacker sau o interceptare.
Am facut un screen print dar degeaba as a rata cuiva ca ma crede nebun si spune ca vorbeam singur.
Dupa chestia asta am ramas serios pe ganduri despre viata noastra privata.

mikeru
01-31-2012, 04:12 PM
s-au mai semnalat probleme după ce unii și-au vāndut iDevice-urile cu iOS5. deci s-ar putea să fie de acolo.. rezolvarea n-o știu :|

s-ar putea să fiu și eu īn aceeași situație, tocmai mi-am vāndut i4-le :(

Paul Adrian
01-31-2012, 04:20 PM
Adevarat ca am schimbat cateva ipad si iphone dar la toate am dat restore.Sa fie oare vreunul foarte priceput si sa vada date chiar si dupa un restore?
Cam aiurea sa stiu ca cineva vede ce scriu.Am intrat pe icloud sa vad ce device-uri am si apar cu macbook si iphone doar.
Am pus cuiva din itunes-ul meu o navigatie si am facut sync.A zis ca nu mai are nevoie de aplicatiile sale care au fost sterse automat.Ma gandesc acum ca daca am facut sync acelui iphone sa fie de acolo buba.

mikeru
01-31-2012, 04:21 PM
buba e la iOS, din cāte zic cei care au descoperit bug-ul...