PDA

View Full Version : iPhone 4 5.0.1

tud
02-14-2012, 07:53 PM
Salut! Am un i4, 4.3.5, 4.10.01, decodat cu gevey. Ma intereseaza sa stiu daca pot sa fac upgrade la 5.0.1 folosind un custom ipsw, insa fara a face jailbreak. Din cate stiu gevey va functiona si pe 5.0.1 cu conditia ca baseband-ul sa ramana acelasi. Singura problema de care nu sunt sigur este daca Snowbreeze 2.9.1 imi ofera posibilitatea de a face un custom ipsw cu preserve baseband, insa fara jailbreak. Si desigur, daca procesul de upgrade cu shift+restore va merge astfel... As fi recunoscator pentru orice lamurire, multumesc!

tiberiuboboc
02-14-2012, 08:26 PM
Bineinteles ca poti face custom doar cu prezervare de baseband si fara jailbreak. In snowbreeze ai trei optiuni: simple mode, expert mode si baseband peservation mode. Daca o alegi pe ultima iti va face un custom ipsw cu pastrarea BB, fara jailbreak si fara unlock. Cand apropii mouse-ul de aceasta optiune ai si o scurta descriere a ce am spus mai sus.

tud
02-14-2012, 08:31 PM
Bineinteles ca poti face custom doar cu prezervare de baseband si fara jailbreak. In snowbreeze ai trei optiuni: simple mode, expert mode si baseband peservation mode. Daca o alegi pe ultima iti va face un custom ipsw cu pastrarea BB, fara jailbreak si fara unlock. Cand apropii mouse-ul de aceasta optiune ai si o scurta descriere a ce am spus mai sus.

Multumesc pentru raspunsul prompt. Face cumva si hacktivare versiunea asta de Snowbreeze? Stiu ca prin decembrie nu facea, trebuia sa am cartela telefonului...

tiberiuboboc
02-14-2012, 08:40 PM
Nu mai cita postul imediat de deasupra! Este logic ca la el te referi! Incearca sa-ti faci un custom cu snowbreeze 2.9.1 si iti vei da singur seama. Daca vei alege doar baseband preservation, nu iti va face hactivare, aceasta fiind valabila doar in simple mode sau expert mode, cand se face si jailbreak.