PDA

View Full Version : iPhone 4 cu internet de la cosmote

sunny2012
01-23-2011, 05:15 PM
Am un iphone 4 de la cosmote cu internet de 1,5GB.
Intrebarea este daca sunt diferente mari intre traficul de net pe 3G vs EDGE?
Telefonul consuma MB chiar daca am netul deschis si practic nu stau pe net,pe tel?
Este mai bine sa inchid netul atunci cand nu il folosesc sau nu conteaza?
Care este experienta voastra cu netul de la Cosmote pe iphone 4?
In 10 zile am consumat 500MB,dar aproape 300MB numai in ultimele 2-3 zile,parca prea mult totusi.
Merci.

zaone
01-23-2011, 05:21 PM
Da, telefonul se conecteaza la internet chiar si cand nu navighezi tu prin Safari. El verifica sa vada daca exista mailuri nou sau verifica daca exista notificari pentru alte aplicatii. Cel mai bine e sa il inchizi daca din Settings>General>Network daca nu il folosesti.

floricel
01-23-2011, 05:52 PM
Si eu am internet de la cosmote, tot cel de 1,5Gb. Dar de pe data de 12 pana astazi, am doar 43Mb trimis si 189Mb primiti. In fiecare zi de la ora 9 la ora 15 3g-ul este deschis, si in acest interval 2 ore min, stau pe safari, mess, zaone, idevice si altele. Mai ascult si radio online dar rar. Notificarile Push sunt active.
Eu cred ca problema ta vine din alta parte, vreo aplicatie iti mananca asa intr-una. Eu am avut o problema de genu asta cu MyWi, caruia ii lasasem deschise conexiunea de Bluetooth. Nu numai ca facea trafic, nu stiu de ce, dar si imi manca bateria in 8-10 ore.

Diferenta intre 3G si EDGE, da este chiar foarte mare. Vezi attach
94
Test1: WiFi
Test2: 3G
Test3: EDGE

sunny2012
01-23-2011, 06:39 PM
OK.Scz,acum am vazut ca am postat la iphone news,a fost o greseala.
Vroiam sa postez la Help.

iuliutz
01-23-2011, 11:18 PM
Chestia cu conectatul aiurea s-a mai intamplat si la altii. Am 2 amici care nu stiau cum se configureaza Iphonul si unul a platit cam 100 euro cost suplimentar iar altul cam 70 de lei.

claudieux
01-23-2011, 11:21 PM
Chestia cu conectatul aiurea s-a mai intamplat si la altii. Am 2 amici care nu stiau cum se configureaza Iphonul si unul a platit cam 100 euro cost suplimentar iar altul cam 70 de lei.
Cum adica "conectat aiurea"? Ori te conectezi, ori nu te mai conectezi. EU stau toata ziua pe net pe iphone si abia am consumat 1 gb intr-o luna. Ce-i drept nu-l folosesc pentru radio si sa downloadez jocuri de sute de mega, dar aplicatii de 5-6-7 mega am tot luat.

floricel
01-23-2011, 11:55 PM

Da, chestia asta este valabila pentru cei care folosesc wireless internet, unde este 80eurocenti/Mb.