PDA

View Full Version : Unlock IPhone 3GS 4.1

Unregistered
01-24-2011, 04:04 PM
Salut! As dori si e daca se poate sa ma ajutati cu un tutorial pentru unlock. Iphoneul ruleaza fw 4.1 este deja jailbreakuit cu cydia si limera1n, iar in cydia este instalat ultrasnow pentru unlock. Problema este ca eu asa am achizitionat iphoneul si nu functioneaza keyboard clicks, lock sounds si message tone la el si nu sunt convins de functionalitatea gps-ului, de aceea vreau sa ii fac un restore . Eu am citit ceva despre redsn0w pe acest site si am vazut ca daca il folosesc nu o sa mai pot face upgrade la fw-urile urmatoare. Multumesc!

Am uitat sa specific ca basebandul este 6.15.00 si are boot rom nou

Unregistered
01-24-2011, 04:17 PM
Salut! As dori si e daca se poate sa ma ajutati cu un tutorial pentru unlock. Iphoneul ruleaza fw 4.1 este deja jailbreakuit cu cydia si limera1n, iar in cydia este instalat ultrasnow pentru unlock. Problema este ca eu asa am achizitionat iphoneul si nu functioneaza keyboard clicks, lock sounds si message tone la el si nu sunt convins de functionalitatea gps-ului, de aceea vreau sa ii fac un restore . Eu am citit ceva despre redsn0w pe acest site si am vazut ca daca il folosesc nu o sa mai pot face upgrade la fw-urile urmatoare. Multumesc!

Am uitat sa specific ca basebandul este 6.15.00 si are boot rom nou

de asemenea nu este nici problema cu profilul casti pentru ca muzica, si sunetele din aplicatii functioneaza, iar daca downloades custom sounds pentru sms sau keyboard, acestea functioneaza dupa ce sunt activate in winterboard

zelpix
01-24-2011, 04:18 PM
cu baseband 6.15.00 nu functioneaza GPS.Deocamdata nu fa restore, asteapta un pic pana apare solutia de donwgrade baseband, iar dupa aceea o sa ai acces si la GPS.
Despre sunete vezi daca in Sounds, ai pe ON toate alea ce ai tu nevoie.

Unregistered
01-24-2011, 04:23 PM
cu baseband 6.15.00 nu functioneaza GPS.Deocamdata nu fa restore, asteapta un pic pana apare solutia de donwgrade baseband, iar dupa aceea o sa ai acces si la GPS.
Despre sunete vezi daca in Sounds, ai pe ON toate alea ce ai tu nevoie.

Ok atunci, sunetele sunt pe on, multumesc pentru raspuns

floricel
01-24-2011, 05:54 PM
Ok atunci, sunetele sunt pe on, multumesc pentru raspuns

Din punctul meu de vedere, daca ai deja baseband-ul 6.15, nu vad de ce sa nu ii faci un restore sa vezi daca iti rezolva problema cu sunetele sau nu.
Daca va aparea solutia de downgrade baseband, tu si dupa restore tot 6.15 vei avea, deci implicit vei putea face si downgrade.(daca va aparea vreodata)

Unregistered
01-24-2011, 08:12 PM
Din punctul meu de vedere, daca ai deja baseband-ul 6.15, nu vad de ce sa nu ii faci un restore sa vezi daca iti rezolva problema cu sunetele sau nu.
Daca va aparea solutia de downgrade baseband, tu si dupa restore tot 6.15 vei avea, deci implicit vei putea face si downgrade.(daca va aparea vreodata)

<a href="http://www.zaone.ro/2010/11/29/tutorial-unlock-iphone-3g3gs-folosind-redsn0w-0-9-6-beta-5-si-ultrasn0w-1-2windowsmac/">Va rog sa cititi acest articol inainte de a incepe si urmati acest tutorial DOAR DACA acceptati posibilitatea de a nu mai putea face upgrade firmware pe viitor si cea de a pierde garantia terminalului!</a>

Cat de des se intampla sa nu mai poti face updateurile de fw viitoare?
Basebandu se updateaza cand faci updateuri de la apple sau cand faci un hack?
Deja mi sa pus pata si ii dau restore, nu cred ca am ceva de pierdut, eventual sa folosesc alt telefon pana apare alta procedura de unlock

zaone
01-24-2011, 08:26 PM
Deocamdata Apple nu a blocat posibilitatea de a face update daca ai baseband de iPad. Pana acum doar cu iTunes e putea, insa la baseban de iPad poti face si folosind redsn0w.

Unregistered
01-24-2011, 08:28 PM
imi da eroare 3194 cand vreau sa fac restore la 4.1 din itunes

Unregistered
01-24-2011, 08:35 PM
Deocamdata Apple nu a blocat posibilitatea de a face update daca ai baseband de iPad. Pana acum doar cu iTunes e putea, insa la baseban de iPad poti face si folosind redsn0w.

ok, deci sa inteleg ca doar cand updatezi din itunes exista posibilitatea sa-ti faca update la baseband

zaone
01-24-2011, 08:43 PM
Da, normal. Iti da eroarea aia pentru ca iti trebuie SHSH ca sa faci restore la o versiune veche a iOS.

Unregistered
01-24-2011, 08:52 PM
SHSH: iOS 4.1, 4.2.1+ asa imi scrie in cydia

floricel
01-24-2011, 10:05 PM
Daca ai shsh de 4.1 salvat in cydia foloseste tiny umbrella de aici (http://cache.firmwareumbrella.com/downloads/tinyumbrella-4.21.05.exe) urmand acest tutorial (http://www.zaone.ro/2010/08/22/tutorial-cum-sa-faci-downgraderestore-de-firmware-cu-shsh-salvat-de-tinyumbrella/)

Unregistered
01-24-2011, 11:01 PM
Am rezolvat, multumesc mult baieti, dau o bere cand treceti prin ramnicu-valcea