PDA

View Full Version : Navigon imbunatateste sistemul Live Traffic si lanseaza un nou support pentru masina

zaone
01-27-2011, 04:30 PM
100

Astazi la MacWorld Navigon a anuntat ca va lansa un nou suport pentru masina destinat terminalelor iPhone 3G/3GS/4. Noul suport va inlocul pe piata versiunea deja existenta insa nu se stie cat va costa.

Aplicatia Mobile Navigator va fi actualizata si sistemul care ofera informatii din trafic va include inca 200.000 mile de drumuri din America. Desigur ca in Romania nu functioneaz si nici nu va functiona in viitorul apropiat.

De aici (http://www.macworld.com/article/157421/2011/01/navigon.html).

scalpel_diem
01-27-2011, 04:36 PM
navigon am si eu pe iphone...hmm...si merge mai bine ca Igo in romania ;)

zaone
01-27-2011, 04:45 PM
Da, dar functia asta Traffic Live nu exista in Romania, practic despre asta era vorba.

valimiu
01-27-2011, 06:30 PM
navigon am si eu pe iphone...hmm...si merge mai bine ca Igo in romania ;)

Salut, te rog spune-mi si mie cum se
manifesta Navigon in Rom. Am inteles din post-ul tau k mai bine ca iGo , desi multi mi-au spus k ar fi cea mai buna iGo. Eu am vrut sa il iau dar au scumpit de pe la $85 parca sau chiar 75, nu mai retin, la 120. Deja e cam mult.. Mai astept poate va fi la reducere. Telul meu nu e jaibreak-uit si tot ce am pus pe el e pe bune din App store..poate ne intalnim intr-o zi..sunt curios cum e navi.. Altfel ar trebui sa skimb pe cea din bord si ma duce pe la vreo 1000€..

Poison
01-27-2011, 06:55 PM
Navigon se descurca bine in orasele mari, eu unul zic ca este mai bun decat iGo care are un delay in voce. Oricum iti recomand sa mai astepti comentarii

scalpel_diem
01-27-2011, 07:30 PM
manifesta Navigon in Rom. Am inteles din post-ul tau k mai bine ca iGo , desi multi mi-au spus k ar fi cea mai buna iGo. Eu am vrut sa il iau dar au scumpit de pe la $85 parca sau chiar 75, nu mai retin, la 120. Deja e cam mult.. Mai astept poate va fi la reducere. Telul meu nu e jaibreak-uit si tot ce am pus pe el e pe bune din App store..poate ne intalnim intr-o zi..sunt curios cum e navi.. Altfel ar trebui sa skimb pe cea din bord si ma duce pe la vreo 1000€..

nu am facut un studiu intens comparativ, dar am fost pe ici pe colo inclusiv afara si apoi am sters Igo ca imi ocupa loc degeaba :)...e si chestie de gust intr-un final

Unregistered
01-27-2011, 07:35 PM
Buna, eu locuesc in Londra si folosesc atât Navigon cat si iGo de vreo 2 ani. Le-am folosit si in Romania. Eu prefer Navigon doar ca in Ro nu ai harta detaliata cu toate stradutele din orașele mici cum ai cu Navigon.

Protektor
01-27-2011, 09:35 PM
Navigon e un soft bun cu o rutare buna, pentru RO iti recomand iGO. ( harti mult mai detaliate, la nivel de nr. de casa, mult mai multe puncte de interes, camere video, si la imagine e mult mai ptrietenos). Drumuri principale stie destul de multe, dar la drumuri secundare mai are mult de incatat, actualizarea hartilor pentru RO lasa de dorit.NAVIGON folosete harti NAVTEQ, iGO foloseste harti TELEATLAS, dat sunt si cu harti ale provoderilor locali TOPMAP, care de curand au bagat si DA ( drver alert). NAVIGON foloseste Live Traffic, dar pe 3G, pentru ca la iPhone nu ii poti pune deocamdata antena TMC, dupa cate stiu eu. Nu sunt sigur daca la NAVUGON punctele de intere ( POI) vin la pachet cu softul sau trebuie cumparate separat. Un ultim lucru care are o foarte mare importanta, atunci cand cumperi un soft de nvigatie este udate-ul, adica la cate ai ai aces ( nelimitat sau maxim doua pe an).
Nu stiu daca nu cumva ar fi bine sa deschidem un thread-separat despre softuri de navigatie ca aici suntem cam off topic cu aceste discutii?

valimiu
01-27-2011, 11:13 PM
Pana la urma mai e un aspect al discutiei astea: din punctul meu de vedere nu e un minus major dc un soft de navi nu e " detaliat" pt Romania. La o adica ma pot da jos din masina oriunde in Rom si intreba incotro dc navi nu mai stie. Eu in principal vad rostul unei asemenea aplicatii in restul Europei. La asta m-am uitat initial, la Navigon Europa deci o harta de 1.8 GB.