PDA

View Full Version : Client Office Communicator 2007 pentru iPhone

Iph4g
04-11-2012, 11:32 PM
Hello

Foloseste cineva in client pentru OCS 2007 R2?
Eu am cumparat din AppStore iDialog dar dupa cateva zile mi-am dat seama ca aplicatia se deconecteaza autoamt de la server dupa 9 minute de inactivitate.

Citind mai mult am inteles ca asta e o politica Apple pe care o impune dezvoltatorilor ca sa conserve durata de viata a bateriei.

Totusi, este ridicol pentru un client de messenger sa se deconecteze dupa 9 minute daca nu este folosit. Macar daca ar putea fi setat manual acest interval in functie de preferintele fiecarui utilizator.

Astept alternative la iDialog deoarece nu mai vreau sa platesc vreo aplicatie dupa care sa aflu ca nu e ceea ce trebuie.

Thanks

mnz
04-12-2012, 01:09 PM
am cautat si eu la un moment dat si n-am gasit nimic. de iDialog asta nu stiam.
da, o aplicatie trebuie sa aiba permisiune speciala ca sa stea in background permanent si parca e restrictionata acesta permisiune exclusiv catre aplicatii cu functii GPS si de streaming video/audio.
ceilalti clienti de servicii messenger sunt in aceeasi situatie - ei iti livreaza notificari ca ai mesaje noi prin push notifications si chiar si asa dupa un timp, ca sa nu consume resurse server side ale lor, te instiinteaza ca te vor deconecta.

Iph4g
04-12-2012, 01:16 PM
Am mai gasit niste aplicatii client OCS: Xavy si iOCS.
La aceste aplicatii nu am vazut nimic scris ca te-ar deconecta dupa o perioada de timp.

Totusi n-as vrea se la platesc si pe astea si sa vad ca au aceiasi problema.
Eram curios daca le foloseste cineva.

mnz
04-12-2012, 01:21 PM
In iOS, only specific app types are allowed to run in the background:

Apps that play audible content to the user while in the background, such as a music player app

Apps that keep users informed of their location at all times, such as a navigation app

Apps that support Voice over Internet Protocol (VoIP)

Newsstand apps that need to download and process new content

Apps that receive regular updates from external accessories

de aici (http://developer.apple.com/library/ios/#DOCUMENTATION/iPhone/Conceptual/iPhoneOSProgrammingGuide/ManagingYourApplicationsFlow/ManagingYourApplicationsFlow.html)

acum teoretic OCS inseamna si VOIP si ar trebui sa primeasca permisiunea speciala. Aplicatii cu permisiunea asta sunt Skype si Viber de exemplu.

am putea sa le dam un mail developerilor aplicatiilor sa ii intrebam exact.

mnz
04-12-2012, 01:29 PM
iOCS vad din reviews ca nu merge deloc.
la Xavy iar multe opinii negative gasesc.
si in descriere (changelog) la iDialog scrie clar de cele 9 minute.

al dracu de scumpe toate aplicatiile astea.

Iph4g
04-12-2012, 01:31 PM
Daca as gasi o versiune mai veche de iDialog cred ca as rezolva problema mea...

mnz
04-12-2012, 03:57 PM
Daca am avea ceva gen filehippo.com pentru ios apps...