PDA

View Full Version : Cartela internet vodafone ipad

BVM
04-13-2012, 01:05 AM
salut
sunt interesat de cartela internet, mai exact pentru ipad, la vodafone

vad ca oferta pt ipad este aceasta: https://www.vodafone.ro/personal/int...ipad/index.htm
adica 2 gb cu 11 euro credit

pe de alta parte oferta pt cartela internet este aceasta:https://www.vodafone.ro/personal/int.../index.htm#id2
una dintre optiuni ar fi : 2gb cu 9 euro credit

intrebarea este : de ce as plati 11 euro credit pt 2 gb cand pot plati 9 euro credit ??? e ceva ce-mi scapa mie ???

de asemenea as dori sa stiu daca cartela internet (oricare ar fi ea, de 11 euro sau de 9 euro) are inclusa, gratuit, functia Personal hotspot pentru ipad?

va multumesc tuturor celor care ma veti lamuri

OXXO
04-15-2012, 05:45 AM
Salut, link-urile catre acele abonamente de internet nu mai functioneaza. Eu folosesc un abonament de date de la Vodafone de 9 euro si sunt foarte multumit de el ca si viteza. Are trafic nelimitat, 2 GB la viteza maxima iar daca depasesti 2GB de date, viteza scade la jumatate. Inconvenientul acestui abonament de date este ca nu poti folosi Internet Tethering (Personal Hotspot) nativ (Cei de la Vodafone mi-au zis ca nu pot activa aceasta functie decat pe abonamentele care au si voce) dar poti rezolva prin Tether Me daca ai Jailbreak. In plus mai ai 100 sms pe el. Abonamentul se numeste Internet Nelimitat Standard .

BVM
04-15-2012, 08:07 AM
Cand ai făcut abonamentul ai primit Microsim gratuit sau ai plătit suplimentar pt el?
Poți activa abon. de internet direct pe iPad?
Trebuie sa cumpăr si modemul de la ei pt a activa cartela pe un calculator si după aceea sa introduc microsimul in iPad?

OXXO
04-15-2012, 08:12 AM
Cand am facut abonamentul de date aveam un iPhone 3G, nu le-am cerut microsim, dupa ce mi-am luat iPhone-ul 4, am mers la reprezentanta Vodafone, mi-au dat gratuit microsimul si mi-au spus ca imi adauga 3 euro pe factura si asa s-a intamplat. Abonamentul l-au activat pe loc. Daca ceri microsim din prima poate nu te costa nimic.

BVM
04-15-2012, 08:15 AM
"La cartela(fie ea de internet sau de voce la care ai optiune de internet pe mobil), nu poti activa optiunea de Personal hotspot. Poate fi activata la un abonament fie el de voce sau de date si poti sharui orice APN daca ai instalata versiunea de iOS 5.1."
Acesta este răspunsul pe ca l-am primit de la un reprezentat Vodafone de pe alt forum in legătura cu tetheringul

OXXO
04-15-2012, 08:24 AM
Cand au spus cartela s-au referit la cartela prepay si asa este, merge doar la abonament dar sa fie de tip: internet pe mobil.
Abonamentul de care ti-am spus este un abonament de date si nu se poate activa, sau cel putin nu se putea acum 3 luni cand am sunat eu la ei. Asta cu 5.1 mi se pare stupida, cred ca de fapt se refera la faptul ca trebuie sa ai ultimul update la carrier settings pe care il obtii daca, cel mai simplu, faci un update de iOS.

TudorVf
04-19-2012, 08:07 PM
Salut, link-urile catre acele abonamente de internet nu mai functioneaza.
a luat cu copy/paste de pe CG; a postat si acolo; link-urile erau:
https://www.vodafone.ro/personal/internet-oriunde/internet-pe-laptop-sau-PC/cartela-internet/optiunea-ipad/index.htm
https://www.vodafone.ro/personal/internet-oriunde/internet-pe-laptop-sau-PC/cartela-internet/index.htm#id2

Inconvenientul acestui abonament de date este ca nu poti folosi Internet Tethering (Personal Hotspot) nativ (Cei de la Vodafone mi-au zis ca nu pot activa aceasta functie decat pe abonamentele care au si voce) dar poti rezolva prin Tether Me daca ai Jailbreak.
este probabil ca aceasta functie sa poata fi implementata la un moment dat si pentru tabletele iPad(tehtering)

Cand ai făcut abonamentul ai primit Microsim gratuit sau ai plătit suplimentar pt el?

Sim/microsim se da gratuit in baza abonamentului nou activat. Daca ai un abonament existent, prima schimbare de la SIM la microSIM este gratuita. De asemenea lucrul acesta este valabil si pentru cartela internet.

BVM
06-30-2012, 01:01 PM
Salut, link-urile catre acele abonamente de internet nu mai functioneaza. Eu folosesc un abonament de date de la Vodafone de 9 euro si sunt foarte multumit de el ca si viteza. Are trafic nelimitat, 2 GB la viteza maxima iar daca depasesti 2GB de date, viteza scade la jumatate. Inconvenientul acestui abonament de date este ca nu poti folosi Internet Tethering (Personal Hotspot) nativ (Cei de la Vodafone mi-au zis ca nu pot activa aceasta functie decat pe abonamentele care au si voce) dar poti rezolva prin Tether Me daca ai Jailbreak. In plus mai ai 100 sms pe el. Abonamentul se numeste Internet Nelimitat Standard .

Salut
Mi-am făcut si eu acest tip de abonament: Internet Nelimitat Standard - 9 euro cu 2 giga pt ipad3
Vreau sa știu dacă acum (Iunie 2012) merge personal hotspot pt ipad3.
Am sunat la Vodafone si mi-au spus ca au activat optiunea " modem pt iPhone " dar nu au știut sa-mi spună dacă merge pe iPad 3.
Am restartat ipadul, am dat reset la network settings dar nu-mi apare optiunea personal hotspot.
La apn am: internet.vodafone.ro
La Carrier am : vf12.0
Am iOS 5.1.1
Are cineva iPad 3 cu abonament de date la Vodafone cu optiunea personal hotspot activata?
Va rog ajutati-mă si pe mine. Vreau sa știu dacă merge sau nu merge.Cei de la Vodafone nu au reușit sa mă lamureasca

De asemenea o data cu abonamentul am primit si 100 de SMS gratuite.Cum trimit SMS de pe iPad? Cu iMessage nu merge.

mikeru
06-30-2012, 01:05 PM
dacă ai jailbreak, cu SwirlySMS din Cydia

/m.r.
Sent from my iPad using Tapatalk HD

BVM
06-30-2012, 01:27 PM
Nu am Jailbreak

TudorVf
06-30-2012, 05:16 PM
Concluzie: Tethering nu merge pentu moment pentru ca nu este disponibila la Vodafone pentru tableta iPad si asta cel putin pentru iOS 5.1.1. Daca vor fi noutati atunci cand se va lansa iOS 6, te voi anunta.

Pentru mesaje, nu le poti trimite pentru ca nu a implementat Apple aceasta functie in sistemul de operare pentru tableta. Poti trimite doar iMesagges.

Totusi poti avea acces la aceste functii cu Jailbreak. Ti s-a dat mai sus solutia pentru mesaje, iar pentru tethering exista Tetherme(cred ca asa se cheama).

flotouran95
06-30-2012, 05:22 PM
Da asa e asa se numeste Tether Me (http://www.tetherme.net/)

BVM
09-24-2012, 08:04 PM
[QUOTE=TudorVf;57439]Concluzie: Tethering nu merge pentu moment pentru ca nu este disponibila la Vodafone pentru tableta iPad si asta cel putin pentru iOS 5.1.1. Daca vor fi noutati atunci cand se va lansa iOS 6, te voi anunta.

/QUOTE]

am instalat ios 6 , merge tethering pt ipad acum ?
nu-mi apare nimic in setari

TudorVf
09-24-2012, 09:40 PM
Nu, din pacate. M-am interesat si nici colegii din suport nu au detalii in acest sens pentru moment.

SunSetRo
04-21-2013, 06:34 PM
Inchis si mutat.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk 2