PDA

View Full Version : FACE TIME & iMessage Activation problem Iphone 4 IOS 5.0.1 Gevey

lov3som3
05-02-2012, 08:47 PM
Buna.

AM o problema cu activarea Face Time si Imessage pe un iphone 4, care a fost al meu, acum este al prietenei.

Detaliile sunt:
Iphone 4 - ios 5.0.1 codat Vodafone Germania. Activat de mine cu SAM (cat timp a mers- salvat activarea-cookie..etc).

Eu mi-am achizitionat eu Iphone 4s si astfel telf l-am dat prietenei. Desigur nu i-am facut activarea cu SAM si pe cartela ei( n-am mai prins sa mearga SAM) si astfel ea fols fostul meu sim Gevey. Problema este ca acum in SAM scrie la ACTIVATION: missmatched iccid..etc
Din cauza asta cred ca nu se poate activa facetime si imsg. Stiam ca treb sa fie telf activat si sa poata sa trimita sms international. Acum m-am dus in SAM si am dat Hacktivate, dar tot acelasi lucru ramane: Missmatched iccid.
Ma poate ajuta cineva cu o idee cum sa il fac sa il vada din nou activated? Preferabil fara Restore, pt ca abia i-am facut cand am activat telef "oficial".
Astept sugestii!

P.S.
Cand ii dau on la facetime de exemplu : acolo scrie ID-ul ei Apple dar nu stiu cum apare acolo si numarul meu de telefon:| greyed out..can't modify it. Am pus peste tot in telf nr ei, my info, prefix international tot..si am dat si reset network settings. Tot nu a disparut numarul meu de acolo.

Va multumesc baieti..anticipat!

OXXO
05-02-2012, 08:57 PM
Cauta tutorialul meu de activare cu SAM, ala e unlock nu activare despre care vorbesti tu.

lov3som3
05-02-2012, 09:04 PM
Da imi cer scuze. am fols "activare" in loc de "unlock".
Am spus activare pt ca telf nu mai fusese activat ever pe reteaua lui(vodafone DE).
forum.idevice.ro/showthread.php/5010-TUTORIAL-Activare-iPhone-folosind-SAM?highlight=OXXO+tutorial
Linkul de sus este tutorialul la care te refereai?
As vrea totusi sa ma asiguri ca nu treb sa ii fac vreun restore cumva..sa nu se strice ceva:))
N-as vrea sa fac iaaaaaar restore

OXXO
05-02-2012, 09:09 PM
http://forum.idevice.ro/showthread.php?t=5010 fa un backup inainte sa te apuci si respecta tutorialul, daca nu il respecti, se poate termina foarte urat in sensul ca ramai cu iphone-ul dezactivat si vei avea nevoie de sim-ul retelei pe care a fost blocat telefonul.

lov3som3
05-02-2012, 09:30 PM
Am inteles. Riscu un pic cam mare momentan. Am sa il las asa pana in noiembrie cand mi-l decodeaza obligat cei de la Vodafon germania , pt ca iesa din contract. O sa folosim tango in loc de facetime:)
N-as vrea sa il blochez de aiurea, cand sunt alternative.
Multumesc pt raspunsul prompt, am pus bookmark la tutorial sa il fols poate pe viitor.
Mersi

OXXO
05-02-2012, 10:34 PM
Cu placere, oricand ;)

lov3som3
03-21-2013, 07:51 PM
Can be closed :)

Man
03-21-2013, 08:22 PM
Done.

Sent from my iPad using Tapatalk HD