PDA

View Full Version : Airport auto

Alexabv
05-18-2012, 01:42 AM
Am montat cu succes pe masina un airport express cuplat pe intrarea auxiliara
Astfel de pe ipad ipod iphone sau laptop (cu airfoil) sunetul se aude in boxele masinii la o claritate impresionanta fara fire . Sistemele cu bluetooth se aud prost avand limitari .(am testat multe dispozitive unele foarte scumpe)
Prima problema a fost ca odata iphone cuplat cu airport expres, ramanea fara internet asa ca am montat si un router cu sim de la digi pentru a nu pierde internetul
De pe iphone flacurile se aud sesizabil mai bine decat formatul mp3 ( pe bluetooth nu faci diferenta intre mp3 128 si 320)
Nu sunt eu mare meloman dar nu mai suportam fire prin masina emitatoare radio sau adaptoare bluetooth
O placere sa stai in spate sa vezi un film sau diverse videoclipuri pe ipad

Probleme nerezolvate :
1. Daca stie cineva cum pot pe un iphone sa fiu cuplat pe wifi ( pt ca sunetul sa se auda in difuzoarele masinii) dar internetul sa vina pe 3G ?
Uneori pe wifi nu am net pt ca sunt in zone unde digi nu are semnal.
2. Exista un soft pt ipad sau itunes ca airportul sa fie cuplat automat ? Adica fara a mai selecta manual iesirea
3. Exista un NAS sau un media center de cuplat in retea de pe care se pot vedea filmele pe ipad ?

Alexabv
05-19-2012, 02:28 AM
raspund singur la prima inrebare:
am gasit solutia pe net si merge :

The solution does not require any additional software nor require a jailbreak.
All you need to accomplish this is already built into every iPhone and iPad with 3G.

Connect to your wifi and write down the IP address your router assigned you. Then, select static tab instead of DHCP and fill in the IP address your DHCP server assigned to your iPad. Next, fill in the subnet mask but leave the rest of the fields empty.
You now have access to your wifi as well as 3G.

I ran into this issue when I wanted to use live traffic using 3G for my iPad's GPS and still connect to my GoFlex Satellite using wifi. It works extremely well