PDA

View Full Version : Ajutor!Restaurare Unlock cu sam!!

iulickw
05-21-2012, 11:58 AM
Am un iphone 4 cu baseband 04.12.01 si aveam inainte vers 5.1 si am dat update la 5.1.1 din cate am inteles trebuie sa apara jailbreak untetread si din cate am inteles 5.1.1 e la fel ca 5.1 numai ca rezolva niste buguri...Problema e ca eu am salvata decodarea si instalez sam ,el este activat cu jailbreak,si la sam imi apare acolo ca e hactivat si cand ii dau revert stock imi zice eroare si nu am cum sa ii dau enabled la sam ,am incercat sa copii decodarea dar la user/preferences nu este com.binger ala,dupa ce copii decodarea el ramane pe cautare iar dupa nici un serviciu ....
Cn ma poate ajuta sa posteze aici sau daca puteti sa ma rezolvati prin team vier >....> Stima!!!

mikeru
05-21-2012, 12:05 PM
ai răbdare pānă apare untethered și vezi atunci.

au mai pățit și alții să nu poată face a doua oară unlock din cauza jailbreakului tethered.

ScoRpioN95
05-23-2012, 01:11 AM
si eu am patit. nu a mers sa dau revert lockdownd to stock. imi dadea stockification failure. am incercat 2 ore fara rezultat. chestia era ca nu`mi mai vedea nici sim-ul

golurisigoale
05-23-2012, 11:03 AM
@iulickw da-mi un un PM cu un un contact sa putem vorbi

mikeru
05-23-2012, 12:22 PM
daca ai rezolvare, posteaz-o aici, nu in discutii private.

golurisigoale
05-23-2012, 02:38 PM
ok , am vrut doar sa ii fie lui mai usor cu team viewer
Instaleaza i-funBox
Intra in var/root/Library , sterge fisierul lockdown care este acolo si copiaza fisierul salvat (lockdown)
Dupa intra in /User/Library/Preferences si sterge fisierul "com.bingner.sam.plist"
Dupa ce ai terminat scoate iphonu de la usb sau incarcat....dai respring de 2 ori ...si un reboot device...Daca nu merge mai am o solutie

Intra in sam dai "hacktivate" , Dupa ce ai dat "hacktivate" dute si pune fisierele lockdown salvate de catre sam...dupa ce leai pus , dai din nou "hacktivate" si o sa iti apare cautare..

Eu asa am facut si mia mers din prima . Dar eu cand am facut salvarea cu sam am facuto si din redsn0w si manual....dar cea cu redsnow nu a mers iar cea manuala a mers (solutia manuala erea sa intri "var/root/Library " si sa salvezi fisierul lockdown)

englezu
05-23-2012, 08:50 PM
am si eu aceasi problema dupa update la 5.1.1 . cind pun cartela in telefon am IMSI SI ICCID dar nu gasesc fisierul com.bingner.sam.plist sa il pot sterge sa pot da restore , am incercat si cu fisierul salvat manual si cu fisierul din redsnow, poate fi de la jailbreack sau de la restore ?

golurisigoale
05-23-2012, 10:55 PM
@engelzu stergerea fisierului "com.bingner.sam.plist" nu este obligatorie..acest fisier este pentru a nu mai putea face update sau sa nu se mai faca srok la sam...

englezu
05-23-2012, 10:59 PM
da, dar nu imi vede cartela daca fac schimb de fisiere si atit. am facut exact ca in toate tutorialele dar nu vede reteaua

mikeru
05-23-2012, 11:50 PM
ți-ai reparat cumva Notificările - treaba cu activarea?

nu-ți merge și unlock-ul și activarea

englezu
06-04-2012, 09:55 AM
am dat restore la 5.1.1 am instalat sam , imi vede cartela dar nu se mai activeaza , cauta de nebun, vreo idee? cineva? acum imi apare si meniul sam si in preferinte sam.plist