PDA

View Full Version : Probleme cu iphone 3gs restore la 5.0.1

catalynoo
06-06-2012, 10:17 PM
Buna seara.. Sunt umpic nou si nu prea ma pricep , am tot intrebat dar mi-ati raspuns cu niste termeni pe care nu i-am inteles pentru ca nu ma pricep. Cu toate astea am reusit sa imi salvez shsh-urile de pe telefon, am luat si redsn0w folosind un tutorial (http://forum.idevice.ro/showthread.php/5874-TUTORIAL-Cum-sa-semnezi-un-Custom-IPSW-pentru-a-face-Restore-la-iOS-5-0-1) de la voi, am intrat in i faith sa semnez 5.0.1, si acum vad ca imi downloadeaza ipsw-ul. Sa va mai zic si nste info ca apoi sa incep cu nelamuririle,
baseband: 05.16.05, iar terminalul este neverlocked. Acum ma intereseaza, care-i treaba cu baseband-ul si ce se intampla cu el cand eu fac restore? ramane acelasi ? sau se schmba? Exista vreun risc sa ajung si eu cu baseband 6 de ipad si sa nu mai pot folosi gps-ul terminalului? Trebuie sa fac prezervare de baseband pentru eventualele restore-uri sau upgrade-uri care le voi face? Si facand restore cu redsn0w, cand voi deschide telefonul va fi ca si cum a fost O.S.-ul din magazin sau va fi deja jailbreak-uit? Si pentru viitor cand va iesi un jailbreak stabil pentru 5.1.1 care ar fi motivele sa fac update? e vreo diferenta? unde sunt imbunatatirile aduse? Imi cer scuze pentru atatea intrebari, dar de regula, cand fac ceva, vreau sa stiu ce fac, si mai ales de ce.

Protektor
06-06-2012, 10:27 PM
Tu nu ai treaba cu basebandul, ca telefonul tau e decodat. Tu poti pune orice IOS vrei la care ai salvate shsh-urile. Nu poti pune basenband, fara sa vrei.
5.1.1. se pare ca imbunatateste durata de utilizare a bateriei si mai ai avantajul aplicatiilor noi. In rest ti-ai raspuns singur la intrebari. Bravo.

catalynoo
06-06-2012, 10:34 PM
am folosit ifaith, am semnat shsh 5.0.1 si acum imi zice proceed :) sper sa nu il stric si pe asta ca mai am ceva terminale la activ, nu neaparat de la apple, dar dupa asta voi plange cel mai tare , ca nu are grad de comparatie :),
e hai, prima greseala, am uitat sa salvez agenda :)
si inca ceva, am primit un dock de ipod care se pare ca nu este compatibil cu terminalul, daca te pricepi.. care este limitarea defapt la utilizarea acestui dispozitiv? e de natura hardware sau software? pentru ca ma gadesc ca, daca este de natura hardware as putea sa desfac dock-ul si sa ii inlocuiesc conectorul cu unul compatibil, sau tine de vreun cip din dock?

Protektor
06-06-2012, 10:38 PM
Si eu am stricat un 3g :(.

catalynoo
06-06-2012, 10:47 PM
gata, acum mai trebuie sa ii fac jailbreak , vad ca a mers si versiunea si a ramas si acelasi baseband, la cate tutoriale pentru situatii particulare sunt, si la cate moduri sunt, nu pot decat sa imi imaginez cat au lucrat baietii, si imi imaginez cat ati testat si voi pe terminalele voastre pana sa ajungeti la setarile cat mai optime :) multumesc mult de tot

OXXO
06-07-2012, 04:16 AM
Baseband-ul este chipsetul din iPhone/iPad care se ocupa cu telefonia, cei care au terminalul blocat pe o alta retea decat pe cea pe care o folosesc si au baseband decodabil trebuie sa faca update la sistemul de operare (iOS) fara sa faca si update de baseband (aici nu este cazul tau avand terminalul neverlocked).
Daca vrei sa faci restore, sa ai terminalul ca atunci cand il cumperi din magazin, trebuie doar sa faci restore din iTunes fara sa mai folosesti alte programe (cum sunt Redsn0w sau Sn0wbreeze).
In momentul in care vrei un iOS mai vechi decat cel care este la zi, trebuie sa il semnezi inainte sa il pui pe telefon (cu semnaturile pe care le gasesti in Cydia, pe care le descarci in PC, partea asta am vazut ca ai facut-o).
Cei care pun baseband de iPad pe 3GS recurg la aceasta metoda pentru a face unlock software cu ultrasn0w.