PDA

View Full Version : Cum fac un update de la 4.1 la 5.1.1 ?

Cristy FsH
06-24-2012, 01:47 PM
Salut. Ma scuzati daca nu postez unde trebuie. Stiu ca sunt si tutoriale pentru asa ceva dar am niste intrebari. Deci sunt proastat posesor al unui iPhone 3GS 16GB Neverloked. Am iOS 4.1 cu jailbrake. Am baseband 05.12.02. Vreau sa fac update la iOS 5.1.1 imi puteti spune ce tutorial sa urmez pentru a face update si sa nu fac update si la baseband. Iar dupa ce am facut update as vrea sa imi aratati un tutorial si pentru a face jailbrake. Va multumesc anticipat si scuze inca odata daca nu am postat unde trebuie.

nemet_tt
06-24-2012, 02:28 PM
Daca e neverlocked nu te intereseaza ca se face update de baseband

Sent from my iPhone using Tapatalk

tiberiuboboc
06-24-2012, 02:29 PM
Daca este neverlocked, de ce nu vrei sa faci upgrade la baseband? Cu ce te ajuta pastrarea basebandului?
Fiind neverlocked poti face update direct din iTunes la 5.1.1 pentru care exista JB untethered.
Daca totusi vrei sa-ti pastrezi BB, foloseste snowbreeze (http://www.idevice.ro/2012/05/26/tutorial-untethered-jailbreak-si-unlock-ios-5-1-1-pe-iphone-ipad-si-ipod-touch-cu-sn0wbreeze-2-9-4windows/).

Cristy FsH
06-24-2012, 02:30 PM
Daca e neverlocked nu te intereseaza ca se face update de baseband

Deci nu va ajunge la baseband de iPad nu ?

nemet_tt
06-24-2012, 02:31 PM
Nu

Cristy FsH
06-24-2012, 02:33 PM
Daca este neverlocked, de ce nu vrei sa faci upgrade la baseband? Cu ce te ajuta pastrarea basebandului?
Fiind neverlocked poti face update direct din iTunes la 5.1.1 pentru care exista JB untethered.
Daca totusi vrei sa-ti pastrezi BB, foloseste snowbreeze (http://www.idevice.ro/2012/05/26/tutorial-untethered-jailbreak-si-unlock-ios-5-1-1-pe-iphone-ipad-si-ipod-touch-cu-sn0wbreeze-2-9-4windows/).
deci am inteles ca nu voi ajunge la baseband de ipad ok. deci pot sa dau pur si simplu actualizeaza din iTunes nu ?

mikeru
06-24-2012, 02:54 PM
dacă ai jailbreak acum, e mai bine să-l duci īn DFU mode și să dai RESTORE, nu update.

ești sigur că e neverlocked, sau e totuși cu jailbreak și ultrasn0w pe el? mai uită-te o dată, pentru liniștea mea.

1. dacă are cydia.
2. cānd dai search īn cydia după ultrasn0w, vezi dacă are o bifă īn dreptul lui.

te īntreb astea fiindcă la 4.1 nu ar trebui să ai baseband 5.12. și dacă faci restore din itunes, pierzi basebandul decodabil.

Cristy FsH
06-24-2012, 02:58 PM
dacă ai jailbreak acum, e mai bine să-l duci īn DFU mode și să dai RESTORE, nu update.

ești sigur că e neverlocked, sau e totuși cu jailbreak și ultrasn0w pe el? mai uită-te o dată, pentru liniștea mea.

1. dacă are cydia.
2. cānd dai search īn cydia după ultrasn0w, vezi dacă are o bifă īn dreptul lui.

te īntreb astea fiindcă la 4.1 nu ar trebui să ai baseband 5.12. și dacă faci restore din itunes, pierzi basebandul decodabil.

da are jailbreak acum. am cautat in cydia ultrasn0w si nu are. e neverloked 100%.

deci acum ma duc in iTunes il bag in DFU mode si apas shift + restore si pun ips-ul cu 5.1.1 luat de pe iDevice. e ok ?

mikeru
06-24-2012, 02:59 PM
da.

Mă mir totuși de baseband.. sau a fost făcut neverlocked īntre timp?

Cristy FsH
06-24-2012, 03:02 PM
da.

Mă mir totuși de baseband.. sau a fost făcut neverlocked īntre timp?

ok. nu am idee asa lam primit cu iOS 4.1 instalat si nu avea jailbrake si functiona si in alte retele inafara de orange. chiar eu iam facut jailbrake cu redsn0w.

mikeru
06-24-2012, 03:31 PM
oh, ok, atunci da, poți face lejer restore-ul la 5.1.1.

din cauza jailbreak-ului e nevoie de restore. să īți faci backup la contacte și ce mai ai nevoie. folosește iTools, e grozav pentru treburi de-astea :)

Cristy FsH
06-24-2012, 09:50 PM
oh, ok, atunci da, poți face lejer restore-ul la 5.1.1.

din cauza jailbreak-ului e nevoie de restore. să īți faci backup la contacte și ce mai ai nevoie. folosește iTools, e grozav pentru treburi de-astea :)

mersii mult am reusit merge foarte bine :d