PDA

View Full Version : Macbook retina 2012 -defect -abuz GARANTIE ISTYLE.RO-

Iliescu Ion Corneliu
07-30-2012, 08:54 PM
Buna ziua,
aproximativ 20 zile in urma am cumparat de la Istyle Banease un portabil Macbook pro retina (varianta de 2,33) ,l-am folosit aproximatvi 4-5 zile si am fost total nemultumit. Acest laptop are o garantie de 1 an daca este cumparat pe firma si 2 ani daca este cumparat de o persoana fizica. Se practica aceasta procedura din cauza faptului ca la o persoana fizica exista o directiva europeana clara ca garantia sa fie de 2 ani. Nu prea este corect acest lucru si nu am vazut alte firme din Romania care vand electrocasnice sa aiba aceasta comportare....diferentiata pentru firme si persoane fizice...garantia ar trebui sa fie aceasi ! (in sfarsit nu aceasta este problema)
In sfarsit nu aceasta este problema.....problema o sa o vedeti in randurile de mai jos.
Am avut si un mic ghinion sa zic asa ...mi-a picat geanta din mana a doua zi de cand l-am cumparat si laptopul a suferit un mic soc mecanic (foarte mic ) abia sesisabil pe carcasa de aluminiu. Acest soc nu are nici o legatura cu defectul de fabricatie sau de soft(nu stiu exact) constatat de mine.
Laptopul nu poate sa functioneze in parametri cand se utilizeaza in acelasi timp wireless si bluetooth....practic nu poti folosi magic mouse ori alt dispozitiv bluetooth!
-filmulet pus de mine sa vedeti problema
Wg3Zs7UBV1I
Alti useri cu aceasi problema:
https://discussions.apple.com/message/18940441#18940441
https://discussions.apple.com/thread/4096747?start=0&tstart=0

Laptopul este de aproximativde 15 zile la Istyle . Au constatat defectul si acesta este raspunsul lor catre mine:
Buna ziua
Rezultatul testelor efectuate a fost analizat si de catre Apple si ne-au dat urmatorul raspuns . Este un bug de soft care va fi remediat in urmatorul update de sistem . Ne cerem scuze pentru timpul in care a trebuit sa asteptati , puteti ridica calculatorul din Baneasa
O zi buna .
Alexandru Stan
ISTYLE RO | | Apple Premium Reseller | Apple Authorized Service Provider
Service Engineer | ACMT

42D Sos. Bucuresti - Ploiesti,
P.O Box: 013696, Bucharest, Romania
T: +40314-380602/03/04
M: +4072 09-APPLE
E: service@istyle.ro

Raspunsul aceasta nu este sadisfacator pentru mine pentru ca imi doresc un produs functional! De asta am platit acest portabil!
Buna ziua,
Nu pot sa vin la dumneavoastra sa iau de la dumneavoastra un laptop cu probleme. Eu am platit un laptop functional fara probleme.
Daca Apple are probleme nu este vina mea. Repet eu am platit ceva functional si nu pot sa stau sa astept un remediu de la Apple ,un remediu care nu stiu cand o sa fie disponibil.
Luni am sa vin in Bucuresti sa ridic un produs functional sau imi dati banii inapoi.
Voi face public toata aceasta "experienta " negativa cu un produs " Apple" vandut de Istyle.
Daca dumneavoastra ati fin in locul meu ce ati face?
Ati astepta?
Sunt un om intelegator dar chestia asta nu este corecta.

Cu stima,
ILIESCU ION CORNELIU
Director General
SC TARIIA 94 SRL
J38/1297/1994
RO 6541560
www.maxi-market.ro (http://www.maxi-market.ro)
Www.maxi-club.ro (http://Www.maxi-club.ro)
MOBIL +40727808829
TEL +40250869170
FAX +40250869171

Dupa cum am spus mai sus laptopul a "suferit" o mica lovitura (abia sesizabila) in coltul din stanga sus al carcasei. Nu ma asteptam ca Istyle sa se lege de acest locru tinand cont ca nu are nici o legatura cu problema constatata de mine!

Buna ziua

Produsul adus de dumneavoastra are 2 probleme care sunt legate una de alta prima este ca a suferit un abuz din partea utilizatorului ceea ce scoate din garantie calculatorul iar a doua problema este cea reclamata de dumneavoastra.
Produsul dupa ce se va repara in afara garantiei si platita reparatia de dumnavoastra respectiv 6817 ron tva inclus dupa aceea daca tot nu veti fi multumit de acest produs atunci se vor putea returna banii din factura dumneavoastra respectiv 10883 ron.
Daca dumneavoastra decideti sa reparati produsul la un alt service ,firma Istyle nu isi asuma responsabilitatea eventualelor defecte aparute in urma acestor interventii si deasemenea garantia acordata de firma noastra este anulata .
Schimbarea produsului actual cu un alt produl similar poate efectua decat dupa repararea produsului initial cu costurile aferente din partea dumnavoastra , cu riscul de am repeta a suferit un abuz din partea utilizatorului ceea ce il scoate din garantie.
Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ne contactati.

O zi buna .

Alexandru Stan
Service Engineer | ACMT

Voi trece miercuri in jurul orei 17-18 sa discutam personal aceste aspecte. Problema "loviturii" nu are nici o legatura cu cealalta problema. Ce faceti in acest moment este un abuz. Nu va respectati clientii.
Miercuri voi vrea sa am o discutie "fata in fata" cu persoana care se ocupa de service.
Repet inca odata ca problema cu acest portabil este un "bug" sau "eroare" de fabricatie care nu are nici o legatura cu mica lovitura care a zgariat carcasa.
Mizez pe inteligenta dumneavoastra focalizata pe rezolvarea amiabila a problemei.
Vreau ca produsul meu sa fie reparat si functional.
Cu stima,
ILIESCU ION CORNELIU
Director General
SC TARIIA 94 SRL
J38/1297/1994
RO 6541560
www.maxi-market.ro (http://www.maxi-market.ro)
www.maxi-club.ro (http://www.maxi-club.ro)
MOBIL +40727808829
TEL +40250869170
FAX +40250869171
Oras Berbesti
Jud Valcea Romania
Cod postal 247030
Coordonate gps :
Lat 44.988560 Lon 23.867033
CONT IBAN BRD SUC VALCEA:
RO39 BRDE 390 SV187 3494 3900

Acestea sunt conditiile de garantie de pe situl Istyle:
http://www.istyle.ro/i_category.php?id=9619
"Orice reparare sau inlocuire a produslui in perioada de garantie va fi rezolvata intr-o perioda rezonabila de timp, stabilita de comun acord, in scris, intre vanzator »™i consumator, dar nu mai mult de 15 zile calendaristice"

Un feedback foarte negativ pentru cei de la Istyle!

zaone
07-30-2012, 09:57 PM
Cred ca e o problema a OS X-ului. De exemplu mie imi "sacadeaza" cursorul cand sunt conectat la Wi-Fi si descarc cu viteaz mare de pe internet. Doar in conditiile astea patesc si sunt sigur ca e de la OS X, nici Mountain Lion nu a rezolvat problema. Eu am Mac Mini. Incearca o reinstalare "curata" a sistemului de operare poate rezolvi ceva. Oricum reparatia aia de 7000 de ron mi se pare hilara, ce anume inlocuiesc ei de banii astia? Ca nu vad sa scrie.

Iliescu Ion Corneliu
07-30-2012, 10:28 PM
:))))))
De banii astia vor sa repare "socul sau zgarietura" de pe laptop nu problema adevarata a portabilului. Am facut restore de 2 ori ...la fel. Le-am zis ca zgarietura nu ma intereseaza ...eu vreau produsul functional adica problema cu wireless-ul sa dispara. Problema lor este ca nu pot sa-l repare ca nu depinde de ei ...depinde de Apple,iar sa-l schimbe nu vor pentru ca ar ramane cu un produs zgariat de stoc care nu-l mai pot vinde cu aceasi bani.
Aceste probleme pe mine nu ma intereseaza.\
EU VREAU CA PRODUSUL MEU SA FIE FUNCTIONAL SI NU POT ASTEPTA DUPA UN UPDATE CARE CINE STIE CAND VA FI FACUT DE APPLE!

Buna ziua

Se pot returna banii pe produs dar cu conditia sa nu prezinte defecte din vina utilizatorului respectiv urmele de soc de la display si topcase .
Pretul pentru display este de 3872 ron tva incus iar pretul pentru topcase este de 2945 ron tva inclus , acesti bani vor fi opriti din banii care trebuiesc returnati.
Respectiv factura este de 10883 ron minus totalul pieselor 6817 ron , dumneavoastra veti primi 4066 ron .
Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ne conatctati .

O zi buna

Alexandru Stan
Service Engineer | ACMT

zaone
07-30-2012, 10:39 PM
Pai ia pune o poza cu acea zgarietura sa vad si eu despre ce e vorba, oricum preturile sunt ... nesimtite.

boboc
07-30-2012, 11:00 PM
Eu zic sa astepti update-ul :)
Apple le rezolva repede, dar, doar daca e asa, sa nu minta iStyle. Eu nu am incredere in ei.

Sent from my iPhone using Tapatalk

zaone
07-30-2012, 11:05 PM
Daca iStyle nu vrea, singura ta scapare e un drum intr-o tara cu Apple Store in speranta ca vei avea mai mult noroc. Totusi eu astept poza.

Alin Cristian
07-31-2012, 12:07 AM
Niste nesimtiti cei de la iStyle , sa nu va bagati niciodata cu ei in afaceri ! Trateaza omul cu indiferenta si vor numai bani !
PS: La mine problema nu se manifesta . cu sau fara magic mouse tot acelasi ping am.
Mac Lion 10.7

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 09:48 PM
Niste nesimtiti cei de la iStyle , sa nu va bagati niciodata cu ei in afaceri ! Trateaza omul cu indiferenta si vor numai bani !
PS: La mine problema nu se manifesta . cu sau fara magic mouse tot acelasi ping am.
Mac Lion 10.7
Incearca sa faci acelasi lucru in conditii de semnal wireless de maxim 30%. Problema nu apare in conditii de semnal maxim!

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 09:52 PM
214621472148

Zaone uite pozele.

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 10:22 PM
Astazi am fost la Istyle Baneasa in speranta ca vorbesc cu cineva care imi poate explica mai multe fata in fata.
Am cerut sa vad laptopul si mi-a fost adus. Am verificat actele(pentru ca ei credeau ca am venit sa-l ridic) si am constatat cu stupoare ca pe ele scrie "produsul nu mai are garantie" si ca functioneaza in parametrii normali.
M-au apucat toti nervii si am cerut o explicatie mai aprofundata. Intr-un final a venit o doamna care s-a prezentat a fi directoarea de la firma Istyle.
I-am explicat toata problema, si mi-a zis ca aceste documente au fost facute la indemnul APPLE. Mi-a zis ca stie de problema mea ,imi da dreptate,iar ca APPLE nu recunoaste defectul.
Actele au fost facute sub aceasta forma (sa se piarda garantia din cauza micii lovituri) pentru ca Istyle nu vrea sa ramana cu un calculator pe stoc aiurea daca il schimba pe asta.
M-a sfatuit sa sunt la numarul lui APPLE si sa spun problema mea ca poate asa Apple ii va crede si pe ei ca laptopul chiar are o problema.
La inceput am crezut ca glumeste ....apoi mi-am dat seama ca doamna chiar vorbea serios.
I-am spus ca nu este numai probema mea si ca sunt si alti useri cu aceasta problema in toata lumea.....si mi-a zis ca Apple nu crede ce a constatat Istyle si ca raspunsul lor catre ei este sa astepte un update software.:))))
Am fost de acord sai-i ajut pe cei de la IStyle si sa sun la numarul Apple 0800894847 sa fac o oarecare presiune asupra Apple ...paote poate o sa ii creada pe cei de la Istyle ca laptopul este defect.:)

intr-un final am plecat de la Baneasa fara laptop (l-am lasat acolo) avand promisiunea ca in urmatoarele 3 zile se va mai cauta o solutie la problema.

Mai este cineva care are macbook pro retina sa poata verifica problema?

zaone
07-31-2012, 10:27 PM
Interesant, deci pentru chestia aia se anuleaza garantia.

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 10:53 PM
Interesant, deci pentru chestia aia se anuleaza garantia.

Nu are nici o legatura mica lovitura cu problema reala a laptopului. LAPTOPUL ARE UN DEFECT DE FABRICATIE.
Eu vreau laptopul meu lovit asa cum este dar sa fie REPARAT!! Problema nu este de la lovitura ...si cei de la Istyle au recunscut asta!

boboc
07-31-2012, 10:55 PM
Mi se pare o escrocherie jegoasa. Cum dracu sa anulezi garantia?
Daca nu mai functiona display-ul si se constata ca lovitura e cauza e normal sa nu il repare, dar daca se strica altceva, din alt motiv cum sa nu mai ai garantie?
iStyle da dovada pt a 1000-a oara ca sunt niste jegosi ordinari.
Data viitoare incearca la Noumax, ba chiar si acum. Garantia e internationala si e valabila la orice service autorizat Apple.

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 11:00 PM
Mi se pare o escrocherie jegoasa. Cum dracu sa anulezi garantia?
Daca nu mai functiona display-ul si se constata ca lovitura e cauza e normal sa nu il repare, dar daca se strica altceva, din alt motiv cum sa nu mai ai garantie?
iStyle da dovada pt a 1000-a oara ca sunt niste jegosi ordinari.
Data viitoare incearca la Noumax, ba chiar si acum. Garantia e internationala si e valabila la orice service autorizat Apple.

O fie o mare revolutie .....crede-ma:))))
Eu astept inca 3 zile poate pana la urma rezolvam pe cale amiabila problema . Cel putin asa mi-au dat de inteles.

Alin Cristian
07-31-2012, 11:31 PM
O fie o mare revolutie .....crede-ma:))))
Eu astept inca 3 zile poate pana la urma rezolvam pe cale amiabila problema . Cel putin asa mi-au dat de inteles.

Rezolvarea amiabila va fi o gaura in buzunarul tau de minim 4000 ron.

Incearca sa faci acelasi lucru in conditii de semnal wireless de maxim 30%. Problema nu apare in conditii de semnal maxim!

O sa incerc sa ma indepartez de router cat de mult posibil ( eventual ma duc la 2 blocuri distanta :)) ) si sa vad cum se manifesta .
Oricum ce router ai de ai semnal asa mic?
E prea mare scandalul pentru o asa problema...

Iliescu Ion Corneliu
07-31-2012, 11:43 PM
Eu folosesc laptopul "pe teren " sa zic asa. Nu-l tin acasa ma conectez cu el la diferite retele wireless. Pana la urma este un portabil nu un desktop!
Este foarte aiurea sa dai atatia bani pe un laptop si sa nu-l poti folosi acolo unde un alt laptop de 4mil poate fi folosit fara probleme!
Cu riscul de a ma repeta : Eu am platit un produs functional din toate punctele de vedere! Cat despre mica zgarietura pe mine nu ma deranjeaza, daca problema era din cauza asta , crede-ma nu ziceam nimic,dar este un defect "Apple" !

boboc
08-01-2012, 12:17 AM
Daca e bug de la Apple asteapta update-ul.
Iti recomand sa mergi si la Noumax sa vezi ce zic si eu. Sunt mult mai ok.

Iliescu Ion Corneliu
08-01-2012, 12:41 AM
Conform contractului de garantie istyle trebuie sa rezolve problema in 15 zile. Nu am nici un interes sa astept nici un update pentru ca eu cred ca nu va exista nici unul.
Istyle a recunoscut conform mesajelor trimise ca portabilul are o problema de "fabricatie" si ca nu are nici o legatura mica lovitura cu problema de fuctionalitate reclamata de mine. Chestia asta nu pierderea garantiei din acea lovitura este o copilarie....oricine vede asta.
Sincer dupa discutia de astazi cu "superiorul" baietilor de la service am toata speranta ca istyle va rezolva problema!
Este in joc imagininea lor pana la urma. Dupa cum se vede pe acest forum nu prea sunt bine vazuti asa ca ar fi un prilej bun sa mai spele din "pacate".
Alternative exista intotdeauna asa nu ramane decat de cata inteligenta dau dovada!

OXXO
08-01-2012, 06:45 AM
Salut Corneliu, m-am ocupat si eu de garantii 2 ani de zile si stiu foarte bine legislatia in vigoare si practica din Romania. Pentru orice urma de soc mecanic, orice produs electronic se scoate de sub garantie dar problema ta este de ordin software si nu are nicio legatura cu iStyle ci cu Apple. Ti l-a scos de sub garantie pentru eventualele reveniri in service. (care pot avea legatura cu acel soc mecanic). Am patit si eu acelasi lucru cu o tableta Galaxy Tab cand am dus-o la Orange Service pentru o problema de soft si mi-au scos-o de sub garantie din cauza unor urme de soc mecanic.

cappy
08-01-2012, 11:37 AM
nu se poate asa ceva, chiar asa sunt de jegosi? cumperi de la ei un device de 100 milioane si te trateaza ca pe un gunoi?

mmuntean
08-01-2012, 11:42 AM
foarte naspa ce se intampla. pe de o parte istyle sunt renumiti ca fiind niste jegosi, dar daca problema este intr-adevar de la OSX, nici un service Apple nu iti va inlocui produsul daca pe toate macbook pro retina display apare problema asta cu wifi si bluetooth. Fiind un bug soft, produsul tau hardware nu are nimic, s-a mai intamplat si cu alte produse apple in diferite situatii : ia de exemplu bateria la 4S cand a iesit pe piata, sau mai rau treaba cu semnalul la iphone 4 daca tineai cu mana in zona laterala stanga.
Ce recomand eu, ca sa vezi daca ai o problema HW sau nu este sa bootezi cu un disc Linux, si incearca sa reproduci si acolo problema. Daca apare si acolo e problema HW, daca nu, e problema de OSX si nu are cum sa iti schimbe produsul.

Ce poti incerca, si chiar fa-o. Vezi cu alt mouse bluetooth cum merge, sa nu fie de la mouse problema cumva.
Si,
Ideea este ca, daca nu gresesc, BT merge pe 2.4Ghz ca si wireless card-ul. Daca ai posibilitatea, muta routerul pe 5Ghz Only, si vezi cum e. Nu ar mai trebui sa faca figuri.

zaone
08-01-2012, 11:46 AM
Sa stii ca Apple schimba 4S-uri in prostie din cauza problemelor cu bateria. Apple schimba terminale cu probleme soft.

OXXO
08-01-2012, 11:47 AM
Din punctul meu de vedere nu a gresit cu nimic iStyle. Nu e vina lor ca are Mac OS X un bug de soft, cat despre acel soc mecanic scrie probabil si pe certificat ca va iesi de sub garantie la urme de lovituri.

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt fan iStyle dar asta iti face orice service de electronice din Romania.

Radou
08-01-2012, 12:20 PM
Salut Corneliu,
daca iti recuperezi mac-ul cu acelasi defect, poti incerca sa instalezi windows 7 prin boot camp (si nu printr-o masina virtuala) si sa constati daca defectul este HW sau SW. Probabil va merge perfect si il vei putea folosi fara probleme pana la noul update Apple.
Eu am un Macbook Pro si acum cateva luni l-am scapat pe parchet de la cca 1m inaltime. A mers perfect cam 2 saptamani, dupa care i-au aparut niste umbre la baza display-ului care au inceput sa se accentueze, devenind din ce in ce mai suparatoare. Le-am trimis celor de la Noumax seria laptop-ului si descrierea defectului si m-au invitat la sediul lor, spunandu-mi ca beneficiez de garantie. Asta a fost o surpriza placuta, deoarece eu l-am achizitionat prin ebay si nu mai aveam nici un fel de document de provenienta. L-am dus si 36 de ore mai tarziu ma sunau sa-mi confirme ca s-a rezolvat prin schimbarea capacului cu display cu tot. Pentru ca o saptamana mai tarziu imi expira garantia, mi-au prelungit-o cu 3 luni. Aceasta intamplare m-a facut sa devin in totalitate fan Apple si sa recomand tuturor produsele lor si asta datorita firmei Noumax si seriozitatii si profesionalismului cu care mi-au tratat problema.

alexrazvan21
08-01-2012, 12:27 PM
sa fim seriosi...omul nu a zis nici cum le-a vorbit celor de la istyle,daca i-a injurat sau nu...si nu iti iei un laptop si sa nu ai grija de el ...sa il lovesti...si eu mi-am luat un ipad 3 acum si il tin mai bine decat pe portofel,zici ca merg cu un bebelus in brate. lucrez de 8 ani in domeniul it si ptr chestia aia ,lovitura aia are voie sa anuleze garantia.e una dintre conditiile de garantie.poate sa aiba probleme de soft sau nu dar nu sunt obligati sa se uite la el si sa ii rezolve problema daca laptopul e lovit. daca omul ala stie ,antenele wireless sunt pe display.dar nu asta conteaza. si ACER da 1 an la fima si 2 la pers fizice garantie,ca omul zicea ca nu a mai auzit firme. din pct meu de vedere as lua laptopul de la service,as astepta sa se faca un update la soft si sa astepte sa se strice iar...ca din experienta mea ,nicioadata sa nu sari sa cumperi primul lot,ca posibil sa aiba probleme.a vrut el sa aiba primul laptop din romania si si-a tras laptop de 12000 ron.din pct meu de vedere are prea mlti bani si nu are ce face cu ei si in al 2=lea rand mai bine isi lua un laptop normal cu i5 la vreo 3000 - 4000 ron si nu avea problemele alea si chiar daca il scapa...macar nu era pierderea asa mare. dar nu stiu cum unii sant directori cand nici nu stiu sa isi gestioneze banii. daca face reclamatie la opc o sa ii zica ca istyle e service autorizat si ca daca vrea sa i se faca dreptate sa ii dea in judecata. asa i-a zis unui cprieten de al meu opc-ul cand si-a luat laptopul de 1000 ron de la emag,ca are lichid si ca nu mai e in garantie si ca daca servieul autorizat a zis ca nu mai are garantie...nu mai are. asa si aici... "prostia' se plateste ..chiar scump in cazul nostru. nu vreau sa jignesc dar sa stii ca daca e ceva scump nu inseamna ca e si bun si in al 2-lea rand nu cumpara ceva ce abia a aparut...ca adevaratul test al lor e acum pe clienti. si in al 3-lea rand... nu da atati bani pe un laptop ca tehnologia se schimba si vei vedea ca peste 6 luni o sa fie altul mai bun. parerea mea.

TheDog
08-01-2012, 12:55 PM
Corneliu nu te supara, dar prin ce mijloace ai stabilit tu ca problema ta nu e de la lovitura?
garantia la orice produs electronic se pierde daca produsul respectiv a suferit vreun soc mecanic... asta e valabila peste tot in lumea asta
chiar daca tu ai dreptate si problema ta nu provine de la acel soc, asta nu se poate demonstra... iar istyle sunt indreptatiti sa anuleze garantia atat timp cat au constatat acel soc mecanic.

acum pune-te in locul lui istyle, tu ai mai acorda garantie unui produs care a suferit o lovitura?
oricum succes, poate o scoti la capat cumva... daca e doar problema software sigur se va rezolva, daca insa e hardware nu stiu ce sa mai zic, atat timp cat s-a constatat acea lovitura

doctor13
08-01-2012, 01:05 PM
Ma doare capul deja de oameni care spun nu cumpara domne nou ca se ieftineste sau de ce sa cumpăr laptop performant dacă peste 6 luni e depasit.
Un exercitiu de inteligenta: daca nimeni nu ar cumpara nou atunci de la cine ai mai cumpara sh? Nici eu nu cumpar telefoane sau laptopuri noi decat rar si asta pentru ca nu Ómi permit intotdeauna. Daca mi-as permite normal ca numai noi as lua.
Apoi tehnologia se schimba foarte rapid dar daca vrei sa beneficieze de ce este mai nou si performant normal ca trebuie sa plătesti pentru acest lucru.
Oricum situatia prezentată este destul de sensibila, si discutabila. Probabil daca nu exista socul acela minor de altfel poate Óți primeai banii inapoi, dar așa e mai complicat. Sper sa se solutioneze favorabil.

grasuandrei
08-01-2012, 01:07 PM
Nu stiu daca poate merge cu el la Noumax. Eu am avut un iPhone 4 si un iPhone 4S si am avut o mica problema cu ambele. La iPhone 4 nu imi mergea 3G-ul dar era iesit din garantie. Am sunat la Noumax si mi-a cerut "tanti" IMEI-ul sa vada de unde a fost cumparat. Inainte de a-mi cere IMEI-ul mi-a spus ca daca a fost cumparat din Romania NU de la Noumax nu se poate repara. Daca vroiam sa mi se schimbe telefonul mi se cerea o taxa de 850lei in conditiile in care cu 850lei si cu iPhone-ul meu 4 vandut imi cumparam iPhone 4S. Asta fac toti cand revi cu un produs in garantie. Oricum parerea mea e ca la produse de asemenea valoare cum este un Macbook Retina ce depaseste 10.000 lei ar trebui sa fi tratat regeste. Dar in fine....multe rahaturi in dreptul Apple. De asta am si renuntat sa mai folosesc produse de ale lor.

grasuandrei
08-01-2012, 01:10 PM
@alexrazvan omul asta poate nu si-a cumparat Macbook-ul sa stea cu el pe birou. Poate l-a cumparat sa faca munca de teren cum si spunea intr-un post. Si daca investesti 10.800 lei pe un produs Apple care se presupune a fi fiabil iti permiti sa il iei cu tine peste tot.

TheDog
08-01-2012, 01:15 PM
Corneliu nu te supara, dar prin ce mijloace ai stabilit tu ca problema ta nu e de la lovitura?
garantia la orice produs electronic se pierde daca produsul respectiv a suferit vreun soc mecanic... asta e valabila peste tot in lumea asta
chiar daca tu ai dreptate si problema ta nu provine de la acel soc, asta nu se poate demonstra... iar istyle sunt indreptatiti sa anuleze garantia atat timp cat au constatat acel soc mecanic.

acum pune-te in locul lui istyle, tu ai mai acorda garantie unui produs care a suferit o lovitura?
oricum succes, poate o scoti la capat cumva... daca e doar problema software sigur se va rezolva, daca insa e hardware nu stiu ce sa mai zic, atat timp cat s-a constatat acea lovitura

edit la postul meu anterior (pt ca disparuse intre timp functia de edit): chiar daca e problema din fabrica, atat timp cat a fost constatata acea lovitura garantia nu cred sa iti mai fie acordata, scrie clar in certificatul de garantie.
SUCCES!

Giordano Bruno
08-01-2012, 01:24 PM
Tocmai le-am dat un telefon si i-am intrebat daca au macbook pro retina dispaly pe stoc. Mi-au zis ca au varianta cu 512 SSD la pretul de 14257 lei. Le-am zis ca e ok daca nu vreau sa-l iau de la ei, ci de la alt resseler, pt ca ei au "probleme cu garantia". "Cum adica?!" a intrebat pustiul de la celalalt capat al firului. "pai stiu ca tratati clietii foarte urat si inventati tot felul de prostii atunci cand se aduce un produs in garantie."
:))))

Anyway, garantia este internationala si nu e nimeni obligat sa-si repare produsul la resselerul de unde l-a cumparat. Personal, recomand Noumax. Sunt super oameni, care prezinta solutii pertinente si ajuta clientul. Am avut doar experiente placute cu ei.

Demi Buraga
08-01-2012, 01:50 PM
@Iliescu Ion Corneliu

Salut,
Din cate vad in filmul postat de tine pe YouTube, rMBP-ul tau are OS X Lion 10.7
Orice rMBP achizitionat dupa 11 iunie 2012 (inclusiv al tau), beneficiaza de upgrade gratuit la OS X Mountain Lion 10.8.
Poate upgrade-ul la 10.8 va rezolva problema wifi+blth folosite simultan.
Bafta!

boboc
08-01-2012, 06:44 PM
Inca odata, incearca la Noumax sa vezi cat costa reparatia. Posibil sa aiba dreptate cu garantia pentru soc mecanic, imi aduc aminte ca asa am patit si eu cu un telefon.

Sent from my iPad using Tapatalk

alexrazvan21
08-02-2012, 01:28 AM
@alexrazvan omul asta poate nu si-a cumparat Macbook-ul sa stea cu el pe birou. Poate l-a cumparat sa faca munca de teren cum si spunea intr-un post. Si daca investesti 10.800 lei pe un produs Apple care se presupune a fi fiabil iti permiti sa il iei cu tine peste tot.

Tocmai.daca stii ca vrei sa il iei sa il dai de pereti iti iei ceva mai ieftinut indiferent de cati bani ai in cont. si daca iti iei un laptop de 11000 ron ,adica ca iti permiti,ca nu si-a facut rate ,nu stiu ce se tot plange ptr o problema de soft.nu iti da banii inapoi ptr ca in primul rand nu mai arata ca nou ptr ca l-a busit si poate nu si-a mai pastrat nici ambalajul si poate ca sunt si aia flamanzi si nu vor sa ii dea banii omul ptr ca oricum au dat un tun cand l-au vandut " necunoscatorului" de mai sus.ei cunosc legile si de aceea si profita si chiar se bucura ca l-a lovit clientul ca ,cond de garantie prevad ca e normal si legal sa il scoti din garantie si cum omul a semnat pe factura ca a fost deacord,e ca la politia rutiera,ai semnat esti raspunzator.sau ca ratele de la banca sau la orice unde dai o semnatura.in mag meu daca nu era lovit laptopul si omul mai avea ambalajul eu il schimbam si ma descurcam eu cu furnizorul.dar unii mai erau si nesimtiti si veneau si faa ambalaj si mai faceau si galagie ca vor banii inapoi sau alt produs ....oricum eu nu stateam sa scriu pe forum de problema mea ca si asa idevice nu poate influenta cu nimic.cu un simplu tel la opc afla ca daca un service autorizat da un verdict nici o alta firma de acelasi domeniu chiar daca da un alt diagnostic acela nu e valabil ptr ca nu e autorizat. Asa mi s-a intamplat mie cu laptopului unui prieten luat de la emag.mi-zis ca daca vreau rezolvare dupa ce l-a scos din garantie un service autorizat , sa dau in judecata emag-ul. Asa ca ii zic " clientului nemultumit sa ii dea in judecata daca ae bani pe care si asa ii da pe laptopuri scumpe.bafta

mikeru
08-02-2012, 02:14 AM
grasuandrei, vorbesti prostii. garantie inseamna primul an din viata iphone.ului tau. iar tu zici ca al tau iesise din garantie. de.aia ti.au cerut atata pe reparatie

dooh.

asa ca mai bine fii informat inainte sa dai tot felul de acuzatii pe post

enderlabs
08-02-2012, 05:50 PM
Guys,

Eu am fost la ambii cu produse

- La iStyle am schimbat placa de baza la un Mac Mini cumparat de pe Ebay. Super profi. No questions asked.
- La Noumax am schimbat cu totul un Iphone 4 care-l uitasem in soare si se incalzea in prostie non-stop. De data asta l-au tinut vreo saptamana la analiza pentru a vedea ce raporteaza senzorii. Mi l-au schimbat pana la urma, dar nu stiu daca a fost decizia lor sau a lui Apple. Tot ce stiu este ca l-au trimis la laborator.

Revenind la cazul tau, dreptatea scriptica este de partea lor. Acum daca tipii de la iStyle merg pe procedura atunci ai cam pierdut garantia. Daca totusi, tipii judeca uman, ai toate sansele sa-ti schimbe produsul sau sa-ti returneze banii. Daca ma intrebi pe mine nu poti sa te duci la magazine cu o pereche de blugi rupti si sa-ti ceri banii inapoi....

Bafta !

P.S. O fi de la utorrent. Nu inteleg oameni care dau 10.000 RON pe un produs si pe urma pirateaza soft, muzica, filme. WTF ??? Cand vom invata ca si softul costa bani nu numai HW-ul. Si acum domnul GM sa nu-mi spui ca download-ai o carte gratuita disponibila doar in format torrent.....

zaone
08-02-2012, 11:07 PM
http://osxdaily.com/2012/08/02/fix-os-x-mountain-lion-wireless-connection-problems/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+osxdaily+%28OS+X+Daily%29
Bada bing, bada boom. Am scris si eu de problema asta saptamana trecuta. E drept ca la tine problema e diferita, insa pare sa fie ceva din OS si nu hardware.

Iliescu Ion Corneliu
08-09-2012, 10:07 PM
Am decis sa contactez direct APPLE pentru problema. I-am sunat am vb cu ei si le-am zis de problema. Dupa ce au citit toata problema mea au decis sa-mi schimbe laptopul pur si simplu.
Apple mi-a zis sa ma duc sa ridic laptopul vechi de la Istyle.
M-am dus la Istyle am luat laptopul vechi .
A venit Tnt-ul(curierul) si l-a ridicat si dupa aproximativ 6 zile lucratoare a sosit cel nou. Acum tastez de la el.
Problema este existenta si la cel nou. :((((((((
Probabil ca toate retina au aceeasi problema. Ma gandesc sa-l duc inapoi sa-mi iau banii de la istyle. Apple mi-a zis ca pot face acest lucru daca si cel nou problema raportata de mine. Apple stie de problema dar nu vrea sa recunoasca....probabil pierde vanzare.

Man
08-09-2012, 10:55 PM
Nu-i mai simplu sa astepti un update la OS, daca se va rezolva problema nu te vei zgaraia pe ochi?

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

Floraur
08-24-2012, 01:47 AM
, toate au aceleasi necazuri, ce facem intoarcem toata gama de produse? Cat de realista este aceasta cerere?!

Ai dreptate in ceea ce priveste garantia pentru persoane juridice, mi se pare un abuz si nu e prima data cand ma lovesc si eu de ceva asemanator...

mikeru
08-24-2012, 09:22 AM
@Floraur ce-ar fi să postezi commenturi mai constructive, care să nu necesite moderare? măsoară-ți cuvintele, te rog.