PDA

View Full Version : Probleme cu downloadarea suitei iLife

xvanity
08-12-2012, 11:56 AM
Buna,

Recent am cumparat un mac mini second si cand vreau sa scot suita iLife (iPhoto, Garage Band si iMovie) spune ca aplicatiile au fost deja conectate cu un alt ID apple.

Nu le pot cumpara nici sa vreau, pentru ca in loc de Buy/Download apare doar Accept.

Din cate am citit, e dreptul meu ca si utilizator al macului sa am suita respectiva, chiar daca aplicatiile au fost deja inregistrate cu un alt id. Aplicatiile sunt "legate" de hardware si de aceea e dreptul meu sa le am, chiar daca sunt al doilea utilizator.

Pana acum:

Am incercat sa le downloadez: imi spune ca aplicatiile sunt legate de un alt id

Am incercat sa le cumpar. Nu pot si acum nici nu mai vreau.

Am reinstalat OS X si totul e la fel.

Daca cineva ma poate ajuta, as aprecia mult.

OXXO
08-12-2012, 12:31 PM
Incearca si tu solutiile astea (https://discussions.apple.com/thread/4115123?start=0&tstart=0)

xvanity
08-12-2012, 12:54 PM
Multumesc de raspuns, oxxo,

Prima solutia, de a sterge aplicatiile, nu se aplica mie pentru ca eu nici macar nu le am de la bun inceput.

Ultima de jos suna bine, aceea de a contacta Apple, insa nu pot prin expresslane pentru ca nu imi da nici o adresa de email, ci doar numere de telefon si daca sun de unde sunt eu acum (Africa), ma rupe la bani.

Ceva idei?

OXXO
08-12-2012, 01:26 PM
Incearca aici (http://www.apple.com/support/macmini/contact/)
Cred ca te-ar putea ajuta si cei de la reteaua de telefonie mobila daca sunt reselleri autorizati.

xvanity
08-12-2012, 02:23 PM
Astia de la retea sunt selleri autorizati doar de telefoane chinezesti, gen ZTE sau Huwawei :) Glumesc cu chestia cu reselleri, dar adevarul e ca tot ceea ce aduc sunt chinezarii si alte prostii de telefoane, deci cu ei nu rezolv nimic.

Dar am sa incerc sa contactez Apple! Mersi inca o data.

xvanity
08-13-2012, 11:20 AM
Buna,

Am vrut doar sa va anunt ca am rezolvat problema. Am contactat Apple si le-am explicat problema, iar dupa o zi mi-au spus ca au deconectat aplicatiile iPhoto, iMovie si GarageBand de contul primului utilizator, si le-au conectat cu contul meu.

Acum am reusit sa ii dau Accept si deja le downloadez.

Mersi oxxo

OXXO
08-13-2012, 12:05 PM
Cu placere, oricand!