PDA

View Full Version : culori camera iphone

ad3lin
08-12-2012, 08:07 PM
Salut, am o mica nelamurire cu camera de la iphone 4 si 4s
De cateva ori am facut foto la niste panouri publicitare pentru a copia culoarea de fundal, si surpriza, in nici o fotografie culoarea mov si violet nu aparea, amandoua culorile aveau tendinta spre albastru, ba chiar erau albastre,

Am facut foto la culorile respective de pe display-ul calculatorului si se vad perfect culoarea originala.

Fac din nou foto la panouri si rotule publicitare de aceasi culoare si iarasi surpriza culoarea mov si violet este albastra.

Nu am incercat aplicatii din app sa vad diferente, ar fii un buug mare din partea companiei daca eu am dreptate, si nu este defectiune din terminalele mele....

amazon112
08-12-2012, 10:50 PM
Am observat si eu acest lucru cind am vrut sa fotografiez o rochie pentru cineva si nicicum nu a ieșit mov cum era defapt in foto a ieșit albastra

ad3lin
08-16-2012, 03:59 PM
Aha.... Imi imaginam eu ca nu este o problema de la mine, este un foarte mare buug hardware de la apple

Sent from my iPhone using Tapatalk HD

Protektor
08-16-2012, 04:16 PM
Chiar m-ai facut curios, o sa incerc si eu.

ad3lin
08-16-2012, 04:21 PM
Incearca dar nu si la culori de pe display-uri ca imi pare ca acolo se vede bine.

Protektor
08-16-2012, 04:24 PM
Pe display se vede bine si pe iPhone si pe iPad. Tu zici sa scot la imprimanta?

ad3lin
08-16-2012, 04:36 PM
Nu la imprimanta, fa o foto la orice obiect de culoarea respectiva sa fie la cel putin1-2 metri distanta de tine si ai sa veZi. Am sa ma uit daca am ceva foto si am sa postez sa vezi curiozitatea hehe. Movul si violetul se vad gen un albastru sters.

ad3lin
08-16-2012, 08:40 PM
In stanga culoare de pe iphone in dreapta culoare originala.
Am facut fotografia, am coborato din telefon si am puso langa cea originala, diferenta este enorma...
2251

mikeru
08-16-2012, 08:59 PM
cea din dreapta cum e făcută? screenshot?

poză la display.. nu prea e fidelă, după părerea mea.

sunt mulți factori care influențează expunerea.. nu cred că e bug hardware, cāt setări de expunere omise.
cu 4s ai făcut poze? cum ți se pare? eu n-aș mai avea nevoie de nicio altă cameră foto portabilă.. poate dacă i-aș pune un obiectiv :D

ad3lin
08-16-2012, 09:06 PM
da cea din dreapta este captura de ecran, in momentul se fata amandoua sunt capturi de ecran, puse una langa alta, dreapta original stanga foto facuta la original deschis cu coreldraw, diferenta este foarte mare, am facut cateva foto la panouri publicitare cam in jurul orei 7 seara si precizez ca in nici una nu mia iesit culoarea pe care eu am vazut in acele panouri, totul era albastru.
si dupa cum spuneam mai sus la display iese bine, dar panourile pe care leam pozat eu miau iesit albastre, si cineva mai sus confirma facand foto la o rochie si ia iesit albastra