PDA

View Full Version : Magsafe America vs Romania

keytel
08-21-2012, 12:15 PM
Am o nelamurire. As vrea sa imi comand in viitorul apropiat un macbook air din america fiind mai ieftin ca la noi si vroiam sa va intreb daca in ceea ce priveste incarcatorul acestuia exista vreo diferenta intre priza romaneasca si cea din america ? Stiu ca necesita un adaptor ieftin care sa usureze introducerea stecherului in priza dar pe langa asta pot aparea diferente de tensiune de la o tara la alta si in felul acesta sa imi stric laptopu ?

Am citit pe alte forumuri si cei de acolo zic ca singuru lucru care trebuie este un adaptor dar mi-e frica sa nu fie si altceva. Spun asta deoarece am avut un sony vaio adus din america si mi-am cumparat un adaptor ca sa il pot alimenta dar bateria mi s-a dus foarte repede la laptop si nu stiu daca e simpla coincidenta sau chiar sa fii fost dezavantajat de unele diferente de tensiune.

Apelez la voi poate imi dati mai multe informatii. Multumesc !

mikeru
08-21-2012, 12:38 PM
1. de cānd au america și romānia electricitate, pe prizele americane scrie 11V, īn romānia 220, mai nou 230.

așa că, de dragul teoriei, da, există diferență de alimentare īntre america și romānia, nu doar acel adaptor ieftin.

2. uită-te la specificațiile (http://www.laptopskeyboard.com/hot-ac-adapter/3138-apple-macbook-a1181-magsafe-power-adapter-60w.html) unui alimentator de Mac. e valabil pentru orice sculă electrică:
dacă apare 100-240V, īnseamnă că e universal utilizabil. ceea ce se īntāmplă cam cu orice echipament īn ultima vreme.

3. īți sugerez un adaptor ieftin mai scump. ca să n-ai probleme de contact/scurt/etc.

bateria de la Vaio tău s-a dus poate din cauza īncărcării defectuoase, sau a avut probleme

keytel
08-21-2012, 01:05 PM
Mersi mult pentru informatii. Nu stii cumva daca exista vreo sansa ca in cutie sa fie si adaptor pentru ue ? Am tot cautat pe google si nu gasesc nimic concret.

Mersi inca o data !

mikeru
08-21-2012, 01:06 PM
nu știu. dar gasesti in toate supermarket-urile.