PDA

View Full Version : Aplicatie pentru inregistrare ipad,ce imi recomandati.

chico
08-28-2012, 01:32 PM
Salut

Am un ipad 2 si doresc sa inregistrez un concert.In primul rand nu stiu daca este posibil dar va intreb.Am niste prieteni care sunt cantareti si ei doresc sa inregistreze tot concertul pe ipad si anume o aplicatie care sa se poata conecta la statie,la calculator,la orice dar capabila sa inregistreze totul pe ipad,exista asa ceva,daca da imi trebuie vreun cablu special,sau doar o conectez prin mufa jack,astept un raspuns,va multumesc.

mihaisadu
08-28-2012, 07:48 PM
garageband ar fi aplicatie oficiala de la apple dar stiu ca pe aia trebuie sa cante la instrumentele de acolo! nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui. vrea sa inregistreze mp3 tot concertu sau ce ?

chico
08-28-2012, 08:41 PM
Da mihai am niste prieteni care au o trupa si vor sustine un concert,si vor sa inregistreze ce canta ei pe ipad,si nu stim cum sa facem,ipadul este al meu,dar nu stiu daca vreo aplicatie permite acest lucru,daca permite ipadul la ce il conectez,la orga,la statie,la pc?

flotouran95
08-28-2012, 11:20 PM
Chico dar oare asta nu face ce vrei tu???

http://itunes.apple.com/ro/app/smart-recorder/id312941044?mt=8

Sent from my iPhone using Tapatalk

mikeru
08-28-2012, 11:42 PM
eu stiu mai multe despre inregistrari. iar ce poti tu face cu ipadul e.. amatorism. chiar vrei asta?
singura modalitate e sa iesi din mixer de pe casti si sa intri in locul microfonului. no.. iti faci tu cablu de.ala? cu microfonul incorporat? o sa sune ca troaca.

fix pe ipad vreti sa inregistrati? n.aveti un calculator bun si.o placa de sunet performanta?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

chico
08-29-2012, 12:12 AM
Nu vreau sa fie neaparat calitate de studio dar nici sa fie inregistrat cu microfonul de la ipad,pe langa asta nu vreau eu sa inregistrez ci acesti prieteni ai mei vor sa inregistreze melodiile pentru a putea sa le invete sau ce or vrea ei sa faca,nu stiu,de asta zic.Eu le-am spus ca nu ma pricep dar le dau ipadul si incerc sa ma interesez,cat despre ipad vor pentru ca este mai mobil si mai mic,una e sa te cari cu pc-ul dupa tine.

chico
08-29-2012, 08:20 AM
Floturan nu este buna aplicatia respectiva,ea inregistreaza doar cu microfonul de la ipad.

flotouran95
08-29-2012, 10:42 AM
Aha sorry . Mai cautam

Sent from my iPhone using Tapatalk

ad3lin
08-29-2012, 04:44 PM
Cum spunea si mikeru, iati nene un pc, orice placa de sunet este buna plus ca tragi sunet de studio, ipadul nu este pt asa ceva, pentru calculator iti recomand cool edit pro, eu trageam cu el la manelisti :).

---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?my4rmx
Sent from my iPhone using Tapatalk HD

chico
08-30-2012, 03:21 PM
Ce Pc sa imi iau omule daca eu spre exemplu sunt din bucuresti si am un concert la satu mare de 2 ore decat intru pe scena cant si am iesit,stau sa ma chinui dupa mine cu tone de echipamente,am intrebat si eu daca se poate face aceasta inregistrare pe ipad,daca stie cineva il rog sa ma ajute daca nu si eu stiu ca pe pc pot face acest lucru doar ca nu imi este la indemana.

mihaisadu
08-30-2012, 03:28 PM
imprumuti un laptop si iti termini treaba cu success!:)

chico
08-30-2012, 04:09 PM
Tare idee,multumesc de sfat,chestia asta nici ca nu imi trecea prin cap,eu stiu asa nu te pricepi nu iti dai cu parerea si gata,am si laptop dar eu vreau sa inregistrez pe ipad,te deranjeaza cumva acest lucru,vreau eu neeaparat sa fac inregistrarea pe ipad,daca ai ceva de adaugat la cererea mea esti binevenit cu o idee,daca nu parerile despre mprumut cumparat altceva le tii pentru tine,ok?

mikeru
08-30-2012, 04:09 PM
1. daca iei un PC, ai nevoie de-o placa de sunet performanta si 2 microfoane de ambianta.
asta e o varianta cat de cat acceptata de mine.

2. daca inregistrezi cu microfonul ”din hands-free”, trebuie sa verifici daca nu cumva e mono.
cauta un cablu de-ala audio-video, cu jack de hands-free intr-un capat si 3 RCA in celalalt capat, vezi care e microfonul si-l bagi intr-un AUX din mixerul pe care faci sunetul la concert.
in experienta mea -cu un singur asemenea cablu- ai sa gasesti microfonul corespunzand rca-ului rosu, contrar asteptarilor ca ar fi cel "in plus", adica galben.

apoi ia toate aplicatiile free la purtare si vezi care merge. proba o poti face si doar cu hands-free-ul, sa vezi daca inregistreaza.

incearca Microphone + Recording, QuickVoice Recorder
sunt aplicatii pe care le-am verificat sa stie sa inregistreze de pe microfonul hands-free`ului

chico
08-30-2012, 08:49 PM
Ok mikeru merci de sfat o sa incerc ce spui tu,se pare ca nu merge la ce ma gandeam eu sa trag fir direct din statie in ipad si sa pot inregistra cu vreo aplicatie:(

chico
09-04-2012, 07:45 PM
Acum pe idevice a scris zaone despre un dispozitiv gen walkman cu caseta in care se baga un iphone in el si muzica dupa caseta se inregistreaza pe iphone in format mp3,in concluzie iphoneul sau ipadul este capabil sa inregistreze si line in:
http://www.idevice.ro/2012/09/04/o-carcasa-pentru-iphone-iti-permite-sa-inregistrezi-melodiile-de-pe-casete-in-format-mp3/
Problema ar fi alta nu gasesc o aplicatie prin care sa conectez iphoneul sau ipadul la o statie,un pc,orice fel de aparat care emite muzica si sa pot inregistra pe el,astept idea salvatoare.

mikeru
09-04-2012, 07:48 PM
pai toata filozofia e de unde tragi firu` ala. daca esti inginer de sunet, te vei pricepe. sau cel care face sunetul baietilor, va sti ce sa faca.